Podpísali by ste zákon o registrovanom partnerstve osôb rovnakého pohlavia?
Ivan Gašparovič (prezident): Základom morálnych hodnôt spoločnosti bola, je aj bude tradičná rodina, postavená na vzťahu otca, matky a dieťaťa. Ak ide o ľudí rovnakého pohlavia, nie je problém, aby si svoje majetkové a iné vzťahy upravili zmluvne existujúcim občianskym zákonníkom.
Iveta Radičová (SDKU, KDH, OKS, SMK): Trvám na tom, že nie názov, ale obsah zákona je určujúci. Musí byť výsledkom širšej spoločenskej zhody a nie zdrojom ďalšieho rozdeľovania spoločnosti. Myslím, že úlohou prezidenta je urobiť všetko preto, aby sme aj na takúto rozdeľujúcu tému našli spoločnú reč.
František Mikloško (KDS): Riadim sa židovsko-krestianským učením, že manželstvo tvorí muž a žena. Je to v 4.prikázaní Desatora: „Cti otca a matku svoju". Zákon o registrovaných partnerstvách osôb rovnakého pohlavia by som preto nepodpísal.
Zuzana Martináková (Slobodné fórum): Podporím zákony, ktoré odstránia praktické problémy ich spolunažívania. Napríklad právo na informácie o partnerovi ak je hospitalizovaný, dedičské konanie a pod. Nepodporila by som adopcie detí homosexuálmi, ani zrovnoprávnenie ich zväzku s manželstvom.
Milan Melník (HZDS): Aký by to bol zákon? Obávam sa, že „teoretizujeme" a zbytočne traumatizujeme spoločnosť s touto témou. Je dôležitá, ale nie je na programe agendy politických strán, aspoň v najbližšom období. Mám pocit, že žiaden návrh v tomto smere ešte nie je v parlamente. Ak by som mal odpovedať na vašu otázku, musel by som sa s obsahom návrhu zákona zoznámiť a až potom sa môžem vyjadriť. Skúsme ale teoreticky:
Zodpovedný štát musí podporovať štandardný rodinný spôsob života, ktorý je postavený na spoločnom zväzku muža a ženy. Táto skutočnosť by však nemala znamenať, že príslušníci sexuálnych menšín (lesbické ženy a homosexuálni muži) majú byť diskriminovaní v prípade zamestnania, štúdia alebo v podobných závažných situáciách.
Opieram sa o hodnoty kresťanstva. To výrazným spôsobom formovalo všeobecne akceptované hodnotové zameranie Európy. Dnes je preto stabilným a ekonomicky vyspelým kontinentom. Jej história dokazuje, že z hľadiska plnohodnotného napĺňania ľudských a občianskych práv je dôležitá vzájomná úcta a tolerancia.
Ústava Slovenskej republiky uvádza, že základné práva a slobody sú neodňateľné, neodcudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné. Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Vychádzajme z týchto dvoch viet. Oveľa viac ako teoretizovanie je dôležitá vzájomná úcta a tolerancia.
Milan Sidor (KSS): Áno, podpísal by som ho. Dvojica osôb akéhokoľvek pohlavia, pokiaľ sú spôsobilé na právne úkony, má mať právo na uzavretie dohody o vzájomných vzťahoch i na registráciu tejto dohody. Myslím si, že dnešný problém nie je v tomto. Problémom je: kto okrem rodičov má právo vychovávať deti, ktoré o rodičov prišli.
Tam by mal ostať v platnosti princíp, že to môže byť výlučne heterosexuálny pár - muž a žena. Nevidím to ako otázku pohlavia a pohlavného života, ale ako otázku rodu: tá dvojica nemusí vzniknúť a jestvovať kvôli sexu, ale deti majú vyrastať v prostredí, ktoré čo najviac pripomína ucelenú rodinu - pod vplyvom ľudí oboch rodov.
Dagmar Bollová: Myslím, že tento ustavične ponúkaný problém čoskoro zanikne v problémoch existenčných, takže ho nebude treba podpisovať.
Kandidátka na prezidenta Dagmar Bollová sa rozhodla, že bude každý deň odpovedať na otázky SME pre prezidentských kandidátov. Zmenila tak svoje pôvodné rozhodnutie ankety sa nezúčastniť. "Prosím čitateľov denníka SME o ospravedlnenie. Moje oneskorené odpovede sú dôsledkom nedorozumenia pri prejednávaní projektu. Ďakujem," napísala Bollová SME. Dodatočne poslala odpovede aj na predchádzajúce otázky.