BRATISLAVA. Vyšetrovanie aktivít slovenských finančných žralokov v Karibiku ukazuje na zvláštne praktiky pri výstavbe luxusného dovolenkového rezortu. Obyvateľka ostrovov Turks a Caicos Georgia Dunnová obviňuje šéfa slovenskej finančnej skupiny Istrokapitál Mária Hoffmana z nátlaku.
Hoffman ju mal žiadať o predaj pozemku na brehu mora. Inak sa vraj postará o to, aby nikdy od vlády nedostala povolenie na mieste stavať.
Istrokapitál a ďalší slovenský finančný žralok J&T chcú vybudovať na miniatúrnom ostrove Salt Cay luxusný rezort za 400 miliónov eur. Dostali sa však do pozornosti britskej vládnej komisie. Domáci tvrdia, že vláda premiéra Michaela Misicka je namočená do rozsiahlej korupcie, hlavne pri predaji pozemkov zahraničným developerom.
Vplyv na ostrove
Dunnová pred komisiou vypovedala, že sa s Hoffmanom stretla v roku 2007. Na jej pozemku chcel postaviť hotel. „Povedala som mu: Radšej by som vám dala manžela ako ten pozemok,“ píše sa vo výpovedi. „Potom sa naša diskusia obrátila a on spomenul kontrolu, ktorú má nad vládou. Povedal, že tam nikdy nič nepostavím, že nedostanem povolenie.“
Hoffmanov právnik komisii povedal, že „pán Hoffman vehementne odmieta, že by niekedy niečo také povedal“.
Dunnovej tvrdenia dokresľujú vlaňajšie zistenia zahraničného výboru britského parlamentu, ktorý opísal „hmatateľnú atmosféru strachu“ na ostrovoch a navrhol „plnú ochranu pre svedkov“.
Hoffman Misicka zoznámil s Patrikom Tkáčom, predsedom J&T Banky. V roku 2007 od banky dostal úver 6 miliónov dolárov. Cez úvery od iných bánk a osôb získal ďalších 14 miliónov dolárov. Komisia ho podozrieva, že to boli dary alebo úplatky.
Zábezpekou na Misickov uver z J&T bol 50-percentný podiel vo firme, ktorá má postaviť golfové ihrisko pre projekt slovenských developerov. Podiel patrí premiérovmu bratovi Chalovi. Zvyšok vlastní spoločnosť, ktorú ovláda Hoffman.
Maroš Sýkora z J&T povedal, že sa nemôže vyjadrovať ku klientom, ale že ich „vlastné ochranné systémy v rozhodovaní o obchodoch a schvaľovaní klientov z princípu nedovolia urobiť obchod, ktorý by odporoval zákonu“.
Dobre si rozumejú
Tesne pred voľbami v Turks a Caicos v roku 2007 Hoffman daroval Misickovej strane PNP 100-tisíc dolárov. Premiér zase Hoffmanovi vybavil status trvalého pobytu, a tlačil na vládne orgány, aby rozhodli v prospech slovenského projektu.

Beata
Balogová
