SME
Štvrtok, 9. december, 2021 | Meniny má IzabelaKrížovkyKrížovky

Na vojakoch sa ide šetriť. Prepúšťaním

Premiérove slová o škrtoch pre „chlapcov, ktorí nevedia pochodovať“ sa naplnia. Armáda začne čoskoro prepúšťať. Odložia sa aj nákupy techniky

Slovenskí vojaci sa vedia výborne maskovať, potrebovali by však novú techniku. Náčelník Generálneho štábu Ľubomír Bulík sa minulý týždeň posťažoval, že sme jediná krajina, ktorá od rozpadu Varšavskej zmluvy nekúpila novú leteckú techniku a ani hlavná techSlovenskí vojaci sa vedia výborne maskovať, potrebovali by však novú techniku. Náčelník Generálneho štábu Ľubomír Bulík sa minulý týždeň posťažoval, že sme jediná krajina, ktorá od rozpadu Varšavskej zmluvy nekúpila novú leteckú techniku a ani hlavná tech

RATISLAVA. Stovky bývalých profesionálnych vojakov a zamestnancov ministerstva obrany sa tento rok rozlúči s kasárňami. Iné zamestnanie si budú hľadať pre reorganizáciu aj pre tlak na úspory v čase hospodárskej krízy.

U vojakov škrtajú v Amerike aj v európskych štátoch. Slovenský premiér dáva už niekoľko mesiacov na verejnosti jasne najavo, že práve v armáde by mal štát začať pri šetrení.

Preskupujú sily

Koľko ľudí od vojska odíde, bude oficiálne známe o niekoľko týždňov. Neoficiálne sa hovorí, že odíde vyše tisíc vojakov a civilných zamestnancov. Ako termín prepúšťania vojaci očakávajú 30. jún.

Mnohí súčasní civilní zamestnanci sú bývalými vojakmi, ktorých pri predošlých reorganizáciách už presunuli na iné pozície.

„Pokiaľ to nebudeme mať schválené na vláde, o počtoch, tabuľkách a členení vojenských útvarov je predčasné hovoriť,“ povedal včera minister obrany Jaroslav Baška (Smer). Armáda podľa neho ruší niektoré štruktúry – hlavne na najvyšších veliteľských úrovniach.

Server aktualne.sk napísal, že by mali prepustiť 1600 vojakov a zrušiť 5–tisíc tabuľkových miest, z ktorých veľká časť je už teraz neobsadená. Baška tvrdí že až tak veľa to nie je. „1600 živých vojakov to nebude.“ Neprezradil ani počet civilov, ktorých prepustia. Nebudú to podľa neho tisícky, skôr stovky.

Približne 1500 civilných zamestnancov ministerstvo prepustilo do konca januára. Pripúšťalo prehodnocovanie ďalších 450 vojenských postov a asi 270 civilných zamestnancov.

Armáda má momentálne necelých 16–tisíc vojakov a ministerstvo takmer 6–tisíc civilných zamestnancov. Veľa činností – napríklad stráženie väčšiny objektov, robia pre vojsko súkromné firmy.

Exminister obrany Martin Fedor z SDKÚ dúfa, že vojakov nebudú prepúšťať po tisíckach. „Ak sa má hovoriť o personálnej reštrukturalizácii, malo by sa to diať na základe ucelených plánov alebo koncepcií.“

Modernizácia sa odkladá

Okrem prepúšťania armáda musí odložiť aj plány na výraznejšiu modernizáciu. Ministerstvo obrany pred niekoľkými týždňami potvrdilo, že má nakupovať nástupcov prastarých nákladných áut Praga V3S aj terénnych áut v civilnej i vojenskej úprave. Len pred pár dňami uzavreli tender, ktorého výsledkom má byť kúpa dopravných lietadiel C–27j Spartan. Spolu malo ísť o niekoľko miliárd korún.

„Momentálne vôbec nemáme finančné prostriedky. Neráta s nimi štátny rozpočet 2009 ani rozpočet ministerstva obrany,“ povedal Baška o nákupe lietadiel. „Teraz nie je nič isté,“ odpovedal, či nákup presunú na rok 2010 alebo až ďalšej vláde.

Nemusí ísť o jediné škrty v armáde. Tlak na rozpočet bol ešte predtým, než na Slovensko v plnej sile doľahla kríza.

„Dať 31 miliárd do armády a vidieť chlapcov, ktorí nevedia pochodovať. (...) To sú procesy, ktoré nebudeme podporovať,“ varoval v októbri premiér. Už vtedy povedal, že by armáda „zniesla“ aj menší počet vojakov. „Takže nám zostáva armáda či problém verejného obstarávania,“ povedal o oblastiach, kde sa dá šetriť.

Tlak na rozpočet ministerstva sa ešte zvýšil pred niekoľkými dňami, keď vláda ohlásila úspory vo výške takmer 332 miliónov eur. Otvorenejšie sa rozpočtu na armádu a jej na nákupy doteraz zastala iba SNS.

Kríza je šanca pre maskáče

Obeťou finančnej krízy sú takmer všade na svete armádne rozpočty. Zoštíhľovacia kúra môže mať aj pozitívny efekt.

BRATISLAVA. Škrty v rozpočte ministerstva obrany môžu mať na slovenskú armádu aj ozdravný účinok. Ak bude ich výsledkom malá, no efektívna armáda, ktorá môže pomôcť v krízových oblastiach v zahraničí a doma pri živelných pohromách, tak potom sa štátu táto finančná diéta vyplatí.

„Musíme nájsť systém identifikácie toho, čo je skutočne využiteľné. Či ľudí, ktorí nemajú úlohy v krízových situáciách doma a nemôžu byť vyslaní von, naozaj potrebujeme a vieme ich z rozpočtu uživiť,“ hovorí Tomáš Valášek, analytik Centra pre európsku reformu a bývalý generálny riaditeľ Sekcie bezpečnostnej a obrannej politiky ministerstva obrany.

Zbytoční sú tí vojaci a vojenský materiál, ktorých nevieme poslať do misií a nepoužiteľní sú aj v krízových situáciách doma, napríklad pri povodniach. „Slovensko by sa malo sústrediť na kultiváciu malých efektívnych jednotiek na vysielanie do misií v Afganistane a na Balkáne,“ hovorí Valášek.

Našou špecialitou sú ženisti, ktorí odmínovali už mnoho priestorov v Afganistane či Iraku. Po nástupe novej americkej administratívy sa čaká, že NATO bude tlačiť na členské štáty, aby vysielali viac bojových jednotiek. Slovenský premiér nasadenie týchto vojakov doteraz odmietal. Aj do Afganistanu chceme tento rok poslať viac civilov. Špeciálne bojové jednotky, aké nasadzujú Česi, nemáme.

„Treba zvážiť, na čo vojakov trénujeme a využívame. Na každého vyslaného totiž potrebujeme troch – štyroch ďalších, zaisťujúcich spravodajstvo, logistiku či prevádzku výcvikových stredísk,“ vysvetľuje Valášek. Hoci majú európske štáty viac vojakov ako USA, za porovnateľnú sumu dokážu vyslať do akcie len obmedzený počet. Dôvodom je neefektívne vyzbrojovanie a tréning.

„Vojenské sily sa všade menia dlho a pomaly, my sa ale ani veľmi nesnažíme,“ myslí si Valášek.

Miroslav Kern
Dovolenkovať by mali doma

Vojaci budú dovolenkovať na Slovensku, zavelil predseda vlády. Ešte to však nie je oficiálne. Obstarávanie prímorských rekreačných pobytov zatiaľ nerušia.

BRATISLAVA. Vojakom sa pre krízu môže rozplynúť aj sen o dovolenke v prímorských letoviskách. Premiér Robert Fico im chce tento pôžitok zatrhnúť. Peniaze určené na zahraničné rekreácie musia podľa neho ostať doma.

„Využitie štátnych dotácií na rekreáciu pre vojakov, policajtov či dôchodcov obmedzíme tak, aby sa tieto peniaze míňali na Slovensku, nie v zahraničí,“ napísal pre denník SME, vyratúvajúc možné riešenia krízy.
Toto opatrenie by mohlo prekaziť plány ministerstvu obrany. Vojenský úrad sociálneho zabezpečenia už v decembri vyhlásil verejnú súťaž na zabezpečenie prímorských rekreácií. Želanie predsedu vlády však ešte nie je rozkazom – nemá oficiálnu podobu. Verejné obstarávanie je preto stále aktuálne.

V hre sú destinácie ako turecká riviéra, Cyprus, Malorka či španielska Costa Brava, predpokladaná hodnota zákazky je vyše milióna eur.

Obrana sa zatiaľ bráni

Na zahraničné dovolenky sa vojaci skladajú do sociálneho fondu. Za peniaze, čo našetrili, potom jazdia na pobyty. Účastníci sa striedajú, vychádza to zhruba raz za päť rokov.

Hovorca ministerstva Vladimír Gemela povedal, že obmedzením zahraničných dovoleniek by nedošlo k úspore, pretože tieto peniaze podľa zákona patria zamestnancom – vojakom.

Ak by rekreácie neprebehli, ministerstvo by bolo povinné tieto peniaze zo sociálneho fondu vyplatiť profesionálnym vojakom.

Vláda chce podporovať domáci cestovný ruch, čo je v protiklade s obľúbenými dovolenkami pri mori. „Opatrenie chceme prijať v takej podobe, ktorá nepoprie základný zmysel rekreačných pobytov. V tejto chvíli nevieme zaručiť, že sa nevyskytnú prípady, v ktorých napríklad zo zdravotných dôvodov nebude možné nahradiť prímorský pobyt pobytom vo vnútrozemí,“ povedala Ficova hovorkyňa Silvia Glendová.
Rezort obrany podľa hovorcu v tejto chvíli uvažuje o riešení.

Policajti sa vymieňajú

Fico síce spomenul v súvislosti s rekreáciami aj policajtov, ale tých by sa jeho návrh nemal dotknúť.
Rekreácie v Maďarsku, Bulharsku a Česku naplánované aj na toto leto sú založené na medzinárodnej výmene – naši idú von, cudzí sem.

„Slovenský účastník rekreácie v zahraničí uhrádza peniaze za pobyt do slovenských rekreačných zariadení. Finančné prostriedky sa tak nedostávajú do zahraničia,“ povedala Natália Hattalová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.

Do budúcnosti sa uvažuje o rozšírení dovolenkovej výmeny so srbskými a chorvátskymi policajtmi.

Jozef Čavojec
Poliaci rušia misie, my v Afganistane zostávame

Šetrenie a prepúšťanie vojakov i civilných zamestnancov by sa nemalo dotknúť našich zahraničných misií.

BRATISLAVA. Šetríme, ale medzinárodné záväzky si dôsledne splníme, uisťuje Slovenko. Pre SME to povedal minister obrany Jaroslav Baška.

Poľský recept teda neuplatníme – vláda vo Varšave sa rozhodla tento týždeň zrušiť tri zahraničné vojenské misie v Libanone, na Golanských výšinách a v stredoafrickom Čade.

Slovensko má väčší počet vojakov na misiách v Kosove, v Afganistane, na Cypre a v Bosne a Hercegovine. Armáda by mala mať vzhľadom na naše záväzky kontingenty najmenej v jednej operácii NATO, Európskej únie a aj OSN.

Finančne najvýhodnejšie pre nás je mať vojakov na Cypre, keďže väčšinu nákladov na operáciu platia Spojené národy. V operácii UNFICYP máme takmer 200 vojakov.

Dôležité sa pre nás po odchode z Iraku stalo pôsobenie v nebezpečnom Afganistane, kde máme vyše 170 vojakov – väčšinou ženistov a strážnu rotu. Práve Afganistan je prioritou politiky Severoatlantickej aliancie a Spojených štátov. Na misii NATO v Kosove máme 140 vojakov, v Bosne je na operácie EÚ 39 Slovákov.

Miroslav Kern, tasr
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Uhlíková stopa výrobku? Vyžiada si ju zákazník aj regulátor
 2. Ako sa obliekať štýlovo a zároveň udržateľne?
 3. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes?
 5. PPA CONTROLL: Zamestnanecká privatizácia štartom úspešnej éry
 6. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 7. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom
 8. Najdôveryhodnejší na Slovensku! Päťnásobný úspech pre Tesco
 9. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 10. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 1. AAA AUTO zajtra otvorí pobočky s ponukou vyše 5 000 áut
 2. Reinoo chce na Vlčincoch postaviť 750 nových parkovacích miest
 3. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 4. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 5. Dôchodkovým fondom UNIQA sa výborne darí aj napriek pandémii
 6. Hyundai očakáva Generáciu Jeden
 7. Developer predstavuje víziu zelenej Petržalky bez áut
 8. Panta Rhei má najväčšie zásoby, Vianoce bez knihy nehrozia
 9. Zapojte sa do vianočnej súťaže o luxusné ceny
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 10 841
 2. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 10 566
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 449
 4. Kto sú páni slovenskej zimy? Niektorí z nich sa ukrývajú 6 497
 5. Konope lieči veľa chorôb. Nebojte sa ho, dbajte však na kvalitu 5 878
 6. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 5 364
 7. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 3 976
 8. Nový cestovný železničný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 3 652
 9. PUR pena či minerálna vlna: ktorou zatepliť šikmú strechu? 2 965
 10. V Mecome sa nosili rúška už dávno pred Covidom 2 338
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Miroslav Výboh (vpravo).

Fotka je na fanúšikovskom účte jazdca F1 Charlesa Leclerca.


a 1 ďalší 54m

Neprehliadnite tiež

Zľava starosta Baškoviec Peter Báthory, Michal Kaliňák a starosta Šarišského Jastrabia Ľubomír Rešetár.

Navrhujú, aby ich čistili nezamestnaní.


TASR 2m
Finančník Martin Kvietik počas verejného zasadnutia vo veci väzobného stíhania na Najvyššom súde.

Martin Kvietik zostáva vo väzbe do 19. marca.


TASR 4m
Ilustračné foto.

Za stredu pribudlo 767 pozitívnych seniorov nad 65 rokov.


TASR 46m
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Spisy budú pridelené počas decembra.


TASR 25m
Skryť Zatvoriť reklamu