SME

Mečiar viní Malchárka. Ten sa sťahuje do vily

Mečiar tvrdí, že poslancov kupoval bývalý minister hospodárstva Malchárek. Ten sa chystá usadiť v dome za desiatky miliónov korún.

Dom Jiřího Malchárka v Bratislave. Platí ho firma HM – Invest.Dom Jiřího Malchárka v Bratislave. Platí ho firma HM – Invest. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. September 2005. Parlament je zablokovaný, vláda Mikuláša Dzurindu nemá dosť hlasov, aby mohla schvaľovať zákony. Dôvodom je odchod Pavla Ruska a ďalších troch poslankýň ANO do opozície. Rusko musel krátko predtým opustiť vládu, keď nevedel vysvetliť, ako splatil zmenky za viac ako 100 miliónov korún, ktoré mu požičal už nebohý podnikateľ Ľubomír Blaško.

Vládnu aj parlamentnú krízu nečakane prelomil odchod Karola Džupu a Eduarda Kolesára z HZDS. Z poslancov, ktorí patrili k najtvrdším mečiarovcom, sa v priebehu niekoľkých hodín stali stúpenci Dzurindovej vlády. Podpísali dohodu o spolupráci s ľuďmi okolo Ľubomíra Lintnera a začali hlasovať s vládnou koalíciou. Naozaj to bolo len tak?

SkryťVypnúť reklamu

Mečiar: Je za tým Malchárek

Predseda HZDS Vladimír Mečiar tvrdil, že odchod Džupu s Kolesárom sa uskutočnil „aj za podpory finančných skupín“. Nahnevaný Rusko bol ešte konkrétnejší, keď označil finančnú skupinu Penta za koaličného partnera Dzurindovej vlády: „Penta výrazne prispela k stabilizácii pomerov v Národnej rade v prospech vládnej koalície.“

Po nedávnych výrokoch Daniela Lipšica (KDH), že opozícia má pre kupovanie poslancov voči svojim voličom morálny dlh, ukázal Mečiar prstom aj na sprostredkovateľa, respektíve koncového hráča celého obchodu – vtedajšieho ministra hospodárstva Jirka Malchárka.

„Malchárek sa preriekol a poslancovi Tiborovi Cabajovi v trošku podguráženom stave povedal, že už sme tých dvoch kúpili,“ povedal Mečiar pre TA3.

SkryťVypnúť reklamu

Cabaj tvrdí, že Malchárka stretol v poslaneckej ubytovni. „V dobrej nálade na moju otázku, aká je situácia, či už vieme vôbec rokovať, odpovedal, že je to v poriadku, už dvoch máme.“

Mečiar avizoval, že chce v súvislosti s kauzou kupovania poslancov opäť vypovedať na Generálnej prokuratúre. Podľa neho sa Malchárek stretol s Džupom a Kolesárom v jednej bratislavskej reštaurácii.

Za chrbtom s Pentou

Malchárek nechcel Mečiarove výroky komentovať. „Meritórne nie je o čom.“ Jeho vplyv na šokujúci obrat v myslení Džupu s Kolesárom je síce ťažké preukázať, faktom však je, že odkedy sa stal ministrom hospodárstva, vplyv finančnej skupiny Penta na privatizáciu a energetické podniky sa výrazne posilnil.

Malchárkovým interným poradcom pre privatizáciu sa napríklad stal Ľuboš Ševčík, ktorý pôsobil desať rokov vo firmách s partnerom Penty Jozefom Oravkinom. „Je možné, že som mu ho odporučil,“ povedal najsilnejší muž Penty Jaroslav Haščák. Malchárkovým externým poradcom pre privatizáciu bol zasa Jozef Jurica. Ten bol až do roku 2005 so zástupcami Penty v Slovenskom investičnom holdingu, bývalej VSŽ.

SkryťVypnúť reklamu

Malchárkovi poradcovia boli nominovaní aj do štátnych energetických firiem, cez ktoré mohli ovplyvňovať verejné obstarávanie. Ševčík sa napríklad stal v decembri 2005 predsedom Dozornej rady Slovenských elektrární, Jurica bol jeho zástupcom.

Haščák ako vzor

Záujem Penty o vplyv v elektrárňach, ktoré boli v tom čase tesne pred privatizáciou, mohol súvisieť aj so snahou tejto finančnej skupiny zabezpečiť výhodnejšie zmluvy pre veľkého odberateľa Slovalco, v ktorom mala takmer polovičný podiel. Penta tiež mala záujem, aby elektrárne kúpili aj ďalší podnik, ktorý ovládala – Paroplynový cyklus.

Do dozornej rady Bratislavskej teplárenskej, ktorú chcela Penta sprivatizovať, nominoval Malchárek Rudolfa Siváka, dnes rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave. Keď však vyšlo najavo, že Sivák predtým pôsobil vo firmách patriacich Pente, funkcie sa vzdal.

SkryťVypnúť reklamu

Na otázku Hospodárskych novín, kto je jeho najväčší podnikateľský vzor, Malchárek pred niekoľkými mesiacmi odpovedal: „Vzorom v podnikaní, húževnatosti, vzdelaní, v realizácii podnikania aj v miere poctivosti je jeden zo spolumajiteľov Penty Jaroslav Haščák.“ Haščák bol Malchárkovi svedkom na jeho svadbe.

Vila za 26 miliónov

V marci 2006 založili dve neznáme cyperské firmy na Slovensku spoločnosť HM – Invest. Firma má účet v Privatbanke, ovládanej Pentou. Jej základné imanie je takmer 300 miliónov korún (10 miliónov eur), v roku 2007 mala na bežnom účte viac ako dve miliardy korún.

Predsedom predstavenstva je Malchárkov priateľ Zoltán Varga. V minulosti spolu figurovali vo firme Malchárek Racing, Varga pracuje aj pre Pentu. „Robí pre nás ochranku skoro všetkých našich spoločných majetkov,“ povedal Haščák. „Možno som ja za tou cyperskou firmou,“ hovorí bývalý policajt Varga. „Mám tú firmu (HM – Invest) pod kontrolou.“ Na otázku, kde zobral toľko peňazí, Varga neodpovedal.

SkryťVypnúť reklamu

Spolumajiteľom firmy HM – Invest je aj Malchárek, ktorý do nej vložil päť miliónov korún. Spoločnosť kúpila v roku 2007 na bratislavských Kramároch dom s pozemkom takmer za 26 miliónov korún. Podľa týždenníka Plus 7 dní je v dome bazén aj sauna, pričom jeho hodnota mohla medzičasom stúpnuť aj na 40 miliónov korún.

malcharek.jpg

Dom,do ktorého by sa mal nasťahovať Jirko Malchárek.

FOTO - SME Pavol Funtál

Dom sa totiž stále rekonštruuje, pričom v budúcnosti by sa mal doňho nasťahovať Malchárek s manželkou. Kedy tak urobí, nechcel povedať. O dom sa však živo zaujíma, ako pokračujú stavebné práce, bol osobne skontrolovať aj minulý týždeň.

Na otázku, či je normálne, keď mu firma, do ktorej vložil len päť miliónov, postaví dom za desiatky miliónov, respektíve, či ide kamarátsku výpomoc jeho priateľa Vargu, alebo darček od Penty, Malchárek odpovedal: „Nie som oprávnený hovoriť za spoločnosť HM – Invest. Je to investičná spoločnosť, ktorá podniká, zarába peniaze a platí dane v súlade so zákonmi platnými v SR. Pretože som podnikateľ, a nie verejný činiteľ, k otázkam, ktoré sa týkajú môjho súkromia, bývania a priateľov, nemám potrebu ani povinnosť sa vyjadrovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Odišli z politiky, investujú do nehnuteľností

Aj po rokoch tvrdia, že s kupovaním poslancov nemali nič spoločné. Zarábajú približne toľko ako v politike, viacerí si polepšili.

Džupa: Penta ma neplatila

dzupa.jpgKarol Džupa prišiel do parlamentu ako poslanec za HZDS. V septembri 2005 zo strany vystúpil a začal podporovať vládu Mikuláša Dzurindu. Dnes pracuje ako lekár vo Fakultnej nemocnici v bratislavskej Petržalke.

Jeho základný plat je asi 30-tisíc korún mesačne, so službami to môže byť okolo 45-tisíc. Minulý rok si kúpil v hotovosti trojizbový byt v bratislavskom Ružinove, cenu odmieta zverejniť.

Džupa tvrdí, že byt stál menej ako päť miliónov korún, pričom peniaze na jeho kúpu získal z predaja domu v Michalovciach. „A ešte mi aj zostalo.“ Ku kauze kupovania poslancov sa už nechce vyjadrovať. „Všetko podstatné som už povedal.“

SkryťVypnúť reklamu

Džupa odmieta aj informácie, podľa ktorých bol konzultantom finančnej skupiny Penta. Tá mu mala platiť 30-tisíc korún mesačne. „To určite nie. Pána Haščáka som možno stretol na nejakých recepciách, inak nie.“

Kolesár mlčí

kolesar.jpgEduard Kolesár prišiel do parlamentu ako poslanec za HZDS. V septembri 2005 zo strany vystúpil a začal podporovať vládu Mikuláša Dzurindu. Čo dnes robí, nie je jasné, s médiami nekomunikuje.

Podľa posledného majetkového priznania, ktoré odovzdal do parlamentu ako poslanec v roku 2006, sa jeho majetkové pomery nezmenili. Kolesár vlastní dom v Košiciach, ktorý kúpil v roku 2003.

Elsner: Od tridsať do dvesto

elsner.jpgJozef Elsner prišiel do parlamentu ako poslanec za HZDS. V roku 2003 zo strany vystúpil a prešiel k Mečiarovým kritikom okolo Vojtecha Tkáča. Neskôr vstúpil do ANO a podporoval vládu Mikuláša Dzurindu.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes podniká v stavebníctve a strojárstve, zamestnáva okolo 70 ľudí. Tvrdí, že zarába okolo 30-tisíc korún mesačne. „Jeden mesiac je to tridsať, ďalší možno sto aj dvesto.“

Elsner vlastní rodinný dom v Lipanoch. Minulý rok si zobral úver zo Slovenskej sporiteľne, jeho výšku odmieta zverejniť. Financuje z neho úpravy vo vlastnom dome, ďalší chce postaviť pre syna. „Nevidím však dôvod, prečo by som vám mal hovoriť detaily.“

Abelovský: Milióny za Kiu

abelovsky.jpgMiroslav Abelovský prišiel do parlamentu ako poslanec za HZDS. V priebehu volebného obdobia zo strany vystúpil a začal podporovať vládu Mikuláša Dzurindu.

Ako advokát zastupuje aj majiteľov pozemkov, na ktorých stojí automobilka Kia.

„To, čo sa udialo pri Kii, je jedna z foriem kupovania poslancov. Keby nemal pán Abelovský istotu, že dôjde k súhlasu vlády s doplatením, nikdy by takýto kšeft nebral,“ povedal o ňom v roku 2005 Robert Fico.
Abelovský to popiera. „Veď kauza Kia bola proti vláde. Nedostal som to za žiadne hlasovanie, keď to chceli postaviť včas, museli s nami začať rokovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Abelovský označil za nezmysel aj Ficove tvrdenia, že advokáti zarobili na výkupe pozemkov okolo 30 miliónov korún. V rokoch 2005 a 2006 mu pribudlo na účet okolo 11 miliónov korún. „Za Kiu som doteraz dostal asi päť miliónov, zvyšok sú iné kauzy. Kia však stále nie je skončená, peniaze budú možno chodiť aj celý rok 2009.“

Polka: 50-tisíc mesačne

polka.jpgLadislav Polka prišiel do parlamentu ako poslanec za HZDS. V roku 2003 zo strany vystúpil a prešiel do Ľudovej únie Vojtecha Tkáča. Aj z tejto strany neskôr vystúpil a podporoval vládu Mikuláša Dzurindu. Dnes sa živí ako advokát, učí na policajnej akadémii a radí poslancovi za SDKÚ Jánovi Patakymu.

„Mám tam tretinový alebo štvrtinový úväzok. Robím to v súvislosti s jednou prácou, ktorá sa týka kontrolných právomocí parlamentu,“ tvrdí Polka. Mesačne vraj zarába okolo 50-tisíc korún. Po odchode z politiky sa stal vlastníkom domu v Turzovke na Kysuciach. „Spolu s bratom sme ho zdedili.“

SkryťVypnúť reklamu

Marek Vagovič

Nemám čo povedať, hovorí Hanzélyová

Podozrenie z kupovania poslancov mal potvrdiť aj záznam rozhovoru s Ivetou Henzélyovou, ktorú si tajne nahral jej vtedajší stranícky šéf Pavol Rusko.

BRATISLAVA. Podozrenie z kupovania poslancov umocnilo aj video, ktoré zverejnil v novembri 2005 Pavol Rusko.

Poslankyňa Iveta Henzélyová (na snímke SITA), ktorú si tajne nahral v centrále ANO, na zázname hovorí, že pred septembrovou schôdzou parlamentu jej nejakí ľudia, ktorých poslali „naši“, ponúkali, že ak bude hlasovať s koalíciou, zrekonštruujú jej dom a podobne. „Sľubovali mi hory-doly... Celú noc za mnou behali.“

Henzélyová najskôr tvrdila, že sa s Ruskom vôbec nestretla, potom, že nahrávka je zmanipulovaná. Ruskovi sa dokonca vyhrážala žalobou. Kto sú „naši“, nikdy nepovedala.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako nevysvetlila, prečo najskôr odišla spolu s Ruskom do opozície, aby už o niekoľko týždňov opäť hlasovala s koalíciou. Keď sme ju minulý týždeň požiadali o rozhovor, odmietla. „S novinármi nekomunikujem. Nemám čo povedať,“ reagovala Henzélyová.

Nahrávku preverovala aj polícia, ktorá potvrdila, že je pravá. Podozrenie z kupovania poslancov sa jej však preukázať nepodarilo. Rusko si nahral aj bývalého poslanca Jozefa Elsnera, ktorý prešiel z HZDS k ľuďom okolo Ľubomíra Lintnera. Elsnerovi mal ktosi ponúkať desiatky miliónov korún. Polícia ani v tomto prípade nič nepreukázala.

hanzeliova.jpg

Marek Vagovič

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 450
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 116
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 008
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 655
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 931
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 587
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 539
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu