BRATISLAVA.
"Ak niekto chce kandidovať, mal by jasne zaujať stanovisko k tomu, že vládol na základe kúpených poslancov," konštatoval dnes v relácii televízie Markíza Na telo s tým, že to považuje za úplnú diskvalifikáciu. Domnieva sa, že Radičová veľmi dobre vedela, že týždeň pred jej nástupom do funkcie došlo ku kúpeniu dvoch poslancov za ĽS-HZDS a napriek tomu ju prijala.
"To, ako ste vy a premiér Robert Fico napadli Radičovú, jednu z mála dám slovenskej politiky, ženu, považujem za nevkusné," reagoval podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Zároveň za smutné označil to, že obaja politici nehovoria o kvalitách svojho kandidáta, súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča, ale iba sa snažia kydať blato na opozičnú kandidátku. Podotkol, že Iveta Radičová nastúpila do vlády ako odborník a nezávislý straník, aby zlepšila sociálne zákony. Myslí si tiež, že voliči majú po dlhej dobe šancu nevoliť menšie zlo.
Radičová 27. januára vyhlásila, že jej morálny štít je v súvislosti s kauzou kupovania poslancov z roku 2005 absolútne čistý. Reagovala tak na slová predsedu vlády, podľa ktorého z danej situácie priamo profitovala, keďže sa v tom čase stala ministerkou práce.
"Vždy som zastávala názor, že hriechy minulosti treba vyšetriť, prípadne potrestať a ak sa dá, aj napraviť. Tak som sa správala ako ministerka, tak sa správam ako poslankyňa a vždy som tak konala. Preto, ak sú informácie o podvodoch v politike, treba ich podať orgánom činným v trestnom konaní," vyhlásila Radičová.
Obaja politici sa dotkli aj svetovej finančnej krízy. Ako konštatoval Kaliňák, jej príčinou bola klasická neoliberálna politika, ktorá sa preferovala aj na Slovensku za bývalej vládnej garnitúry. "Keby sme nezatiahli ručnú brzdu, skončili by sme tam ,kde je dnes Írsko či pobaltské štáty," tvrdí. Lipšic ministrovi pripomenul, že táto vláda dostala krajinu vo výbornej kondícii. "Máte šancu ukázať, čo vo vás je, dúfam, že sa vám to podarí," poznamenal s dôvetkom, že nie je čas na šarvátky a preto aj opozícia ponúka pomocnú ruku.
Opozíciou preferované zníženie daní a odvodov označil šéf rezortu vnútra za radu podpaľača hasičom hasiť požiar benzínom. Takýto krok by podľa neho priniesol efekt najmä pre bohatých. Zníženie daní a odvodov naopak obhajuje Lipšic s argumentom, že sa tak pomôže udržiavať zamestnanosť.