NITRA.
Kultúrnu pamiatku vytipoval na zápis spolu s ďalšími siedmimi lokalitami Pamiatkový úrad SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR. S návrhom však musia súhlasiť poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK), ktorý je spoluvlastníkom národnej kultúrnej pamiatky.
Rímsky vojenský tábor Kelemantia je v správe Podunajského múzea v Komárne. Zápisom pamiatky do Zoznamu svetového dedičstva sa Slovensko zapojí do medzinárodného projektu záchrany podunajskej limitnej cesty, ktorej základ bol v línii Carnuntum - Vindobona - Brigetio - Aquincum položený už v roku 15 po Kristovi.
S procesom zápisu súvisí majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov, na ktorých sa pamiatka nachádza. V súčasnosti sú pozemky vo vlastníctve štátu prostredníctvom Slovenského vodohospodárskeho podniku,š.p., Slovenského pozemkového fondu a NSK.
Z hľadiska prípravy nominácie i možnosti uchádzať sa o finančné granty je potrebné zaistiť, aby mala pamiatka len jedného vlastníka a jedného správcu. Vlastníkom by podľa návrhu Pamiatkového úradu SR i rezortného ministerstva mal byť NSK, správcom a odborným garantom Podunajské múzeum v Komárne. Vlastník a správca kultúrnej pamiatky sa musia zaručiť, že minimálne 30 rokov budú dodržiavať podmienky Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.
Medzinárodný Dohovor o ochrane svetového kultúrneho dedičstva Generálnej konferencie UNESCO bol prijatý v roku 1972. Jeho cieľom je chrániť v celosvetovom rozsahu najhodnotnejšie prírodné a kultúrne objekty a lokality našej planéty.
V Zozname svetového kultúrneho dedičstva sú v súčasnosti zo Slovenska zapísané lokality Banská Štiavnica, Spišský hrad, Vlkolínec, historické centrum mesta Bardejov vrátane areálu židovského suburbia, Karpatské bukové pralesy a vlani Výbor Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru rozhodol o zaradení ôsmich drevených kostolov v slovenskej časti Karpatského oblúka.