Delegácia parlamentného výboru pre ľudské práva sa z rokovaní s maďarskými partnermi vrátila predčasne. Chceli jej premietnuť film o zásahu v Dunajskej Strede.
BRATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Zásah polície na futbalovom zápase v Dunajskej Strede ďalej traumatizuje slovensko-maďarské vzťahy. Stačilo, že šéf maďarského parlamentného výboru pre ľudské práva Zoltán Balog v pondelok bez konzultácie zaradil do programu stretnutia so slovenskou delegáciou premietnutie záberov z Dunajskej Stredy a ďalšie nedorozumenie – tentoraz na parlamentnej úrovni – je na svete.
Slovenská delegácia sa ani nedostala do miestnosti, kde mali výbory zasadať – o nečakanom rozhodnutí Baloga sa dozvedeli na chodbe. Nezaváhal ani Miklós Duray z SMK, ktorý pred pár dňami vystúpil na programovej konferencii Fideszu. Cieľom stretnutí parlamentných výborov pritom malo byť zlepšenie vlani pošramotených vzťahov.
Šéf maďarského výboru Balog z opozičného Fideszu hneď na úvod rozhodol, že sa bude premietať aj videozáznam z Dunajskej Stredy, známy aj z webstránky YouTube. Na svojich stránkach ho má aj Fidesz. Ani tento záznam však neukazuje, ako sa konflikt na futbale v novembri začal.
Do pondelka nebola o premietaní zo zásahu ani reč, hoci program stretnutia poslanci doťahovali posledné dva týždne. „Fidesz to mal zrejme pripravené, pretože v parlamente na nás čakalo niekoľko maďarských televízií,“ povedal František Mikloško, člen výboru z KDS a kandidát na prezidenta. Zaskočení boli aj maďarskí poslanci – vládni socialisti i liberálni demokrati ktorí sa o iniciatíve šéfa ich výboru dozvedeli tiež až v pondelok.
Čakali na chodbe
Poslanci zo Slovenska vedení Lászlóm Nagyom z SMK čakali na vyriešenie situácie asi 45 minút na chodbách budapeštianskeho parlamentu.
„Maďari si musia uvedomiť, že s nami musia konať korektne. Očakávam z ich strany minimálne ospravedlnenie,“ povedal člen delegácie a držiteľ maďarského štátneho vyznamenania Mikloško.
Maďarskí poslanci z výboru pre ľudské práva za ten čas však riešenie nenašli, nepomohla ani priama intervencia šéfky parlamentu Katalin Sziliovej, ktorá Balogovi povedala, že jeho postup je nesprávny. Stranícke záujmy podľa nej opäť prekryli záujmy krajiny.
„Video by sme aj tak odmietli. Nie sme vyšetrovacia komisia, aby sme z filmových záberov posudzovali zásah polície. Na to je brannobezpečnostný, zahraničný výbor a iné inštitúcie,“ povedal Mikloško. Za nevídaný a diplomaticky nekorektný považuje spôsob komunikácie predsedu maďarského výboru, ktorý ich najprv nechal čakať na chodbe parlamentu a neskôr chcel v ich prítomnosti nechať hlasovať vo výbore, či video, ktoré slovenská delegácia odmietla, bude, alebo nebude premietnuté.
„Diplomacia je dôležitá, pravda je však ešte dôležitejšia,“ tvrdil v pondelok Zoltán Balog. „Máme záujem o zlepšenie maďarsko-slovenských vzťahov, treba však vidieť aj to, že Dunajská Streda je symbolom stupňujúceho sa útlaku maďarskej menšiny,“ dodal poslanec opozičného Fideszu.
Či sa výbory po fiasku opäť stretnú, nie je isté. Sziliová hovorila, že podobné kroky, aké zvolil Balog, sa teraz dajú čakať aj na slovenskej strane.
Na ťahu sú Maďari
Slovenská delegácia výboru pre ľudské práva už vyjadrila nevôľu ísť znova rokovať do Budapešti. „Teraz je to na maďarskom parlamente, aby sa vyrovnal so situáciou,“ hovorí László Nagy.
Slovenský parlament sa dianím v Budapešti zatiaľ nezaoberal. Koncom februára je naplánované stretnutie zahraničných výborov v Ostrihome. „Mali sme sa stretnúť už niekoľkokrát. Maďarský šéf výboru to niekoľkokrát v poslednej chvíli odvolal. Teraz sa aj my obávame priebehu stretnutia,“ povedal v pondelok predseda zahraničného výboru Boris Zala.
László Nagy: Bolo to nedôstojné
Predseda slovenského výboru pre ľudské práva LÁSZLÓ NAGY hovorí, že maďarská strana postupovala nedôstojne.
Vedeli ste, že majú premietať zábery z Dunajskej Stredy?
„Nevedeli a považovali sme to za neobvyklé. Po vyše štyridsiatich minútach čakania sa výbor dohodol, že sa na rokovaní nezúčastníme.“
Keby ste to vedeli v predstihu, išli by ste na rokovania?
„To by muselo byť odsúhlasené výborom.“
Boli ste v Budapešti ochotní hovoriť o zásahu v Dunajskej Strede?
„Určite. Keď sme rokovali o programe zasadnutia, stanovili sme si základné témy. V rámci nich sme boli ochotní hovoriť o čomkoľvek, čo je v našich vzťahoch otvorené – aj o Dunajskej Strede.“
Tak prečo vás nahrávka tak pobúrila?
„Tým, ako to bolo pripravené zo strany predsedu maďarského výboru, niečo také je neobvyklé v diplomacii i v dvojstranných vzťahoch. Mali sme pocit, že sme postavení pred hotovú vec.“
Ako ste to vnímali?
„Povedali sme si, že to nie je dôstojné a normálne. Považovali sme za správne dať to maďarskému partnerovi najavo. Neboli v stave sa rozhodnúť, tak sme odišli.“
Máte už termín ďalšieho stretnutia? Ako budete na takéto správanie maďarských partnerov reagovať?
„Termín zatiaľ nemáme. Vyhodnotíme to a uvidíme. To, čo sa stalo, ľutujeme. Celý náš výbor v predpríprave podporil myšlienku otvorenia dialógu s partnerským parlamentným výborom, ale všetko nasvedčuje, že jeho časť nebola pripravená na normálne rokovanie.“
Martina Kováčová
Zbalili sa aj naši Maďari
Zvláštne prijatie v maďarskom parlamente odmietla aj SMK.
BRATISLAVA. Pri politických sporoch medzi Slovenskom a Maďarskom je Strana maďarskej koalície zväčša na jednej lodi s Budapešťou. Pondelok bol výnimkou.
Spoločný postup s Budapešťou volí SMK vo väčšine sporov kaliacich v posledných rokoch vzťahy oboch krajín: od krajanského zákona cez prípad Hedvigy Malinovej hodnotenie policajného zásahu v Dunajskej Strede. Vo väčšine sporov pritom ide skôr o spor v rámci Slovenska medzi vládou a maďarskou menšinou, v ktorom sa Budapešť postaví na stranu SMK.
V prípadoch, keď je v nejakej otázke rozdelená aj budapeštianska politika, sa však postoj SMK nemusí zhodovať s postojom aktuálnej maďarskej vlády. Najmä ak ide o vládu socialistov a liberálov, ktorí sú protipólom najbližšieho spojenca SMK – Fideszu expremiéra Viktora Orbána.
V takýchto prípadoch sa SMK pravidelne stavia za Fidesz. Platilo to napríklad v spore o dvojaké občianstvo, ktoré pre menšinových Maďarov požadoval Fidesz, vláda premiéra Ferenca Gyurcsánya ho však odmietala.
V otázkach, ktoré sa menšiny priamo nedotýkajú, SMK zaujíma skôr neutrálne stanovisko. Platí to napríklad pri medzinárodnom spore o Vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros.
V zriedkavých prípadoch zástupcovia slovenskej menšiny na Slovensku zohrali aj úlohu sprostredkovateľa. Príkladom je slovensko-maďarský spor o používanie značky Tokaj.
Peter Morvay
Akoby provokovali
Odborník na protokol nerozumie, ako sa mohli maďarskí predstavitelia zachovať tak nezodpovedne.
BRATISLAVA. Zlyhal ľudský faktor, hodnotí situáciu v maďarskom parlamente odborník na štátny a diplomatický protokol Jarolím Antal. „Je to niečo, čo sa prieči dobrému správaniu. Šokuje ma, že sa takéto niečo môže stať na medzinárodnej úrovni,“ komentuje dlhé čakanie slovenskej delegácie na chodbe maďarského parlamentu.
Situáciu označil za „škandalózne zlyhanie elementárnej slušnosti“. Konanie maďarských predstaviteľov môže byť podľa neho, najmä vzhľadom na vývoj vzájomných vzťahov v poslednom období, chápané ako provokácia.
Spôsob, akým sa zachovala slovenská delegácia, Antal chápe. „Zrejme pretiekol pohár trpezlivosti – je neprípustné, aby vás niekto zavolal na návštevu a potom vás nechal čakať pred dverami,“ vysvetľuje.
Snaha šéfa maďarského výboru v poslednej chvíli meniť program stretnutia nie je podľa Antala v zhode s medzinárodnými zvyklosťami. V takom prípade je potrebné, aby sa strany na zmene programu dohodli a navrhovaný bod rokovania odsúhlasili.
Martina Kováčová
Čakanie na dôkaz
BRATISLAVA. Máme zábery, tvrdil policajný viceprezident Stanislav Jankovič v novembri krátko po derby Dunajská Streda – Slovan a masívnom zásahu policajného komanda. Nahrávka mala zachytávať, ako v sektore priaznivcov Dunajskej Stredy posilnených o „ultras“ z Maďarska udierajú policajtov po prilbách.
Zábery na tribúnu polícia dodnes nezverejnila. V zmätku po zásahu sa zranili desiatky ľudí, reakciou boli protesty radikálov pred naším veľvyslanectvom. Oprávnenosť zásahu potvrdila naša Generálna prokuratúra, verejnosť a politikov v Maďarsku však nepresvedčila.
Zásah v Dunajskej Strede. FOTO SME – TIBOR SOMOGY
Marek Chorvatovič

Beata
Balogová
