Bol nástup vašej televízie pred pätnástimi rokmi skutočným výbuchom novy v televíznom vesmíre?
„Nova na začiatku takmer nemala konkurenciu. Priniesla veci, po ktorých bol hlad. Dovtedy monopolná Česká televízia Novu kruto podcenila. Jej najzásadnejšou chybou bolo, že sa vzdala značky Televíznych novín i času, v ktorom sa roky vysielalo spravodajstvo. Nova po tom siahla, odvtedy je spravodajstvo jej vlajkovou loďou.“
Nevyčítajú mu dnes smerovanie k bulvárnosti?
„Cieľom je udržať si pozíciu najsledovanejšieho programu so sedemdesiatpercentným podielom na trhu. Z prieskumov vieme, že sa nemáme príliš venovať zahraničným udalostiam, pre našich ľudí je dominantné, čo sa deje doma. Aj politika zaujíma divákov len do istej miery. Správy sa snažíme robiť aj z regiónov, ich podanie by malo byť dynamické a jednoduché. Robíme veľa živých vstupov napriek tomu, že sa tomu spočiatku konkurencia smiala.“
Vnímate aj „spoločenskú zodpovednosť“ dominantného hráča na trhu alebo sa riadite len tým, čo divák chce?
„Nemôžeme si dovoliť stavať len na tom, čo nám hovoria prieskumy. Divák nám nepovie, čo máme robiť v budúcnosti. Po nápadoch sa musíme pozerať v zahraničí, niektoré formáty si sami vyvíjame, občas ideme do rizika. Príkladom je cyklus filmových príbehov Súkromné pasce. Na Markíze síce celkom nezabodoval, ale u nás mali jeho časti vysokú sledovanosť a vzbudili intenzívnu spoločenskú diskusiu. Snažili sme sa urobiť im dobrú marketingovú podporu, nasadili sme to v primetime so špičkovým obsadením, organizovali sme pred každým filmom diskusiu s odborníkmi na tému, ktorá sa vo filme riešila, ako zneužívanie v rodine, umelé oplodnenie, eutanázia.“
Budete v podobných projektoch pokračovať?
„Boli by sme hlúpi, keby sme nepokračovali. Táto investícia sa nám výborne vrátila. Prípravy si žiadajú viac mesiacov, zatiaľ zvažujeme, kadiaľ sa vydať. Jedna cesta by bola ísť po ženských príbehoch, druhou je prejsť na mužskú stranu.“
Zúri v Nove boj zástancov akvizičného modelu televízie a tými, ktorí by chceli vidieť na obrazovke český svet?
„Naša stratégia je mať v najsledovanejšom čase maximálny podiel vlastnej tvorby, momentálne je to okolo sedemdesiat percent. Divák vlastnú tvorbu vníma oveľa lepšie ako zahraničné filmy. Časy, keď mal obrovskú sledovanosť seriál Dallas, sú už preč.“
Ako dlho bude trvať boom seriálov?
„Seriál môže fungovať iba vtedy, ak prináša zaujímavé témy. Poisťovňa šťastia, Ordinácia v ružovej záhrade i Ulica sú z bežného života.“
Seriál Mesto tieňov, na základe ktorého vaša Kriminálka Anděl vznikla, označili kritici za Televíznu udalosť roka, na Markíze však nemal ideálnu sledovanosť. Prečo dopadla lepšie jeho česká verzia?
„Markíza doplatila na to, že bola prvá. My sme už mohli scenáre prepisovať a dopĺňať. V obrátenom poradí sa niečo podobné stalo s formátom Ordinácie. To, čo dnes vysiela Markíza, je úplne iný produkt ako seriál, ktorý ide na Nove.
Váš denný seriál Ulica stiahla Markíza po mesiaci z vysielania. Čo na to hovoríte?
„Tento typ seriálu musí riešiť lokálne problémy. Potom je menšia jeho prenositeľnosť.“
Markíza a Nova vyvíjajú niektoré projekty spoločne. Prečo?
„Šetríme peniaze, rozširujeme záber, naše trhy sú si blízke. Ak nájdeme dobrý námet na Slovensku, preberieme ho. Chceme používať niektorých slovenských producentov.“
Rozvojové projekty Markíza predkladá na schvaľovanie ľuďom z Novy zodpovedným za vývoj formátov. Nie je v postavení mladšej sestry?
„Nie, snažili sme sa vytvoriť vyrovnané zmiešané tímy. Markíza je samostatná jednotka so svojimi právomocami i zodpovednosťami.“
V čom sa najviac líšia slovenský a český trh?
„Na Slovensku majú silnú pozíciu cudzie televízie. České a maďarské televízie občas vytvárajú nekalú konkurenciu slovenským, čo si už začínajú všímať veľké štúdiá. Po istom čase asi české programy zo Slovenska celkom zmiznú.“
Nova i Markíza patria k najziskovejším, ktoré vlastní spoločnosť CME. Čo s tými menej úspešnými?
„Jadrom balíku siedmich televízií CME sú Nova, Markíza, Pro TV v Rumunsku a Pop TV v Slovinsku, ktoré majú dominantné postavenia na svojich trhoch. Rásť však môžete len tak, že investujete do nových projektov. To, čo zarobí CME u nás, preto vkladá do ďalších staníc. Tie majú výhodu, že môžu preberať od nás know-how i odborníkov. Televízia Nova v Chorvátsku už začína zarábať a konkuruje hlavnému hráčovi RTL. Projekty na Ukrajine a v Bulharsku sú vo vývoji.“
Neprinúti hospodárska kríza CME prehodnotiť niektoré rozvojové plány? Akcie CME za minulý rok výrazne klesli.
„Akcie klesli nielen CME. Je pravda, že naši klienti sú dnes oveľa uvážlivejší, desaťkrát otočia peniaz, kým ho vydajú na reklamu. Máme však silnú výhodu na trhu, a preto reklamu u nás orezávajú ako poslednú.“
Neochromí kríza vašu ochotu vstupovať do filmových koprodukcií?
„Tento rok ich obmedzujeme, ale preto, že si chceme vybrať veľké a zásadné projekty. Rokujeme s viacerými filmármi. Tento rok sme marketingovo pomohli Hřebejkovmu filmu Nestyda i snímke Sněženky a machři po 25 rokoch.“
Na Slovensku sa dá na kábli a cez satelit chytiť váš kanál Nova Sport. Slovenskej televízii sa veľmi nepodarilo rozbehnúť športovú Trojku, vy budete úspešnejší?
„Som si istý. Okrem olympiády sa Trojke nepodarilo získať licencie na dôležité prenosy. Je to aj preto, že my sme sa snažili kupovať práva aj pre Slovensko na viac rokov dopredu.“
Takže Nova vlastne môže za malú sledovanosť Trojky?
„Nielen Nova. Je to aj o tom, ako je kanál nastavený, akú má grafiku i marketing.“
Bude niekedy vysielať na Slovensku aj Nova Cinema, váš filmový kanál?
„Práva kupujeme len pre Česko. Ale v polovici roka spúšťame kanál pre mladých, na ktorý máme licenciu od MTV aj pre Slovensko, kde sa stane súčasťou skupiny Markíza.“
Zažívame nárast menších špecializovaných kanálov. Čaká v budúcnosti plnoformátové televízie zánik?
„Ich dominancia sa udrží, možno sa trochu zníži ich sledovanosť. Ak by sa veľkým kanálom podarilo vybudovať nejakú rodinu vlastných špecializovaných kanálov, to môže postavenie kľúčových hráčov na trhu iba posilniť.“
Boli ste medzi prvými, kto ponúkol divákovi vysielanie v HD kvalite.
„Je to naša veľká tajná zbraň, v HD kvalite vysielame spravodajstvo, publicistiku, niektoré seriály. Vyššia kvalita má svoje výhody, posunie digitalizáciu.“
S vaším vzdelaním by ste asi mohli manažovať aj banku či výrobný podnik. Je televízia biznis ako každý iný?
„Mnoho všeobecných princípov platí aj inde, ale televízia má aj isté špecifická. Pracuje s pojmom, ktorý len ťažko vyjadríte v jednotkách či peniazoch, a to je kreativita. Tvorivosť môže televíziu významne odlíšiť od zvyšku trhu.“
Darí sa Nove priťahovať tých najkreatívnejších ľudí?
„Snažíme sa, je to večný boj. Ľudia starnú, niektorí prechádzajú ku konkurencii. Mediálny trh je malý nielen na Slovensku, ale aj v Česku. Hľadáme perspektívnych ľudí vnútri firmy, dokonca už v školách.“
Ste otrokom peoplemetrov? Chodia vám esemesky so sledovanosťami programov?
„Ráno o ôsmej príde prvá. Na produktoch pracujete mesiace aj roky a výsledok snaženia dostane esemeskou hneď na druhý deň. Môže to byť aj depresívne, ak sa nedarí. Televízie však nesúťažia o čo najväčšiu sledovanosť, ale o to, aby vyplnili istý časový slot čo najefektívnejšie za čo najmenšie náklady.“
Koľko hodín denne sa pozeráte na televíziu?
„V kancelárii mám osem televízorov, na ktorých priebežne sledujem vybrané televízie. Niekoľkokrát v týždni máme schvaľovacie projekcie, večer si pozriem správy.“
Platí Nova veľa pokút za programy? Najnovšie vraj máte problémy aj pre jednu časť Súkromných pascí.
„Rada pre televízne a rozhlasové vysielanie nám pokuty dáva niekedy nezmyselne. Najabsurdnejšia situácia nastala, keď sme ukázali v reportáži, ako sa dá nelegálne kúpiť zbraň. Následne sme ju odovzdali na polícii. Rada podala trestné oznámenie na redaktora, že dal ľuďom návod na trestný čin.“
Kazia televízie vkus?
„To je pesnička z konca deväťdesiatych rokov, že televízie majú byť zodpovedné za vytváranie mravnej pozície národa. My sme komerčná televízia, ktorá musí mať čo najväčšiu sledovanosť, aby zarábala, a čo najviac peňazí odovzdávala akcionárom. Musíme si dávať pozor, aby sme neprekračovali určité hranice. Ale to, že by televízia mala kaziť či vytvárať vkus, to je fráza. Súvisí to viac s tým, ako vyzerá školstvo, ako štát podporuje iné druhy umenia, či náhodou aj verejnoprávna televízia nefunguje ako komerčná.“
Necítite sa niekedy ako riaditeľ vymysleného, nepravdivého sveta?
„Nemám ten pocit. Náš svet má prinášať ľuďom predovšetkým emócie, zábavu, príjemnú náladu, adrenalín.“
Takže ste obchodníkom s emóciami?
„Možno to nie je zlé prirovnanie.“

Beata
Balogová
