PRAHA.
Počas svojej prvej oficiálnej cesty do zahraničia vo funkcii ministra absolvoval v Prahe stretnutie so svojím českým partnerom Karlom Schwarzenbergom, českým vicepremiérom pre európske záležitosti Alexandrom Vondrom a ministrom priemyslu a obchodu ČR Martinom Římanom. Slovenského ministra prijal v Prahe aj český premiér Mirek Topolánek.
Ministri Lajčák a Schwarzenberg nemuseli riešiť žiadne vážne bilaterálne témy. Podľa českého ministra sú vzťahy medzi ČR a SR vynikajúce a ide, ako zdôraznil, o najšťastnejší rozvedený pár, ktorý pozná.
S radosťou som prijal slovenského ministra zahraničných vecí, pretože pokračuje v tradícii, ktorú som tiež dodržiaval, že vždy prvá návšteva českého ministra je v Bratislave a prvá návšteva slovenského ministra je v Prahe. ČR a Slovensko sú najšťastnejší rozvedený pár, ktorý na svete poznám. Rozviedli sme sa, a odvtedy sa mimoriadne dobre znášame, uviedol po stretnutí český minister.
Podľa Lajčáka má jeho cesta do Prahy symbolický aj praktický rozmer. Symbolický práve preto, že môžem len potvrdiť všetko to, čo povedal pán minister Schwarzenberg. Naše vzťahy sú a zostanú nadštandardné. ČR je pre nás najbližší partner, priateľ a spojenec. A to sa prejavuje vo všetkých úrovniach, aj na politickej, aj na medziľudskej, vysvetlil.
Na margo agendy dnešných rozhovorov minister Miroslav Lajčák poznamenal, že témy ponaučenia z plynovej krízy a prebiehajúcej hospodárskej krízy jeho rozhovorom dominovali. Prejednávam niektoré konkrétne iniciatívy ako využiť program ekonomickej pomoci EÚ, o ktorom sa práve v Bruseli rokuje. A rovnako tak, máme niektoré iniciatívy, súvisiace s pomocou automobilovému priemyslu. Mám so sebou list predsedu vlády SR, pána Roberta Fica, pre jeho partnera, pána premiéra (Mirka) Topolánka, uviedol bez toho, aby spresnil obsah tohto listu.
Na otázku možnosti prijatia väzňov z kubánskeho Guantánama vo svojich krajinách ministri odpovedali vyhýbavo a skôr záporne.
Vidím to dosť skepticky, z rôznych právnych aj praktických dôvodov. Keď nás Američania o to poprosia, vypočujeme ich, premyslíme si to, ale nie sme krajina, ktorá by to prijala s veľkým nadšením. Pretože vieme, že sú to veľmi zložité právne, praktické a aj bezpečnostné otázky, povedal Schwarzenberg.
Pán minister opísal tú situáciu s Guantánamom presne a výstižne. Tá téma momentálne nie je na stole, dodal nový šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.