Pani Radičová sa rozhodla pre Jána Fülleho, čo v hlavách mnohých jej priaznivcov spustilo prúd kľúčových slov ako Medzev, rýľ, anakonda či makarena. Navyše to spochybnilo jej zámer zostaviť tím nezaťažený kontroverznou minulosťou a predstaviť žiadaný nový politický štýl. Rozumne sa však bráni, že Fülle je „sociálnodemokratický" a chce sa od neho učiť - iba s touto masovou voličskou základňou sa jej malá šanca na víťazstvo môže v druhom kole zmeniť na veľkú.
SKUTOČNÁ BÁBKA V POLITIKE:
Kampaň Raťafák Plachta, váš prezident - KLIKNITE
Pán Mikloško sa rozhodol pre straníckeho kolegu Vladimíra Palka, aj sa s ním vyfotil pre kampaň, hoci z prieskumov vie, že mu to uberá percentá. Všade, kde je Mikloško uvážlivejší a umiernenejší, tam je Palko aktívnejší a radikálnejší. „Kandidáta pamäti národa" aj ja veľmi obdivujem za hrdinstvo v boji proti totalite.
VIDEO: Raťafák Plachta, kandidát na prezidenta
Tvrdá línia konzervatívnej politiky má na Slovensku malú, ale vernú skupinu priaznivcov a podporu niekoľkých médií. Obávam sa však, že Palkove dlhoročné horlivé útoky na kadečo od myšlienky europeizmu, cez antikoncepciu, Elfriede Jelinek, až po hollywoodske filmy, údajnú „kultúrnu frontu ľavicového liberalizmu", znemožnia „zdvihnúť zástavu kresťanskej a konzervatívnej politiky" naozaj vysoko.
Ste na Facebooku a chcete podporiť Raťafáka Plachtu za prezidenta? - KLIKNITE
Druhý spoločný problém oboch kandidátov je závažnejší - veľká spokojnosť väčšiny obyvateľov so smerovaním krajiny. Napriek kauzám, korupcii či Slotovi vládne v štáte dobrá nálada. Čoraz menej ľudí sleduje politiku a čoraz viac obyvateľov sa má výrazne lepšie. Volanie po Zmene je skôr zbožným želaním oboch kandidátov.
V ére stresu a zahltenia informáciami si volič ledva spomína, kedy bol posledný výpredaj, než aby sa rozpamätával, kto sa ako správal pred dvadsiatimi rokmi. Pomohlo by Radičovej, keby výraznejšie komunikovala, že v auguste 1989 ako jedna z mála slovenských matiek podpísala protestný list Gustávovi Husákovi proti uväzneniu piatich disidentov?
Ako motivovať apatických? Ako burcovať spokojných? S týmto problémom sa budú marketingoví stratégovia potýkať pri politickej komunikácii čoraz častejšie. Hádam je priateľstvo Mikloška s Radičovou dosť silné na to, aby pred druhým kolom prekonalo Palkovu nekompromisnosť a umožnilo dohodu o podpore.
Raťafák Plachta by mal možno najväčšiu šancu stať sa slovenským prezidentom, ak by existoval. Vydarený mystifikačný predvolebný šot, ktorý koluje na internete, ukázal, že jedine on dokáže voličov inteligentne zabávať a vnímať samého seba i post prezidenta s nadhľadom a iróniou. Politika ako osobná komunikácia s voličom a šou - to je cesta kampaní budúcnosti.

Beata
Balogová
