BRATISLAVA. Poslanci nemali záujem o novele diskutovať, do rozpravy sa predpoludním neprihlásil nik. Novelu podporilo 79 poslancov. Opozícia sa pri hlasovaní zdržala, proti bol jedine Peter Miššík z SDKÚ-DS.
Novela definuje extrémizmus, extrémistickú skupinu a extrémistický materiál, ako aj osobitný motív trestného činu, mení tiež skutkovú podstatu trestných činov násilia proti skupine obyvateľstva a výtržníctva. MVO ju považujú za zlú, definície sú neodborné, môžu zasiahnuť do základných práv a posilniť políciu na úkor občana. Pochybujú, že vláde ide o boj proti extrémizmu a podozrievajú ju, že všetko je len mediálna prezentácia. Tretí sektor tvrdí, že od roku 2006 je reálny boj proti extrémizmu slabý.
Extrémistický motív by sa mal od februára preskúmavať tak ako napríklad motív vraždy, výtržníctva či podvodu. Minister spravodlivosti Štefan Harabin po schválení novely vo vláde odmietol argumenty mimovládnych organizácií, ktoré tvrdili, že na základe tejto právnej úpravy bude stíhateľný aj ten, kto je napríklad zberateľom predmetov s nacistickou symbolikou.
Šéf rezortu nevylúčil ani trestné stíhanie ľudí, ktorí niekomu na želanie vytvoria tetovanie s extrémistickým motívom. "Nie je to vylúčené, ale aj tu by sa mala posúdiť subjektívna stránka motívu," uviedol v novembri Harabin. Pri posudzovaní takéhoto konania by bolo potrebné zistiť, či ten, kto tetoval, vedel, že to bude slúžiť na propagovanie na verejnosti alebo to robil s tým, že pôjde o neodhaliteľnú súkromnú vec.
Do druhého čítania prešla aj novela zákona o Justičnej akadémii, ktorá upravuje chýbajúcu voľbu predsedu rady, pôsobnosť orgánov akadémie, zloženie pedagogického zboru a skúšobných komisií, ako aj vykonávanie justičných skúšok vyššími súdnymi úradníkmi.