BRATISLAVA. Slováci sa inšpirujú nielen cestami do zahraničia, ale aj domácimi reštauráciami, kde nechýbajú pochúťky z celého sveta. Ešte pred rokmi pritom na Slovensku vládla domáca kuchyňa. Dôvodom bol podľa odborníkov najmä nedostatok ingrediencií i podnetov.
Na slovenských stoloch sa už úplne udomácnili špeciality stredomorskej gastronómie, napríklad rôzne druhy jedál z cestovín či zeleniny ako baklažán a cuketa. Obľúbená je aj ázijská kuchyňa. "Veľkú budúcnosť vidím v blízkovýchodnej a škandinávskej kuchyni," predpokladá odborník na gastronómiu Ivan Štefánek.
Speváčka Marcela Laiferová napríklad doma bežne pripravuje japonskú špecialitu suši. Ešte pred dvomi desaťročiami však gazdinky veľmi vymýšľať nemohli, museli si vystačiť so soľou, vegetou, čiernym korením a paprikou. Zvyšok si prípadne mohli doviezť zo zahraničia. "Vždy som niesla aj potraviny, aj rôzne špécie, ktoré u nás neboli. Vtedy to bolo dosť obmedzené. Neboli tie špeciálne, napríklad koriander," spomínala Laiferová.
Na rozdiel od minulosti však už nie je problém nakúpiť si ingrediencie medzinárodnej kuchyne, rôzne druhy korení, mliečnych výrobkov, exotického ovocia, zeleniny i mäsových produktov. Podľa Štefánka v slovenských domácnostiach radi používajú predpripravené koreniace zmesi, napríklad na grilované mäso. Začínajú sa však objavovať aj netypické korenia ako zelené a červené karí, koriander, kardamóm, kurkumu, a na okenných parapetách rastú bylinky ako bazalka, rozmarín. V chladničkách zas nechýba olivový olej, vínny či balzamový ocot, pesto či parmezán.
"Ľudia sa už oproti dobe spred desať či 20 rokov neboja experimentovať s chuťami či surovinami," tvrdil Štefánek. Zvedaví na iné jedlá však ľudia podľa šéfkuchára z bratislavského Erdödyho paláca Jaroslava Žídeka boli vždy. "Keby reštaurácie začali ponúkať chobotnice a tieto veci pred desiatimi rokmi, tak to ľudia budú jesť. Ale keďže neboli v ponuke, vyskúšali to len vyvolení jedinci," poznamenal Žídek, ktorý vydal kuchársku knižku so špecialitami z rôznych kútov sveta. Okrem toho tiež vedie kuchárske kurzy, kde sa zákazníci učia nielen obľúbené recepty, ale aj rôzne vylepšenia.
Odborníci sa zhodli, že ľudí gastronómia zaujíma stále viac. Keby to tak nebolo, nesledovali by relácie o varení, nekupovali časopisy s novými receptmi a neskúšali ich. Vzdelávať sa však stále musia aj kuchári, keďže gastronómia stále napreduje.