BRATISLAVA. Pri posledných voľbách prezidenta stála veľká časť voličov pred zložitou otázkou. Do druhého kola sa nedostal favorit Eduard Kukan, ale Ivan Gašparovič a Vladimír Mečiar.
Mečiar voľbu v prvom kole vyhral s jasným náskokom – získal viac ako 650-tisíc hlasov, Gašparovič ich získal 442tisíc. Kukana predbehol o zhruba tritisíc hlasov.
Viacerí voliči Kukana, Martina Bútoru a Františka Mikloška si kládli otázku, či ísť voliť Gašparoviča, aby sa prezidentom nestal Mečiar.
Aktuálna prezidentská kandidátka Iveta Radičová voliť nešla. Povedala to vtedy v ankete SME ešte ako sociologička, ktorá nebola v politike.
„Voľba znamená výber z možností, o ktorých je namieste uvažovať, pre mňa to nie je tento prípad,“ povedala vtedy.
„V žiadnom prípade nebudem dávať nikomu návod, ako sa má správať v druhom kole. Našťastie nemusím, nie som politik, dokonca si nemyslím, že by to mali robiť politici, podľa mňa tým prekračujú svoje právomoci,“ dodala ešte.
Nejsť voliť v druhom kole odporúčali svojim voličom aj vtedy koaličné strany KDH a ANO. SDKÚ a SMK nehovorili nič.
Dnes Radičová hovorí, že chcela nastaviť politikom zrkadlo, že už bolo dosť volieb menšieho zla. Podobne sa podľa nej zachovali Poliaci v roku 2005, keď nízkou volebnou účasťou reagovali na nekultúrnosť v politike.
„Urobím všetko pre to, aby občania nemuseli rozhodovať podobne ako v roku 2004 a aby mali v roku 2009 naozaj možnosť slobodnej voľby,“ dodala politička.
Ak Ivan Gašparovič nevyhrá voľby už v prvom kole, jeho najpravdepodobnejším súperom podľa prieskumov bude práve Radičová.
V roku 2004 vyhral Gašparovič s viac ako miliónom hlasov. Mečiar získal 720-tisíc hlasov. Účasť v druhom kole bola napriek očakávaniam politológov o štyri percentá nižšia ako v prvom kole, keď bolo voliť 47 percent oprávnených voličov.

Beata
Balogová
