BRATISLAVA. Vyšportovaný sebavedomý sedemdesiatnik práve doprednášal zahraničným študentom v angličtine farmáciu. Profesor Milan Melník sedí vo svojej bratislavskej kancelárii na katedre anorganickej chémie, ochotný rozprávať sa.
„V zahraničí som veľmi známy,“ povie asi trikrát, voliči na Slovensku ho vraj ešte len spoznajú, keď začne kampaň.
Pre Mečiara už pracoval
Melníka oslovil predseda HZDS asi pred troma týždňami. Ponuku sa rozhodol prijať predovšetkým preto, že „treba urovnať celý rad vecí medzi vládnou koalíciou a opozíciou a vniesť trochu kultúry do vzťahov politických strán“. Ak tam bude kultúra, je presvedčený, že to pocítia aj ľudia.
Melník pozná Mečiara už z rokov 1994 až 1998, keď bol podpredsedom akreditačnej komisie a zastupoval Slovensko v Rade Európy. Pozná vraj aj Roberta Fica a Ivana Gašparoviča, obidvoch si váži. Vládna koalícia sa mu páči. Gašparovičovi vyčíta iba to, že nevie spojiť koalíciu s opozíciou.
Nebolo by rozumnejšie, keby mala koalícia spoločného kandidáta na prezidenta?
„Táto spoločnosť na to nevyzrela, aby boli len dvaja kandidáti, ale k tomu to smeruje.“
Melník budí dojem, že chce prezidentské voľby skutočne vyhrať. Vedec na otázku, či si uvedomuje, že Mečiar ho zrejme presvedčil na kandidatúru len preto, aby ubral percentá Gašparovičovi, ktorého nemá rád, odpovedá, že takého Mečiara nepozná. Odmieta, že by ho len použil.
„To pochybujem. Stojí to námahu a pána Mečiara tak nepoznám, aby on išiel do vecí z trucu. V žiadnom prípade nie. My sme si analyzovali veci, je tu niečo nové, iste pre mnohých to bude možno šok, ale pozitívny,“ hovorí Melník.
Nevie, či to bol únos
Názor Melníka na roky mečiarizmu sa veľmi od toho Mečiarovho nelíši. O únose Michala Kováča mladšieho Slovenskou informačnou službou hovorí, že nevie, či to bol únos.
Nevedia to vraj ani právnici, s ktorými o tom hovoril, a je to „zahmlené“. Amnestoval by únos? To závisí od toho, čo by dostal na papieri a akí ľudia by mu to dali.
Odpoveď má aj na igelitkovú kauzu HZDS, keď strana dostala milióny v hotovosti v igelitovej taške. „Iste ste zaregistrovali, keď pani Langošovej ukradli z kabelky v Prahe dva milióny korún.“
Nevie, kde bol cez revolúciu
Melník nebol v komunistickej strane, hoci často za socializmu cestoval do zahraničia. Mal vraj pozvanie a jeho nadriadení sa ho chceli zbaviť. „Bol som šťuka v rybníku,“ hovorí o tom, že nikdy nie je dobré, keď niekto vytŕča.
Keď vraj išiel do zahraničia prvýkrát, eštebáci mu chceli dať podpísať spoluprácu, ale odmietol. Napokon ho za hranice aj tak pustili.
Ako prežíval 17. november? „Bol som mimo republiky, ale fandil som.“ Kde bol, na to si nepamätá.
Na registrované partnerstvo ešte Slovensko nie je pripravené, ale myslí si, že časom bude. Homosexuáli sú podľa Melníka tiež ľudia a musia žiť. Je veriaci, ale skôr liberál.
V prípade Hedvigy Malinovej stojí skôr na strane polície a na Mečiara treba podľa neho hľadieť tak, že je čistý.
„Bolo dokázané pánovi Mečiarovi niečo? Nebolo.“
Milan Melník
narodil sa 9. mája 1938 v Košickej Novej Vsi
vyštudoval Farmaceutickú fakultu UK v Bratislave.
pracuje na Katedre anorganickej chémie Chemicko-technologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity
je zakladateľom bioanorganickej chémie na Slovensku
prednášal na 70 univerzitách Európy, Severnej Ameriky, Japonska i Indie
prezident Ivan Gašparovič mu udelil Rad Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj vedy a vzdelávania v oblasti chémie

Beata
Balogová
