SME

Systém odmeňovania hasičov a horských záchranárov by sa mal zmeniť

Systém odmeňovania hasičov a horských záchranárov by sa mal od apríla tohto roka zmeniť. Vyplýva to z novely zákona o ...

BRATISLAVA. Systém odmeňovania hasičov a horských záchranárov by sa mal od apríla tohto roka zmeniť. Vyplýva to z novely zákona o Hasičskom a záchrannom zbore, ktorú predloží minister vnútra Robert Kaliňák na rokovanie dnešnej 32. schôdze Národnej rady (NR) SR.

Ako TASR informovala Natália Hattalová z Komunikačného odboru Ministerstva vnútra (MV) SR, snahou rezortu je upraviť systém tak, aby finančne zohľadnil fyzickú aj psychickú náročnosť výkonu štátnej služby a zároveň pôsobil ako motivačný prvok. Najväčší dôraz kladie na zásahových hasičov a horských záchranárov a najnižšie platové triedy. Rezort chce takisto dosiahnuť čo najvyššie zvýšenie základu pre výpočet sociálnych dávok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že parlament novelu schváli, príplatky za štátnu službu cez víkendy, v noci a počas sviatkov sa zrušia. Suma zodpovedajúca zrušeným príplatkom sa diferencovane premietne do výšky zostávajúcich príplatkov, aby boli adresné. Navýšia sa takisto tarifné platy v jednotlivých platových triedach.

"V najnižších platových triedach pôjde o cca 70 percent, vo vyšších triedach to bude cca 4050-percentné zvýšenie tarifných platov. Zároveň sa zvýšia príplatky za zmennosť zo súčasných 1,7 až 14,1 percenta na 20 až 50 percent, príplatky za riadenie a upravia sa aj pohotovostné príplatky. Hodnostné príplatky záchranárov sa dostanú na úroveň policajtov, t. j. na dve eurá (60,25 Sk) až 65,50 eura (1973,25 Sk) za jednotlivé hodnosti," vysvetlila Hattalová. Dodala, že väčšina hasičov a horských záchranárov si tak platovo polepší.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej zdôraznila, že žiadny záchranár nebude mať po nadobudnutí účinnosti novely nižší služobný príjem ako v súčasnosti. Novela zákona garantuje, že ak by po nadobudnutí jej účinnosti k takej situácii došlo, záchranár bude dostávať doplatok dovtedy, kým sa rozdiel neodstráni. Parlament dnes zároveň prerokuje návrh na skrátené legislatívne konanie o novele.

Podobnými zmenami prešlo 1. marca minulého roka odmeňovanie v rámci Policajného zboru a od 1. marca tohto roka bude platiť aj pre príslušníkov ostatných bezpečnostných zložiek.

V prvom čítaní sa budú poslanci zaoberať aj novelou zákona o ochrane svedka, ktorá reaguje na poznatky z praxe s cieľom zefektívnenia programu jeho ochrany. To by sa malo dosiahnuť zabezpečením dohľadu prokurátora a možnosti ukončenia programu v prípade nedodržania dohodnutých pravidiel. Na programe bude tiež novela zákona o ochrane pred požiarmi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu