Košické domácnosti, okrem mestskej časti Šaca, zaplatia za odber tepla o niečo menej, všetci ostatní odberatelia viac.
KOŠICE. Mestská spoločnosť Tepelné hospodárstvo (TEHO) ktorá je s vyše 70-percentným podielom najväčším dodávateľom tepla a teplej úžitkovej vody v Košiciach, upravila od 1. januára 2009 ceny.
Zmena poteší väčšinu obyvateľov, podnikatelia a inštitúcie budú platiť viac.
Domácnosti zrejme ušetria
Košické domácnosti, s výnimkou mestskej časti Šaca, zaplatia tohto roku v porovnaní s fakturovanou cenou za odber tepla v minulom roku orientačne o 0,7 percenta menej.
Úpravu smerom nadol, povedala hovorkyňa košického magistrátu Lucia Mihoková, umožnilo zníženie cien, ktoré za teplo pre domácnosti fakturuje Tepelnému hospodárstvu jeho výrobca Tepláreň Košice.
Výnimkou je mestská časť Šaca, kde všetci odberatelia budú musieť nájsť v rozpočtoch o 2,2 percenta viac ako vlani. Podľa manažérky spoločnosti TEHO Moniky Mercovej úprava súvisí so zvýšením ceny zo strany dodávateľa, spoločnosti Energobyt Humenné.
„Nižšia cena za teplo pre domácnosti však v konečnom dôsledku nemusí priniesť úspory. Záleží na celkovej spotrebe," spresnila Mihoková.
Ostatní zaplatia viac
Tepelné hospodárstvo tohto roku bude prvýkrát účtovať za odobraté teplo a teplú vodu osobitne domácnostiam a ostatným odberateľom. Vyplýva to z rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý stanovil na tento rok maximálne ceny pre dve kategórie. Do druhej patria okrem iných aj podnikatelia.
Všetci odberatelia, okrem domácností, zaplatia tohto roku orientačne o 3,3 percenta viac.
„Pokiaľ sme v druhom polroku 2008 nakupovali teplo od Teplárne Košice v cene 13,4369 eura za gigajoul (404,80 koruny) bez DPH, tak pre túto kategóriu odberateľov od 1. januára tohto roku nakupujeme teplo orientačne za 14,0681 eura za gigajoul (423,82 koruny) bez DPH. Nárast ceny naša spoločnosť čiastočne zmiernila vďaka svojim vnútorným úsporám," zdôvodnil riaditeľ TEHO Ladislav Knobloch.
Podnikatelia: Vláda sľubovala niečo iné
Podnikatelia považujú zvyšovanie cien tepla v období ekonomickej krízy za nekorektné.
„Pri 40-tisícoch, ktoré ročne zaplatím za kúrenie, sa zdá byť nárast o nejakých 1300 korún smiešny," povedal podnikateľ Július Friedman. „Keď však k tomu prirátam zvýšenie ďalších nákladov, zrazu je to nie zanedbateľný balík," dodal.
Rozhodnutie zvýšiť cenu za teplo je podľa Petra Chovana v rozpore s vyhláseniami vlády. „Vláda má silné reči o podpore podnikateľov v čase krízy. Skúste však premietnuť zvýšené náklady do cien. Hneď vás označia za zločinca."

Beata
Balogová
