BRSTISLAVA. Obmedzenie prístupu mladistvých k hazardným hrám a zníženie spoločenských rizík s nimi spojených chcú dosiahnuť nezávislí poslanci Národnej rady SR (NRSR) Pavol Minárik, Vladimír Palko a František Mikloško prostredníctvom novely zákona o hazardných hrách, ktorú predložili na schôdzu NRSR, ktorá sa začne 3. februára.
Zákonodarci v novele navrhujú znížiť počet automatov prevádzkovaných mimo herní, čím by sa podľa nich mal obmedziť hlavne prístup mladistvých k hre, ale tiež spoločenské riziká spojené s hazardnými hrami.
Predkladaný návrh dáva do pôsobnosti obcí novú možnosť rozhodnúť plošne, nie individuálne, na svojom území, respektíve na jeho presne definovanej časti, neprevádzkovať výherné prístroje.
Hracie automaty predstavujú podľa predkladateľov návrhu novely zákona jednu z najdostupnejších a z hľadiska vzniku závislosti najagresívnejších foriem hazardu. Ako ďalej uvádzajú, v súčasnosti možno prevádzkovať prakticky voľne na verejne prístupných miestach do päť prístrojov, čo výrazne znižuje kontrolu prevádzky a hlavne prístup mladistvých k hre.
Poslanci zároveň upozorňujú, že stávky a hry ako aktivity zo svojej podstaty hazardné vedú u určitých osôb k rozvoju sociálno-patologických javov, k vzniku tzv. hráčskej závislosti, čo má neblahý vplyv nielen na nich, ale predovšetkým na ich rodinných príslušníkov.
Okrem toho môžu tieto javy vyvolávať ďalšie vyššie náklady z verejných rozpočtov, ako napríklad zdravotné náklady spojené s liečením tzv. gamblerskej závislosti, zvýšené náklady bezpečnostných zložiek, náklady na sociálne zabezpečenie postihnutých rodín a iné.
Riešenie, ktoré by malo viesť k obmedzeniu týchto a ďalších rizík spojených s hazardnými hrami, vidia nezávislí poslanci práve v znížení počtu automatov prevádzkovaných mimo herní.
Navrhovatelia zároveň poukazujú na fakt, že hazardné hry predstavujú prínos do štátneho aj obecného rozpočtu. Preto ako tvrdia, hľadali kompromis, ktorý zachová vysokú transparentnosť a protikorupčnosť tejto normy a umožní obciam ako subjektom, ktoré najlepšie poznajú miestne pomery a požiadavky miestnych obyvateľov, vstup do regulácie hracích automatov.
Ako vhodný kompromis sa im javí regulácia buď/alebo" miestnymi zastupiteľstvami formou všeobecne záväzného nariadenia.
Súčasný zákon povoľuje obciam rozhodovať o udelení licencie, ktorá povoľuje prevádzku hazardných hier prevádzkovaných prostredníctvom výherných prístrojov. Tie dávajú aj súhlas s umiestnením stávkovej kancelárie na svojom území, v niektorých ďalších prípadoch sa vyžaduje vyjadrenie obce.
Podľa zákonodarcov obce nemajú možnosti regulovať vývoj týchto hier na vlastnom území s výnimkou udeľovania vyššie uvedeného súhlasu. Poslanci zdôrazňujú, že sú to práve obce, ktoré sú najviac znalé miestnych pomerov, a teda sú najpovolanejšie uskutočniť potrebné zmeny v prípade potreby.