KOŠICE.
Informoval o tom dekan fakulty Pavol Sovák na dnešnej tlačovej besede a označil to za veľký úspech fakulty v celoslovenskom aj európskom kontexte. Fakulta je lídrom a hlavným koordinátorom v CE informatických vied a znalostných systémov, CE pracovísk pre onkológiu v spolupráci s Lekárskou fakultou UPJŠ, CE pokročilých fyzikálnych štúdií materiálov pri veľmi nízkych teplotách. V spolupráci s ústavmi Slovenskej akadémie vied participuje na činnosti CE progresívnych materiálov a centra kozmických výskumov.
„Je to vyvrcholenie dlhodobej systematickej, kvalitnej činnosti a výsledkov, ktoré dosahujú naši pedagógovia v oblasti vedy a výskumu. Podľa hodnotenia ARRA je naša fakulta najlepšou v rodine prírodovedeckých fakúlt na Slovensku.
Centrá excelentnosti umožnia aj skvalitnenie štúdia, pretože chceme, aby sa na ich činnosti určitými formami podieľali aj naši študenti,“ povedal Sovák. Doložil, že to umožní aj lepšie odmeňovanie domácich špičkových vedeckých pracovníkov a neskôr vytvorí aj možnosti pôsobenia svetových kapacít.
UPJŠ a Prírodovedecká fakulta bola iniciátorom pripojenia Slovenskej republiky k zakladateľským krajinám, ktoré budujú jeden z najprestížnejších európskych vedeckých projektov – synchrotrón štvrtej generácie – XFEL v Hamburgu, ktorý umožní zaznamenávať a potom skúmať deje prebiehajúce v neuveriteľne krátkom čase – tisíckrát kratšom ako jedna miliardtina sekundy - v živej aj neživej hmote. Ako povedal Sovák, ktorý je členom orgánov formujúcej sa spoločnosti, našim vedcom to odkryje obrovské vedecké možnosti.
Na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ, ktorá si pripomína 45 výročie svojho vzniku, vo všetkých formách študuje 1 500 študentov a doktorandov. Tohto roku môžu do prvého ročníka prijať na učiteľský i vedecký smer štúdia 500 záujemcov.