BRATISLAVA. Český premiér Mirek Topolánek si nemyslí, že vstup Gazpromu na slovenský trh odstráni problém s dodávkami ruského plynu. „Odstraňuje možno akúsi obchodnú bariéru, neodstraňuje fakt, že dodávateľská cesta je cez Ukrajinu, neodstraňuje, čo sa stane za pätnásť, dvadsať rokov, pokiaľ sa vývoj v Rusku posunie negatívnym smerom," odkázal v sobotu v Slovenskom rozhlase predsedovi vlády Robertovi Ficovi.
Topolánek vidí cestu k energetickej bezpečnosti v spoločnej energetickej politike Európskej únie. Upozornil, že prijatá rusko-ukrajinská zmluva neodstránila príčiny krízy, ktorá sa môže kedykoľvek zopakovať.
Fico zmluve verí
„Garantovať, že sa plynová kríza nezopakuje, nevieme," povedal SME predseda európskeho výboru ukrajinského parlamentu a bývalý šéf diplomacie Borys Tarasyuk vo štvrtok na konferencii Globsec v Bratislave.
Fico hovorí, že zmluva Ruska a Ukrajiny má priniesť pokoj na niekoľko rokov. Od príchodu Gazpromu si sľubuje väčšiu stabilitu na trhu s plynom, pretože dôjde k prepojeniu záujmov producenta plynu s jeho distribúciou.
Závislosť od ruského plynu odhadol na najbližšie desaťročia. Opakovaniu problémov má zabrániť zákon, ktorý umožní v čase krízy využívať domáce zásobníky plynu.
„Výpadky dodávok sa budú opakovať, kým si EÚ neuvedomí, že rusko-ukrajinský problém je jej problémom a nepomôže Ukrajine obnoviť zastaraný energetický systém," myslí si James Sherr z Britského kráľovského inštitútu medzinárodných vzťahov. Očakáva, že Rusko sa bude snažiť Ukrajinu zdiskreditovať ako spoľahlivého prepravcu a zabrániť jej tak priblížiť sa krajinám NATO i EÚ. To sa Rusku už podarilo a jeho meno neutrpelo - nedostatok nepocítili jeho veľkí obchodní partneri Nemecko a Francúzsko.
Lepšie prepojenie v EÚ
„Naším problémom nie je distribútor plynu, nepotrebujeme alternatívu SPP. Potrebujeme dostatok zásob a lepšie prepojenie na energetické siete našich susedov," myslí si Tomáš Valášek, analytik britského Centra pre európsku reformu. Za riešenie považuje budovanie zásobníkov plynu, prepojenie našej plynovej siete s Maďarmi a Rakúšanmi a v rámci únie projekty nadnárodnej infraštruktúry.
Analytička Medzinárodného inštitútu strategických štúdií Oksana Antonenková hovorí, že prevenciou pred krízami je investičná pomoc Ukrajine a dostatočné zásoby doma. Srbsko a Slovensko podľa nej napriek Gazpromom avizovaným problémom vôbec neboli pripravené.
Premiér Fico za pôvodcu krízy považuje Ukrajinu, na jej strane nevidel ani štipku ochoty Slovensku pomôcť

Beata
Balogová
