Alžírčan Labsi, ktorý doma čelí obvineniu z terorizmu, sa môže voľne pohybovať po Slovensku.
BRATISLAVA. Údajný terorista Mustafa Labsi ostáva na Slovensku v azylovom zariadení v Opatovskej Novej Vsi.
Bratislavský krajský súd, ktorý mal v stredu rozhodnúť, či Labsi dostane, alebo nedostane na Slovensku politický azyl, zrušil rozhodnutie migračného úradu, ktorý Alžírčanovu žiadosť minulý rok v októbri zamietol.
Migračný úrad má teraz 90 dní, aby Labsiho žiadosť o azyl opätovne posúdil. Podľa súdu migračný úrad nepreukázal, že údajný terorista predstavuje nebezpečenstvo pre Slovensko a nedostatočne zdôvodnil zamietnutie jeho žiadosti o azyl. „Bez riadne zisteného skutkového stavu veci, nie je možné objektívne posúdiť, či pán Labsi spĺňa podmienky na udelenie azylu, alebo nie," zdôvodnil svoje rozhodnutie súd.
Ďakoval aj Bohu
Po vynesení rozsudku šťastný Labsi ďakoval súdu, Bohu i Slovensku a rozhodnutie súdu označil za dôkaz slovenskej demokracie.
Zástupkyňa migračného úradu Anna Sidová odmietla spresniť, prečo Labsiho považuje migračný úrad za nebezpečného pre Slovensko. Argumenty podľa súdu chýbali aj v októbrovom rozhodnutí úradu.
U nás totiž Alžírčan stíhaný nie je, hoci súdy v roku 2006 rozhodli o zákaze jeho vstupu na slovenské územie, keďže tak predtým urobil bez platných cestovných dokladov. Na Slovensku napriek tomu ostal - keďže u nás požiadal o azyl, chráni ho jeho postavenie ako žiadateľa o azyl, ktoré je nadradené rozhodnutiam vnútroštátnych súdov.
Muž, ktorého v neprítomnosti alžírsky súd odsúdil na doživotie za terorizmus a má zakázané vstúpiť do viacerých krajín vrátane USA a Francúzska, kde si odsedel päť rokov za falšovanie dokumentov, požiadal na Slovensku o azyl po druhýkrát. Prvú žiadosť mu migračný úrad zamietol. Vydať ho do rodného Alžírska, kde sa obáva prenasledovania a mučenia, nemôžeme na základe rozhodnutia Ústavného súdu a dočasného opatrenia európskeho súdu.
Za dôvod svojho pobytu na Slovensku Mustafa Labsi označil svoju rodinu. S manželkou, slovenskou občiankou, ktorú súd zbavil svojprávnosti, je momentálne v rozvodovom konaní.
Labsimu už vypršala 180-dňová lehota, keď bol zadržaný Útvarom policajného zaistenia pre cudzincov v Medveďove.
Môže sa voľne pohybovať
Zariadenie v Opatovskej Novej Vsi, kam ho previezli, je otvorené - údajný terorista sa tak môže voľne pohybovať po Slovensku, dokonca odísť do zahraničia. „Platí preňho režim ako pre iných cudzincov v pobytovom tábore. Môže požiadať o priepustku, o ktorej udelení rozhodne pracovník tábora," potvrdila hovorkyňa ministerstva vnútra Silvia Miháliková.
Petra Kresáka, vedúceho Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov na Slovensku, by Labsiho odchod zo Slovenska neprekvapil. „Správa sa tak značná časť žiadateľov o azyl," hovorí. Pokiaľ by Labsimu nakoniec predsa len azyl udelený nebol, muselo by Slovensko nájsť krajinu, ktorá by ho prijala. Vrátiť do Alžírska ho za nijakých okolností nebudeme môcť.
O vydanie Labsiho požiadalo Slovenskú republiku Alžírsko, pretože tam bol právoplatne odsúdený v neprítomnosti. Údajný terorista bol súdený aj vo Veľkej Británii a vo Francúzsku. Francúzi ho odsúdili na päť rokov nepodmienečne za prípravu teroristických útokov. V roku 2006 prišiel cez Rakúsko na Slovensko za manželkou. Slovenskí policajti ho zadržali a vrátili do Rakúska.
V máji 2007 ho Rakúšania vrátili opäť na Slovensko. Bratislavský krajský súd v novembri 2007 rozhodol, že bude vydaný do Alžírska, Labsi sa ale odvolal, no Najvyšší súd SR vlani potvrdil rozhodnutie krajského súdu. Alžírčanova sťažnosť teda putovala na Ústavný súd SR. V rozsiahlej sťažnosti okrem iného uviedol, že mu hrozí, že bude v Alžírsku mučený.
V marci senát Ústavného súdu SR na neverejnom zasadnutí odložil vykonateľnosť uznesenia o prípustnosti Labsiho vydania do rozhodnutia o veci samej a v júni 2008 zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, podľa ktorého skoršie rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o vydaní porušilo Labsiho základné práva. NS SR v auguste 2008 opätovne rozhodol a verdikt znel, že Labsi nemôže byť vydaný do Alžírska, lebo mu tam hrozí mučenie.

Beata
Balogová
