BRATISLAVA. Po 180 dňoch strávených v Ústave policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove prepustia v utorok 3. februára údajného teroristu podozrivého zo spolupráce s organizáciou al-Káida Mustafu L. Ministerstvo vnútra už avizovalo, že tohto Alžírčana po prepustení umiestni do azylového domu.
"Vzhľadom na prebiehajúce azylové konanie spomínaného cudzinca prevezieme do jedného z azylových domov," informovali TASR z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra.
Migračný úrad ministerstva vnútra zamietol ešte v októbri minulého roku v poradí už druhú žiadosť o azyl Mustafu L. ako neopodstatnenú. Keďže sa Alžírčan voči tomu odvolal, o zákonnosti tohto rozhodnutia bude jeden deň po jeho prepustení zo zadržania - v stredu 4. februára rozhodovať Krajský súd v Bratislave.
Najvyšší súd SR 7. augusta rozhodol, že Alžírčana prepustia na slobodu a nebude vydaný na trestné stíhanie do svojej vlasti. Mustafu L. v ten istý deň prepustili z bratislavského Ústavu na výkon väzby a následne ho zadržala cudzinecká polícia. Po výsluchu ho eskortovali do Medveďova.
Toto obmedzenie osobnej slobody Mustafu L. bolo v súlade so zákonom, keďže nemal vízum, ani iné povolenie na pobyt. Rozhodnutie, voči ktorému sa nedá odvolať, vyhlásil minulý týždeň Najvyšší súd (NS) SR.
V utorok 3. februára uplynie 180-dňová lehota, dokedy môže cudzinecká polícia Mustafu L. zadržiavať. Alžírčana, ktorý má až do roku 2016 zakázaný pobyt na Slovensku, a taktiež nemôže byť do rozhodnutia súdu o jeho azyle vyhostený, premiestnia po prepustení z Medveďova do niektorého z azylových domov.
NS v auguste rozhodoval o alžírskom občanovi po tom, čo 26. júna Ústavný súd (ÚS) SR sa zaoberal jeho sťažnosťou. NS podľa nálezu ÚS rozhodnutím z 22. januára, ktorým pripustil vydanie Mustafu L. na stíhanie do jeho vlasti, porušil jeho ľudské práva. Alžírčan namietal na ÚS porušenie základného práva nebyť mučený, ani podrobovaný krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu, ktoré zaručuje Ústava SR a Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ÚS SR vrátil vec na opätovné prerokovanie NS SR.
Ústavný súd 13. marca rozhodol o odklade vydania Mustafu L. do Alžírska. Mustafa L. sa obrátil so sťažnosťou na ÚS proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR. V rozsiahlej sťažnosti uviedol, že jeho vydaním mu hrozí skutočné riziko, že bude mučený v rámci trestného konania v Alžírsku.
NS rozhodol 22. januára na neverejnom zasadnutí tak, že zrušil napadnuté rozhodnutie KS a pripustil vydanie Mustafu L. Koncom januára NS SR spresnil prvostupňové rozhodnutie, v ktorom nebolo uvedené, ktorému štátu a na aké účely sa alžírsky občan Mustafa L. vydáva.
Alžírčan sa nachádzal v bratislavskej vydávajúcej väzbe od júna minulého roka. V decembri sa odvolal voči rozhodnutiu KS v Bratislave vydať ho do Alžírska, sťažnosť bola na NS od druhej polovice decembra a pritom ani tu nebola zákonná lehota na rozhodnutie o nej.
"Vydanie je prípustné, z predložených dôkazov z Alžírska bolo preukázané, že Mustafu L. právoplatne odsúdili v jeho vlasti na doživotný trest odňatia slobody za výrobu a používanie falzifikátov a za členstvo v teroristickej skupine pôsobiacej v Alžírsku a v zahraničí," zdôvodnila koncom novembra rozhodnutie KS príslušná sudkyňa. Vydanie sa opiera o dvojstrannú zmluvu o právnej pomoci medzi bývalým Československom a Alžírskom.
Alžírska strana sa podľa slov príslušnej sudkyne zaručila, že Mustafovi L. neudelí trest smrti, keďže bol odsúdený na doživotie. Zaručila sa, že údajný terorista bude mať nový proces s právom odvolať sa na najvyšší súd a bude mať možnosť zvoliť si v Alžírsku svojho právneho zástupcu. Zároveň je garantované, že v kontrolovaných väzniciach ho nebudú mučiť.
Mustafa L. sa nachádzal v bratislavskej vydávajúcej väzbe od 20. júna minulého roku, predtým bol vo vyšetrovacej väzbe. Polícia ho zatkla 4. mája 2007. V období, keď podal žiadosť o azyl, sa vydávajúci proces pozastavil.
O vydanie Mustafu požiadalo Alžírsko slovenskú stranu začiatkom júna. Na Slovensko pricestoval za svojou manželkou, ktorá je občiankou SR, spolu majú dieťa. Zadržaný požiadal o azyl vo viacerých európskych krajinách - Francúzsku, Rakúsku, Veľkej Británii i na Slovensku. Vo Francúzsku bol aj odsúdený.