SME

Tisíce anjelov dali milióny

Mesačne prispievajú ľuďom chorým na rakovinu či cystickú fibrózu. Štvorročný chlapec z Bratislavy má nádej, že sa vylieči z rakoviny aj vďaka charitatívnemu projektu Dobrý anjel.

Matúš si do truhlice odkladá peniaze na motorku na baterky. Jemu a ďalším stovkám chorých poslali Dobrí anjeli spolu už sto miliónov korún. Je to kopa peňazí.Matúš si do truhlice odkladá peniaze na motorku na baterky. Jemu a ďalším stovkám chorých poslali Dobrí anjeli spolu už sto miliónov korún. Je to kopa peňazí. (Zdroj: SME - PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Matúš z Bratislavy je rodený herec. Má iba štyri roky, no keď sa dozvedel, že prídu novinári, dokonale sa pripravil. Mame povedal, že sa nebude fotiť, no napriek tomu išiel do kúpeľne a umyl si zuby. Široké úsmevy rozdával po celý čas do objektívu aj na kameru.

Usmievavý bezstarostný chlapec má však jeden veľký problém. Leukémiu. Našťastie netuší, čo to znamená. No jeho mama áno. Bojovať jej okrem manžela pomáha projekt Dobrý anjel.

Malý bojovník

„Bol to šok," opisuje svoje prvé pocity Matúšova mama Marcela Bíliková po tom, čo sa dozvedela, že jej syn má rakovinu - leukémiu. „Prišla za mnou na oddelenie taká priama pani doktorka a povedala mi - tento mladý muž má leukémiu."

SkryťVypnúť reklamu

Matúša hneď zobrali na ďalšie testy. „Volala som mužovi, ale tomu padol telefón," hovorí matka.

Spomína, že síce vedela, že leukémia je liečiteľná, „ale, keď má malé dieťa leukémiu, myslíte na to najhoršie, že...," nedokončí vetu. V očiach sa jej zalesknú slzy.

Pani Marcela hovorí, že šok z Matúšovej choroby prežívala prvé dva, tri dni. Liečba však začala zaberať a rodina získavala stále väčšiu nádej, že syn sa vylieči. Bude to síce trvať dlhých päť rokov, liečba je však úspešná až v 80 percentách prípadov.

Matúšovej mame pomáha najmä viera. „Viera v syna. Viera v to, že sa vylieči. On je bojovník," hovorí s odhodlaním.

Rodičom pomáha aj to, že Matúš netuší, že má leukémiu. „Jednoducho nevie, čo to je rakovina," hovorí pani Marcela.

SkryťVypnúť reklamu

Rok v nemocnici

Keď Matúšovi diagnostikovali chorobu, mal iba niečo vyše dvoch rokov. Začalo sa to opuchmi za ušami. S chlapcom rodičia absolvovali celý rad vyšetrení. Lekári však zápal v ušiach nezistili. Zákernú chorobu potvrdili až krvné testy. Až vtedy sa začal kolotoč pendlovania medzi domovom a nemocnicou.

Prvý rok po diagnostikovaní leukémie strávil Matúš prakticky celý v nemocnici. „Napríklad bol týždeň v nemocnici a dva dni doma a potom zase," hovorí pani Marcela. Manžel si musel nájsť aj druhé zamestnanie, mama musela byť s Matúšom v nemocnici. „Máme úver na byt a niekto musí platiť aj šeky," opisuje zložitú finančnú situáciu.

Práve s financiami pomohol projekt Dobrý anjel. „Určite by to bolo ťažšie, keby pomoc neprišla," hovorí pani Marcela. Na aktivitu ju upozornili v nemocnici. Sociálna sestra s rodinou vypísala dotazník a dostala ich do databázy.

SkryťVypnúť reklamu

Priznáva, že mesačne rodine príde na účet suma niekoľko tisíc korún. Matúšovi rodičia ju minú hlavne na jeho stravu, ktorá pre chlapcovu hormonálnu liečbu stojí viac ako bežné potraviny. Veľa minú aj na benzín na cesty do nemocnice.

Stomiliónový Dobrý anjel

Bílikovci sú jednou z 1700 rodín, ktorým Dobrý anjel pomáha. Za dva a pol roka fungovania projektu darovalo takmer 48­-tisíc dobrých anjelov rodinám s postihnutými deťmi už viac ako 100 miliónov korún (takmer 3,5 milióna eur).

V piatok celú túto sumu vystavili v Národnej banke Slovenska. Kopa imitácií už neplatných stokorunáčok mala na všetky strany niekoľko metrov.

„Výstavu sme zorganizovali, aby sme sa v prvom rade poďakovali dobrým anjelom, našim darcom," povedal jeden zo zakladateľov projektu Andrej Kiska. Guvernérovi NBS sa ospravedlnil za to, že v čase eura vystavujú koruny, „ale my sme tú sumu vyzbierali v korunách". Zažartoval, že keď vyzbierajú stomiliónov eur, tiež urobia výstavu. Vystavenie sumy v stokorunáčkach vysvetlil tým, že je to priemerná suma, ktorou dobrí anjeli prispievajú postihnutým deťom.

SkryťVypnúť reklamu

Dobrým anjelom sa stane každý, kto pošle esemesku s textom Anjel A na číslo 840. Od tej chvíle mu jeho faktúru mesačne zvýšia o 3,32 eura (sto korún).

Najčastejšie ľudia darovali stokorunáčku

Najčastejším a najobľúbenejším príspevkom darcov, Dobrých Anjelov, je stokorunáčka. Uviedla to dnes PR manažérka neziskovej organizácie Dobrý Anjel Lucia Jelčová pri príležitosti otvorenia výstavy v priestoroch Národnej banky Slovenska (NBS) v Bratislave. V rámci nej sa môže verejnosť na vlastné oči presvedčiť, aká veľká kopa peňazí je 3.319.391,89 eura (100 miliónov Sk).

"Práve stokorunáčky sú najobľúbenejší a najčastejší príspevok darcov, Dobrých Anjelov," konštatovala Jelčová s dôvetkom, že majú aj darcov, ktorí dajú nižšiu sumu, ale tiež takých, ktorých príspevky sú podstatne vyššie. "Začína to väčšinou na 50 korunách. Ale aj tá zdanlivo malá pomoc je pomoc, keď sa nakumulujú príspevky od viac ako 40.000 ľudí, tak aj to málo stačí," vysvetlila pre TASR a dodala, že najvyššou sumou prispel istý Milan zo Žiliny. "Ten nám trikrát po sebe poslal 8298,48 eura (250.000 Sk) so slovami, keď mám, tak dám," zaspomínala Jelčová.

SkryťVypnúť reklamu

Na margo spomínaného najčastejšieho príspevku v podobe 3,32 eura (100 Sk) reagoval aj jeden zo zakladateľov a spoluorganizátorov Systému Dobrý Anjel Igor Brossmann. "Keby sa všetkých 100 miliónov Sk, to znamená milión stokorunáčok poukladalo na seba, dosiahli by výšku budovy NBS s jej 111-metrovou výškou," informoval s tým, že má rád, keď sa veci dajú predstaviť.

Ako ďalej uviedol, na Slovensku je už takmer 48.000 Dobrých Anjelov. "Ak by sa všetci darcovia rozhodli odrazu prísť na výstavu, potrebovali by na to viac ako 1000 autobusov," doplnil Brossmann pre lepšiu názornosť s tým, že počet rodín, ktorým darcovia pomáhajú, sa v porovnaní s rokom 2006, kedy bol Systém Dobrý Anjel založený, stonásobne zvýšil. "Dnes darcovia pomáhajú takmer 1700 rodinám," uviedol.

SkryťVypnúť reklamu

Systém Dobrý Anjel založili Andrej Kiska a Igor Brossmann pred dva a pol rokmi. Jeho princíp spočíva v pomoci rodinám chorých prostredníctvom finančného príspevku dobrovoľnej výšky. Darcovia v súčasnosti pomáhajú stovkám chorých rodín, ktoré sú zároveň vo finančnej tiesni.

"Dobrí Anjeli sú z každej vekovej, sociálnej, geografickej, akejkoľvek skupiny," uviedla s tým, že je viacero spôsobov, ako sa nimi stať.

"Najčastejšou formou prispievania do systému je, že si ľudia zriadia trvalý príkaz v prospech účtu Systému Dobrý Anjel, alebo posielajú pravidelnú mesačnú sumu poštovou poukážkou. Ale dá sa navýšiť aj faktúra mobilného operátora, dá sa využívať charitatívna platobná karta, ale základ spočíva v tom, že fixnú pravidelnú sumu pošlú na účet Systému Dobrý Anjel," dokončila PR manažérka.

SkryťVypnúť reklamu

Výstava je pre verejnosť otvorená do 27. februára, každý pracovný deň od 9.00 do 15.00 h v budove NBS v Bratislave.

(tasr)

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 127
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 145
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 235
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 526
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 134
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 262
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 124
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 779
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alexander Ovečkin so slzami v očiach oslavuje prekonanie rekordu v počte gólov v NHL.

Ruský útočník sa stal najlepším strelcom histórie NHL.


Martin Turčin
Nashville Predators - Montreal Canadiens: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Nashville Predators - Montreal Canadiens.


Český šípkar Karel Sedláček.

Celkovým víťazom sa stal Stephen Bunting.


Na snímke hlavný tréner MFK Dukla Banská Bystrica František Straka.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
SkryťZatvoriť reklamu