Robil hovorcu prezidentovi Rudolfovi Schusterovi, bol novinárom, pracoval v reklame. Syn sa ho opýtal, prečo nerobí kampaň Františkovi Mikloškovi, ktorý je jeho krstným otcom, ale Ivete Radičovej. Hovorili sme s JÁNOM FÜLEM.
Keď ste pred siedmimi rokmi nastupovali ako hovorca k Rudolfovi Schusterovi, tvrdili ste, že ste ľavičiar. Čo spojilo ľavičiara s pravicovou kandidátkou na prezidenta?
„Priateľstvo a dôvera. Ivetu poznám veľmi dlho, kamarátil som sa aj s jej manželom."
Nebude odlišnosť názorov problém?
„Pracovala ako ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny. Jej postoje nepovažujem za výrazne pravicové, ani to, ako sa správa k hendikepovaným, starším alebo mladým ľuďom. Čítal som jej články za posledných dvadsať rokov. Jediný rozpor, ktorý je medzi jej predchádzajúcimi vyjadreniami, súvisí s tým, že raz povedala, ako sa nechce živiť politikou."
Do novín ste napísali, že politici sú prostitútky alebo že je jasné, že financovanie prezidentskej kampane nebude priehľadné. Prečo chcete robiť v takomto prostredí?
„Napísal som, že v Česku idú rátať prostitútky a že my na to máme voľby. Financovanie volieb nebude krištáľovo čisté. To by mohlo byť len vtedy, ak by bol čistý zákon. Ale ten je taký, že si kandidáti môžu nájsť cestičku, ako to robiť iným spôsobom. Je zlý. Finančný limit je pokrytectvo. Úspešnosť kandidátov sa inde meria aj podľa toho, koľko vedia získať financií na kampaň."
V Európe je bežné, že si kandidáti najímajú zahraničných expertov napríklad z USA, aby im vyhrali voľby. Urobili to Česi aj Ukrajinci. Uvažujete nad niečím takým?
„Uvažujeme. A to je všetko, čo môžem povedať. Tým, že Iveta je vedec, má v tomto prostredí kontakty. Poradia nám aj ľudia zvonku. Nechali sme si robiť prieskumy, silné a slabé miesta kandidátky a protikandidátov."
Čo sú slabé miesta?
„Bol by som hlúpy, keby som to povedal."
Vo štvrtok mala Iveta Radičovú úvodnú tlačovú konferenciu ku kampani. Slovník, ktorý použila, bol príliš odborný. Súhlasíte?
„Vystupovala veľmi sebaisto, prakticky bez papiera. Bolo na tom vidieť prax a slovník vysokoškolského učiteľa. Nemyslím si, že na prvej tlačovej konferencii, v deň, keď predseda parlamentu vyhlási voľby, musí vyletieť s bombastickými vyhláseniami a slovníkom, ktorý jej nie je vlastný. To, že má politik viac ako 600slovnú zásobu, by mu predsa nemalo byť na škodu."
Bude sa snažiť zmeniť slovník do podoby obamovského „Yes, we can"?
„Dohodli sme sa, že jej vystúpenia budeme konzultovať a robiť ich tak, aby boli vhodné aj pre médiá."
Zrejme sa budete snažiť osloviť voličov, ktorých nemáte. Akí to sú?
„Budeme sa snažiť osloviť tých, ktorí nechcú ísť voliť. Slušne sa im pokúsime vysvetliť, že potom sa nemôžu sťažovať, ako dopadli výsledky."
Kto to je?
„Mladí ľudia, ktorí sú apatickí, nezaujíma ich to, a ľudia, ktorí sú znechutení politikou a nevidia alternatívu."
Kampaň bude skôr orientovaná na mladých ako na dôchodcov?
„Bude širokospektrálna, mobilizačná. Pokiaľ ide o mladých, využijeme internet. Na jej stránke na facebooku je zaregistrovaných osemtisíc ľudí, ktorí ju podporujú. To je na to, že ešte sa nezačala kampaň, hrozne veľa. Z nich vytvoríme sieť, budú dostávať informácie a posúvať ich ďalej. Internet je obrovská pavučina, ktorú chceme využiť. Samozrejme, budú aj prvky zamerané na dôchodcov, hlavne v aktivitách, ktoré bude Iveta robiť ako poslankyňa. Chystáme aj prekvapenia, ale nie v podobe bombastických akcií, ale skôr v inom prístupe k ľuďom."
Radičová vôbec nehovorí, prečo je Ivan Gašparovič zlý prezident a prečo ona bude lepšia. Prečo je Gašparovič zlý prezident?
„Slovo lepší je jej slogan, ktorý sa onedlho objaví na bilbordoch. Chce byť lepšia. Nemyslím si, že keď budeme útočiť na kohokoľvek, tak budeme lepší. Sme vo fáze kampane, v ktorej to vôbec neprichádza do úvahy, nepokladáme to za dôležité a ani to nie je Ivete blízke."
Členom volebného tímu je Ján Kováčik, bývalý spolumajiteľ televízie Markíza, vlastní Žurnál, spoluvlastní časopis Markíza. Hovorcom Radičovej je bývalý redaktor Smotánky na Markíze. Spoliehate sa na pomoc médií?
„Určite chceme dobre vychádzať s médiami a nechceme si ich znepriateliť, hoci sú veci, ktoré nás rozčuľujú."
Čo vás rozčúlilo naposledy?
„Napríklad na našej úvodnej tlačovej konferencii nebola STV. Na Slovensku chýba verejnoprávna televízia."
Prekvapilo vás, že neprišli?
„Ani som nedúfal, že by prišli. Skôr ma v dobrom prekvapilo, že TA3 urobila priamy prenos."
Všimli ste si, že TA3 propaguje Zuzanu Martinákovú?
„Nevnímam to tak. Stranícka žurnalistika, ktorá tu 20 rokov prežíva, je len na škodu. Ak sa niekto objaví v správach a nie je to dôležité, ľudia nie sú hlúpi a vidia, že to je umelá téma."
Prácu u Schustera ste vzali s podmienkou, že si dá poradiť. Dá si poradiť Radičová?
„Dá, ale je to iné. Pán prezident Schuster, keby môj otec žil, je rovnako starý. Bol tam odstup. S Ivetou sa poznám dvadsať rokov. Skôr, ako mi dala ponuku, som pre ňu robil dva texty. Prvý prijala bez výhrad. O druhom sme sa pohádali. Napísal som jej argumenty, prečo si myslím, že môj text je lepší a asi po dvoch hodinách to prijala. Nechá si poradiť, aj keď diskusia s ňou je ťažká, lebo je zdatný súper. Som ochotný sa staviť, že aj preto s ňou Ivan Gašparovič pred druhým kolom nepôjde do televíznych duelov."
Radili by ste jej, aby boli lídri opozičných strán pri kampani vzhľadom na ich nízku dôveryhodnosť v úzadí?
„Tak sa rozhodla sama ešte dávno predtým, ako som ju stretol. Viem, že mala ponuku, aby s ňou boli na bilbordoch, ako je napríklad pán Palko s Františkom Mikloškom, ale odmietla ju."
Môže sa šéf kampane kandidátky na prezidenta po voľbách vrátiť do novín?
„Ponuku som prijal rovnako bez rozmyslu, ako som ju prijal od Rudolfa Schustera. Neviem, čo bude po voľbách. Ak tá kampaň bude dobrá, tak áno."
Nemyslím si, že keď budeme útočiť na kohokoľvek, budeme lepší. Nepovažujeme to za dôležité, ani to nie je Ivete blízke.

Beata
Balogová
