BRATISLAVA. Vlastníkom, správcom lesa a pozemkovým spoločenstvám majú od apríla pribudnúť povinnosti. Vyplýva to z novely zákona o ochrane pred požiarmi, ktorú parlament posunul do druhého čítania. Novela redukuje počet protipožiarnych hliadok a zjednodušuje vedenie dokumentácie ochrany pred požiarmi.
Vlastník alebo správca lesa, pozemkové spoločenstvo alebo obhospodarovateľ lesa má byť povinný v lesoparkových zónach budovať ohniská zabezpečené proti možnému šíreniu ohňa a označiť aj zákaz zakladania ohňa mimo zabezpečených ohnísk.
Ich úlohou bude vykonávať hliadkovaciu činnosť v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiaru, zabezpečovať potrebné množstvo protipožiarneho náradia, vybaviť prenosnými hasiacimi prístrojmi stroje na spracovanie dreva a zvyškov po ťažbe, budovať a udržiavať prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody na hasenie požiarov a vytvárať rozčleňovacie pásy a prieseky v lese.
Nové pravidlá na ochranu svedkov prešli do druhého čítania. Ministerstvo vnútra tvrdí, že novela zákona o ochrane svedka zefektívni podmienky pri chránení svedkov. Súčasné pravidlá totiž považuje za staré a nepresné. Novela, ktorá má byť účinná od 1. júna, spresňuje podmienky týkajúce sa začatia a ukončenia programu na ochranu svedka a podmienky na zaradenie do programu.
Podľa rezortu dôležitým prvkom je dohľad prokurátora a možnosť ukončiť program v prípade, ak by neboli dodržané dohodnuté pravidlá. Svedok bude vylúčený z programu, ak napríklad zamlčí skutočnosti, ktoré mali podstatný význam pre rozhodnutie komisie o jeho zaradení do programu ochrany, ak odmietol vypovedať, porušil ustanovenia ochrannej dohody alebo po uzatvorení ochrannej dohody spáchal úmyselný trestný čin. Svedok môže z programu odstúpiť aj z vlastného rozhodnutia.
Komisia o návrhu na odstúpenie od ochrannej dohody rozhodne hlasovaním do siedmich dní odo dňa doručenia návrhu. Druhý dôvod, kedy sa program ochrany skončí, je úmrtie svedka, alebo ak ho súd vyhlási za mŕtveho.