BRATISLAVA. Najskôr o Pozsony a potom o Bratislave si budú čítať maďarskí žiaci v učebniciach. Zaručí im to dnes schválená novela školského zákona, ktorú poslanci prijali 106 hlasmi. Prelomili tak prezidentovo veto a jeho výhrady k novele zmietli zo stola.
Pri hlasovaní rozhodli hlasy Smeru, ktorý hlasoval s opozíciou a postavil sa tak chrbtom k výhradám ich kandidáta na hlavu štátu Ivana Gašparoviča. „Hanba na vaše hlasy!“, vypočuli si poslanci Smeru od Jána Slotu. Predseda SNS hneď avizoval, že novela skončí na Ústavnom súde.
SNS sa bude môcť spoľahnúť aj na podporu HZDS, ktoré tiež hlasovalo proti novele. Tá vychádza v ústrety maďarským žiakom. Menšiny získali záruku, že v učebniciach budú dvojjazyčné zemepisné názvy, pričom na prvom mieste bude uvádzaný v ich materinskom jazyku a až potom v štátnom.
Odmena za LisabonZa novelu hlasoval opäť takmer celý klub Smeru. „Bol to asi nejaký obchod s SMK, inak si to neviem vysvetliť,“ povedal Slota. Tvrdí, že za tým je Lisabonská zmluva. Hlasovanie Smeru však nepovažuje za porušenie koaličnej dohody, učebnice totiž neboli súčasťou vládneho programu.
Za dohodou s SMK podľa Slotu stojí podpredsedu parlamentu a predseda poslaneckého klubu Smeru Miroslav Číž.
Číž na obvinenia nereagoval. „Smer je samostatná strana s vlastnými názormi na veci. Nás neovplyvňuje ani SMK, ani SNS,“ reagovala hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová. „Hlasovaním sme si zachovali vlastnú tvár.“
„Nemáme čo Smeru ponúknuť,“ bránil sa poslanec SMK József Berényi. Lisabonská zmluva, ktorú ako jediní z opozície v máji 2008 podporili len poslanci SMK, je vraj už dávno minulosťou.
SNS hovorí, že novela je aj tak nevykonateľná. Problémom podľa nich je, že sa v nej spomínajú len zaužívané a vžité názvy v maďarčine. Nikto vraj nevie, o aké názvy ide. To isté vyčítal novele aj prezident a je to aj argument ministra školstva Jána Mikolaja z SNS.
Súd ako ručná brzdaSNS spolu s HZDS majú aj ďalšie riešenie, ako novelu ešte zastaviť. Chcú sa obrátiť na ústavných sudcov, ktorí majú rozhodnúť, že školský zákon je v rozpore so zákonmi o kartografii, ale aj so zákonom o štátnom jazyku.
„Našťastie, slovenský právny poriadok nekončí len v tejto sále a len pri našom vedomí a svedomí. Obrátime sa na Ústavný súd, ktorý už nebude rozhodovať podľa politických či etnických kritérií,“ povedal Rafael Rafaj z SNS.
Ak by Ústavný súd podnet poslancov prijal, mohol by pozastaviť aj účinnosť napadnutých ustanovení.
O čom hlasovali
Prvýkrát novelu schválili 3. decembra, hlasovalo za ňu 107 zo 124 poslancov.
Prezident ju vrátil 17. decembra s výhradami, že je protiústavná a v rozpore s inými zákonmi.
Novelou poslanci SMK riešili problém, keď maďarskí školáci dostali vlastivedu len so slovenskými zemepisnými názvami.
Novela zabezpečuje, aby sa žiaci z menšinových škôl mohli učiť zemepisné názvy najskôr v materinčine a potom v štátnom jazyku.
Za novelu včera hlasovalo 106 poslancov zo 138. Za boli Smer, SMK, SDKÚ a KDH.

Beata
Balogová
