BRATISLAVA. Opozičný návrh zákona o opatreniach voči osobám, ktoré nadobudli majetok z nelegálnych príjmov z dielne opozičného poslanca Daniela Lipšica (KDH), veľkú diskusiu v rozprave nevyvolal. Jediným zákonodarcom, ktorý k návrhu okrem predkladateľa v takmer prázdnej rokovacej sále vystúpil, bol Ľubomír Petrák (Smer-SD).
Zákon, podľa ktorého by bolo možné o nelegálnom majetku hovoriť v prípade, ak jeho hodnota presahuje preukázateľné príjmy, ktoré fyzická alebo právnická osoba mohla dosiahnuť, najmenej však o 200-násobok minimálnej mesačnej mzdy, však Petrák považuje skôr za politické gesto. "Veľa práce ste si s tým nedali," odkázal Lipšicovi.
V prípade, ak sú v súvislosti s majetkom naplnené spomínané okolnosti, Lipšicov návrh zákona ukladá orgánom verejnej moci o tom neodkladne písomne upovedomiť službu finančnej polície Policajného zboru. Tá následne preskúma spôsob nadobudnutia majetku, najmä obstaráva podklady a požaduje vysvetlenia.
Ak polícia pri prešetrovaní podnetu uzná, že oznámenie bolo opodstatnené, posunie prokurátorovi podnet. Ten postupuje podobne ako finančná polícia, a v prípade, že ide podľa neho o dôvodné podozrenie, podá návrh na súd na začatie občianskoprávneho konania. O tejto právnej norme by mal parlament hlasovať v utorok 10. februára o 11. h. Lipšic je presvedčený, že ak so svojím návrhom nebude úspešný, vláda obdobnú právnu úpravu už v tomto volebnom období nepredloží.
Otázka preukazovania pôvodu majetku bola široko medializovaná naposledy minulý rok, keď Ústavný súd SR začiatkom septembra 2008 vyhlásil návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku schválený Národnou radou SR ešte za čias predošlého kabinetu za protiústavný. Predseda vlády SR Robert Fico následne deklaroval, že v krátkom čase bude vypracovaný a predložený na diskusiu verejnosti nový zákon o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý sa má oprieť o taliansky model. Zároveň podčiarkol, že musí byť predložený taký návrh zákona, ktorý bude vyhovovať nálezu Ústavného súdu SR.
V októbri 2008 dostal minister spravodlivosti Štefan Harabin od premiéra Fica úlohu pripraviť takýto zákon tak, aby "spĺňal požiadavku ústavnosti, aplikovateľnosti v praxi a súladnosti s európskymi dohovormi". Norma má byť efektívna v praxi a "postihovať nepoctivcov". V polovici novembra rezort predložil na pripomienkovanie legislatívny zámer zákona o opatreniach proti majetku získanému z nepoctivých zdrojov. Ten by mal poskytnúť účinný nástroj na boj proti osobám, u ktorých je dôvodný predpoklad, že ich majetok, resp. jeho značná časť súvisí alebo pochádza z organizovaného zločinu alebo slúži na jeho financovanie.
Dôkazné bremeno by sa nemalo presunúť výlučne na dotknutú osobu, ale sa proporčne rozdeliť medzi obe strany, t. j. medzi prokurátora a dotknutú osobu. Na rozdiel od pôvodného zákona nebude teda postačovať, ak prokurátor jednoducho poukáže na existenciu disproporcie medzi preukázateľnými príjmami a hodnotou majetku dotknutej osoby, ale svoje podozrenie bude musieť dostatočne podložiť jednotlivými dôkazmi.
Harabin sa pri tomto návrhu inšpiroval v právnych poriadkoch Spojeného kráľovstva, Írska, no najmä Talianska, ktorý ponúka zásah do vlastníckych práv osoby, ktorá nevie preukázať pôvod svojho majetku.