SME

Súhlasili by ste s umiestnením amerického protiraketového radaru na Slovensku?

Prezidentskí kandidáti odpovedajú na otázky SME. Každý deň bude pribúdať jedna otázka.

Súhlasili by ste s umiestnením amerického protiraketového radaru na Slovensku?

Ivan Gašparovič (s podporou Smeru a SNS ): Radar? Nie je dôvod.

Iveta Radičová (s podporou SDKU, KDH, SMK): Osobne si myslím, že je to najmä o rokovaní medzi USA a Ruskom. Vieme, že ani prezident Obama nie je presvedčený o potrebe práve takejto formy ochrany. Ale sme členskou krajinou NATO a malo by nám záležať na bezpečnosti našej i našich spojencov - tým najefektívnejším spôsobom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

František Mikloško (s podporou KDS): Umiestnenie amerického radaru na Slovensku by slúžilo na obranu proti potencionálnemu raketovému útoku z juhovýchodu. Na druhej strane dráždi Rusko, ktoré argumentuje porušením vojenskej rovnováhy medzi ním a Západom. Urobil by som politicky i diplomaticky všetko pre to, aby sa vzťahy medzi Ruskom a Západom nezhoršovali. V konečnom dôsledku by som ale ctil záväzky voči krajinám, vďaka ktorým žijeme v demokracii.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Martináková (s podporou Slobodného fóra): Som za dohodu veľmocí USA a Ruska o znížení jadrového arzenálu oboch krajín podľa poslednej iniciatívy prezidenta Obamu. Teda nie budovanie nových, ale znižovanie existujúcich vojenských kapacít. Keď bude bezpečnejší svet, bude bezpečnejšie aj Slovensko.

Milan Melník (s podporou HZDS): Otázku „radaru" nepovažujem za aktuálnu vo svetle náznakov novej administratívy prezidenta Obamu. Vážim si postoj novej vlády USA k tomuto problému, ktorý ťaží Európu. Je to typ problému, ktorý by sa vždy mal riešiť referendom. Súhlas či nesúhlas prezidenta v tak závažnej otázke je príliš málo. Vyjadriť sa musia aj občania. (Teda, hypoteticky by sa museli, ak by otázka radaru na SK bola aktuálna.)

Milan Sidor (s podporou KSS): Rozmiestnenie akýchkoľvek základní na našom území v období, keď ako sa zdá, svet vytriezvieva z ošiaľu nešťastných vojenských avantúr, je dnes nesmierne citlivou otázkou.

SkryťVypnúť reklamu

Akýmkoľvek rozhodnutiam tohto typu zo strany vlády by mali predchádzať objektívne analýzy bezpečnostných rizík a ohrození, ktoré sú, pokiaľ viem v strednej Európe takmer mizivé. Územie Slovenska má však v tomto priestore v Európe strategický význam, o čom sme sa žiaľ presvedčili aj pred desiatimi rokmi. Práve v marci 1999, sa napriek istému váhaniu a pôvodným deklaráciám Národnej rady SR pod nátlakom USA, uskutočnilo osudové rozhodnutie súhlasu s preletmi ich lietadiel vzdušným priestorom Slovenska, ktoré spôsobili našim slovanským bratom v Juhoslávii veľké osobné tragédie a nesmierne hospodárske i politické škody.

Dúfam, že za tento poľutovaniahodný súhlas s preletmi bombardérov nad našim územím sa Ing. Mikuláš Dzurinda, ako syn slovansky orientovaného učiteľa pôsobiaceho na východe Slovenska, ospravedlní tak vláde, ako aj občanom Srbska ...

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti, keď pod vplyvom nových impulzov v zahraničnej politike B. Obamu sa USA rozhodli redukovať počty vojakov na svojich 130 základniach vo svete, by bolo rozmiestňovanie akýchkoľvek vojenských základní na našom území kontraproduktívne.

Dagmar Bollová: Som Slovenka, hrdá na svoj domov a nesúhlasila by som so žiadnymi cudzími základňami /uvedený systém vlastne základňou je/. Nesúhlasím so žiadnymi cudzím vojskami na území zvrchovaného štátu. Nesúhlasila som ani v minulosti. Preto so bola sedemkrát na previerkovej komisii v roku 1969.

Kandidátka na prezidenta Dagmar Bollová sa rozhodla, že bude každý deň odpovedať na otázky SME pre prezidentských kandidátov. Zmenila tak svoje pôvodné rozhodnutie ankety sa nezúčastniť. "Prosím čitateľov denníka SME o ospravedlnenie. Moje oneskorené odpovede sú dôsledkom nedorozumenia pri prejednávaní projektu. Ďakujem," napísala Bollová SME. Dodatočne poslala odpovede aj na predchádzajúce otázky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 509
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 778
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 576
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 628
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 180
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 828
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 536
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu