Myslíte si, že v čase krízy by mal štát znížiť dane?
Ivan Gašparovič (prezident): Štáty, ako napr. Írsko a Island už naznačili, že pôjdu proti kríze cestou zvyšovania daní. Som presvedčený, že protikrízové opatrenia našej vlády, ktorá nejde cestou zvyšovania, ani znižovania, vychádzajú zo zodpovedného prehodnotenia možných dopadov na občanov a to pri zachovaní sociálnych programov.
Iveta Radičová (SDKU, KDH, OKS, SMK): Všetky vlády dnes pristupujú k zmenám v daniach, či už daňovými úľavami, zvyšovaním odpočítateľných položiek alebo inými spôsobmi. Aj naša vláda. Je to spôsob, ako udržať pracovné miesta, zvýšiť príjem v rodine a tak podporiť spotrebu.
František Mikloško (KDS): Zníženie daní je jeden z nástrojov riešenia finančnej krízy. Aj preto presadzujem zachovanie zvrchovanosti Slovenska v oblasti priamych daní v rámci EÚ.
Zuzana Martináková (Slobodné fórum): Slobodné Fórum má v programe zníženie daňového zaťaženia na 17 percent. Krátkodobý liečebný efekt na krízu je diskutabilný, ale zo strednodobého hľadiska je určite dobrým riešením. Zabezpečí rýchlejší rast a eliminuje dopady možných budúcich kríz.
Milan Melník (HZDS): Bolo by asi príliš populistické odpovedať bez nádychu - áno. Musíme si uvedomiť, na čo slúžia dane. Čo všetko z nich financuje štát. Ak by sme neprozreteľne znížili daňovú povinnosť, potom by sme mohli vyvolať krízu vo viacerých rezortoch a najmä v sociálnej oblasti.
Som za takú podporu štátu v čase krízy, ktorá sa zameria na udržanie zamestnaneckých miest. A nielen to. Mala by dať podnet na vytváranie nových.
Ďalším problémom je, že na prekonanie krízy musíme zvýšiť spotrebu. To znamená, musí sa zvýšiť odbyt predovšetkým slovenských produktov na našom domácom trhu. Jedine tak sa môže stabilizovať pracovný trh s nádejou na „nejaké zvyšovanie" miezd zamestnaných.
Je to začarovaný kruh. Ľudia nemajú peniaze, nekupujú, výroba šetrí kde sa dá, zamestnávatelia prepúšťajú, ľudia majú ešte menej peňazí. Tento bludný kruh treba rázne a efektívne rozseknúť. Je viacero spôsobov, ako sa to dá dokázať, dane nie sú jediný.
Vráťme sa k daniam - áno, môžeme ich znížiť, alebo odpustiť tam, kde sa efekt prejaví udržaním alebo zvýšením zamestnanosti. Treba veľmi účinne selektovať, kde to bude účelné. Nechcem, aby sa stalo, že istá skupina boháčov zrazu zistí, aha, je tu kríza, poďme na nej zarobiť. A pekne krásne si na podklade krízy vylobuje také úľavy a také zákony, že pre ňu vlastne bude súčasný problém hospodárstva novým Clondikom.
Milan Sidor (KSS): Ako má štát účinne bojovať proti prejavom krízy, ak na účinné opatrenia nebude mať prostriedky? A odkiaľ ich má vziať ak nie z daní? Niektoré krajiny bohatstvo nazbíjali vojnami a kolonializmom, niektoré krajiny ho získali ekonomickým vydieraním a neokolonializmom, niektoré si požičiavajú v zahraničí s vedomím, že si nikto netrúfne od nich žiadať splatenie zahraničného dlhu... Toto nie je prípad Slovenska.
Takže som za to, aby štát naďalej vyberal dane. A aby získané prostriedky rozumne a účinne využíval. Zníženie niektorých druhov dane a najmä spotrebných daní v oblasti základných potrieb by naše obyvateľstvo zrejme určite prijalo.
Daňová regulácia, či tzv. daňové prázdniny by mohli udržať pri živote a prípadne i naštartovať najmä tie skupiny živnostníkov a stredných podnikateľov, ktorí prišli o prácu resp. po strate zamestnania v zahraničí sa už vrátili domov. Práve oni disponujú i znalosťou zahraničných trhov, čo by v konečnom dôsledku mohlo pomôcť k stabilizácii. Je len pochopiteľné, že zníženie niektorých daní by malo byť až do prijatia Zákona o preukazovaní nadobudnutého majetku kompenzovane zvýšením dane zo zisku, spotreby luxusného tovaru a služieb.
Dagmar Bollová: Ponúkaná možnosť je síce populárna, ale populistická. Štátny rozpočet nie je kapsa, potras sa.
Kandidátka na prezidenta Dagmar Bollová sa rozhodla, že bude každý deň odpovedať na otázky SME pre prezidentských kandidátov. Zmenila tak svoje pôvodné rozhodnutie ankety sa nezúčastniť. "Prosím čitateľov denníka SME o ospravedlnenie. Moje oneskorené odpovede sú dôsledkom nedorozumenia pri prejednávaní projektu. Ďakujem," napísala Bollová SME. Dodatočne poslala odpovede aj na predchádzajúce otázky.