BRATISLAVA 20. novembra (SITA) - Nízka účasť najmä mladých ľudí na spomienkových stretnutiach k 17. novembru 1989 poslanca za KDH Františka Mikloška nemrzí. "Znamená to, že sa nepotrebujú vracať k myšlienke komunizmu," skonštatoval v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. Na druhej strane to však považuje za chybu, lebo mladí ľudia sa nezaujímajú o históriu. Kým Mikloško vníma 17. november spred 16 rokov ako deň, ktorý otvoril cestu k slobodnému životu a demokracii, poslankyňa za KSS Dagmar Bollová je presvedčená, že pre väčšinu občanov Slovenska je to smutný deň. "Slobodu znamenali tieto udalosti možno pre pätinu obyvateľstva," vyhlásila.
Ako Bollová pripomenula, podľa jednej z najnovších štatistík je až 41 percent ľudí z vývoja po novembri 1989 sklamaných. "Uznávam, že mnohí ľudia sú sklamaní, ale aj tak si nemyslím, že by sa chceli pred november 1989 vrátiť," poznamenal k tomu Mikloško. Zdôraznil, že za tieto štatistiky berie zodpovednosť a treba robiť všetko pre zlepšenie situácie. Podľa Bollovej komunisti tiež neodmietajú "reformácie, ale deformácie, ktoré sa dejú". Ako podotkla, situácia už mohla byť v súčasnosti omnoho lepšia, "keby sa bol ten november využil trochu rozumnejšie a nedostali sa hore ľudia, ktorí vyplávali odvšelikiaľ".
Diskutujúci sa dotkli aj témy politickej kultúry v Národnej rade (NR) SR a zúženia poslaneckej imunity. Mikloško je presvedčený, že kultúra v NR SR nie je o nič horšia než v iných krajinách. Sila parlamentu je podľa neho v tom, "že je otvorený a je taký, aký si zvolia občania". Poslanec za KDH si myslí, že súčasné podozrenia z kupčenia s poslaneckými hlasmi súvisia najmä s tým, že je menšinová vláda - a preto sa odchody poslancov z politických strán a ich prestupy zveličujú. Ako však zdôraznil, tým nechce tieto podozrenia ospravedlňovať, ale myslí si, že by to mala vyšetriť polícia. Bollová označila súčasnú politickú kultúru v slovenskom parlamente za "veľmi smutnú". Podľa nej to súvisí aj s tým, "za akých okolností sa mnohí ľudia do NR SR
Problém poslaneckej imunity považuje Mikloško za "trochu komplikovanejší, než problém alkoholu za volantom," o ktorom sa v súčasnosti diskutuje po nedávnej dopravnej nehode poslanca za ĽS-HZDS Jána Cupera, ktorý viedol auto pod vplyvom alkoholu. Mikloško si myslí, že demokracia na Slovensku je príliš mladá, a preto je potrebné imunitu zachovať. "Ak totiž niekto chce svojho politického protivníka potláčať, ide väčšinou cez kriminalizáciu jeho osoby," vysvetlil svoj postoj. Ako však dodal, ak sa do parlamentu dostane novela zužujúca imunitu, je pripravený ju podporiť. Ústava SR by mala byť však podľa neho postavená trochu inak. Bollová informovala, že komunisti tiež pripravujú návrh na zmenu ústavy a zúženie imunity. Podľa nej by mali byť poslanci stíhaní rovnako ako každý iný občan s výnimkou toho, čo povedia v parlamente. Obaja sú presvedčení, že zúženie poslaneckej imunity si vyžaduje systémový prístup.