SME

Palkova strana má kandidáta na prezidenta - Mikloška

Bývalý disident František Mikloško sa bude opäť uchádzať o post prezidenta. Politológovia mu veľké šance na úspech nedávajú.

František Mikloško.František Mikloško. (Zdroj: SME - PAVOL FUNTÁL)

Bývalý disident František Mikloško sa bude opäť uchádzať o post prezidenta. Mikloškovu kandidatúru v budúcoročných voľbách dnes podľa očakávaní ohlásila jeho nedávno vzniknutá strana Konzervatívni demokrati Slovenska (KDS).

Známa postava sviečkovej manifestácie i nežnej revolúcie však podľa analytikov veľké šance na volebný úspech nemá.

"Akékoľvek politologické klišé, akékoľvek predpoklady preferenčné alebo iné nás nezaujímajú. Ideme do toho s razanciou a vehemenciou, ktorá nám bola vlastná," vyhlásil Mikloško na tlačovej konferencii.

SkryťVypnúť reklamu

Favoritom nadchádzajúcich volieb je súčasná hlava štátu Ivan Gašparovič, ktorý už v minulosti naznačil, že sa bude opätovne uchádzať o dôveru občanov. Najväčšie šance ohroziť jeho pozíciu má podľa prieskumov verejnej mienky spoločná kandidátka parlamentnej opozície, poslankyňa Národnej rady Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

Podľa politológov sa o víťazovi prezidentských volieb rozhodne zrejme práve medzi Gašparovičom, ktorého podporuje vládny ľavicový Smer-SD, a Radičovou. Šance ďalších kandidátov označili za malé. Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov však pripustil, že Mikloškova kandidatúra by mohla ovplyvniť volebný výsledok favorizovanejších kandidátov. Význam môže mať podľa neho aj pre popularitu novej strany. "Ťažiskovú úlohu zohráva snaha pomôcť strane, ktorej je členom," povedal Mesežnikov pre TA3.

SkryťVypnúť reklamu

Mikloško patrí do skupiny dlhoročných popredných členov KDH, ktorí sa hnutie rozhodli začiatkom roka opustiť pre nezhody s jeho vedením. Konzervatívnemu politikovi sa ešte ako poslancovi KDH podarilo v prezidentských voľbách v roku 2004 osloviť 6,52 percenta voličov. Jeho účasť vo voľbách vtedy pravdepodobne prispela k tomu, že do druhého kola sa nedostal favorizovaný pravicový kandidát Eduard Kukan, čím sa otvorila cesta k víťazstvu súčasnej hlavy štátu.

Zámer uchádzať sa o prezidentský post už ohlásila aj bývalá poslankyňa Komunistickej strany Slovenska Dagmar Bollová. Špekuluje sa tiež o kandidatúre bývalého ministra vnútra Ivana Šimka či predsedníčky mimoparlamentného Slobodného fóra Zuzany Martinákovej. Denník Sme dnes napísal, že podľa niektorých zástupcov vládnej ĽS-HZDS by už naopak nemal kandidovať jej predseda a expremiér Vladimír Mečiar. Ten v dvoch predchádzajúcich priamych voľbách hlavy štátu neuspel.

SkryťVypnúť reklamu

KDH urobí všetko pre úspešnú kandidatúru Radičovej

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) bude podľa ústredného tajomníka strany Pavla Abrhana robiť všetko pre úspešnosť prezidentskej kandidatúry Ivety Radičovej.

"Dlho sme o tom diskutovali, až niektorí boli z toho nervózni. Ale Radičová je jediná reálna kandidátka, ktorá môže poraziť Ivana Gašparoviča a verím, že naši voliči tomu porozumejú," povedal dnes Abrhan pre agentúru SITA v reakcii na vyhlásenie Františka Mikloška, že sa bude v prezidentských voľbách v roku 2009 uchádzať aj o hlasy a pomoc voličov i členov KDH, z ktorého na jar tohto roku odišiel.

Abrhan je presvedčený, že Mikloškova kandidatúra má slúžiť na zviditeľnenie novej strany - Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS), ktorú odídenci z KDH založili. "Je pravdepodobné, že takých kandidátov bude viac," myslí si Abrhan. Zároveň zdôraznil, že KDH vôbec neuvažuje, že by mohlo zmeniť svoje stanovisko o podpore Ivety Radičovej pred prezidentskými voľbami.

SkryťVypnúť reklamu

KDS dnes na tlačovej besede oznámili, že František Mikloško je ich oficiálnym kandidátom na prezidenta. Petičnú akciu potrebnú pre jeho kandidatúru odštartujú v auguste.

Stanovy Palkovi priznávajú široké kompetencie

Stanovy Konzervatívnych demokratov Slovenska (KDS) priznávajú predsedovi strany Vladimírovi Palkovi v porovnaní s inými stranami široké kompetencie. Palko, ktorý sa v prvých voľbách od vzniku strany stal jej predsedom, určuje kandidačné listiny do parlamentných volieb, volieb do Európskeho parlamentu i prezidentských volieb. Neskôr bude kandidačné listiny do týchto volieb schvaľovať rada na návrh predsedu po prerokovaní v predsedníctve.

Palko zvoláva zasadnutia predsedníctva, rady, kongresu a navrhuje ich program. Radu môžu zvolať aj dve pätiny všetkých jej členov. Kongres zvoláva predseda najmenej raz za parlamentné volebné obdobie. Jeho členmi sú členovia rady a osoby delegované podľa kľúča stanoveného predsedom.

SkryťVypnúť reklamu

O zvolení Palka do funkcie predsedu rozhodovali štyria členovia strany (vrátane neho) - poslanci Národnej rady SR. Tí podľa stanov po vzniku strany volia volebného lídra do najbližších parlamentných volieb, ktorý je zároveň predsedom strany a to do volieb nového volebného lídra. Ďalšieho volebného lídra a teda aj predsedu strany bude voliť rada KDS.

Návrh na vylúčenie člena strany môže podať ktorýkoľvek straník, o návrhu rozhoduje predsedníctvo. Predsedníctvo tvoria predseda, poslanci NR SR, poslanci EP a najviac jeden zástupca z každého kraja. Do prvých parlamentných volieb predseda určuje kraje, ktoré majú zástupcu v predsedníctve.

Poslanec František Mikloško konštatoval, že pri tvorbe stanov sa inšpirovali britskou Konzervatívnou stranou. "Máme pocit, že to je dynamickejší prístup," dodal. Strana nebude mať podpredsedov, Palko si myslí, že pre nedostatok času treba mať od začiatku jasne stanovené rozhodovacie kompetencie. Podľa Mikloška mať podpredsedov je zbytočné až kontraproduktívne.

SkryťVypnúť reklamu

U väčšiny politických strán je najvyšším straníckym orgánom snem, respektíve kongres, ktorý volí predsedu a ďalšie najvyššie vedenie, schvaľuje kandidačné listiny do parlamentných volieb a rozhoduje o najdôležitejších otázkach strany

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americká tenistka Jessica Pegulová.

Slovenské tenistky čakajú súboje proti tenistkám Dánska a USA.


Na snímke slovenský hokejista Libor Nemec počas tréningu slovenskej hokejovej reprezentácie.

Mladý útočník si odbije debut v seniorskej reprezentácii.


Martin Turčin
Danis Zaripov (vľavo), vedľa neho ruský prezident Vladimir Putin a hokejisti Alexander Ovečkin a Nikolaj Kuľomin.

Ruský hokejista je oddaný fanúšik prezidenta Putina.


Martin Turčin a 1 ďalší
Natália Hejková.

Jej zverenkyne nastúpia v stredu na štvrťfinálový duel Final 6 ženskej Euroligy.


SkryťZatvoriť reklamu