BRATISLAVA. . Najdôležitejšie je preto v takýchto prípadoch neostať izolovaný. Psychologička Jana Porubcová radí, že v prípade, ak človek stratí zamestnanie, mal by sa nielen informovať o voľných pracovných miestach, ale aj snažiť sa zdokonaľovať.
Dôležité je neostať iba pri pôvodnom povolaní, ale rozmýšľať napríklad aj nad rekvalifikáciou. Hľadať nové možnosti zamestnania a tiež nového vzdelávania. Využiť môže rôzne rekvalifikačné kurzy, ktoré si nezamestnaný nemusí hradiť sám. "Je to veľmi výhodné, aby človek nebol iba jednostranne informovaný, ale snažil sa čo najviac rozšíriť svoje možnosti," skonštatovala.
Podľa Porubcovej robí mnoho ľudí chybu, pretože ostávajú izolovaní. "Ak sú dlhšie ako tri mesiace nezamestnaní, tak sa im stane to, že sa začnú zato akoby hanbiť a v spoločnosti akoby boli neuznávaní," uviedla. Takýmto spôsobom potom rastie počet dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú odkázaní na štátne dávky.
Problémom pre ľudí, ktorí stratili zamestnanie, môže byť otázka čo robiť s voľným časom. Okrem oddychu a ďalšieho vzdelávania by ľudia nemali zabúdať ani na udržiavanie priateľstiev a kamarátskych vzťahov. Izolácia môže nezamestnanému priniesť smútok, depresie či choroby. "A to je to, čo človek v tomto období najmenej potrebuje," skonštatovala psychologička.
"Voľný čas by mal využiť takýto človek na samovzdelávanie, na orientovanie sa na trhu práce, ale samozrejme, aj byť s blízkymi, ktorí nám často môžu pomôcť. K práci sa veľakrát nedostaneme len cez rôzne internetové portály, ktoré sa venujú profesiám, inzeráty s prácou, alebo noviny takéhoto typu, ale aj cez dobré odporúčania, cez známych, dobrých kamarátov a podobne," radí Porubcová.