BRATISLAVA. Oslavy 65. výročia Slovenského národného povstania (SNP), ktoré sa v dňoch 28. až 30. augusta 2009 uskutočnia v Banskej Bystrici, by si mali zo štátneho rozpočtu vyžiadať 973.872 eur (29,3 milióna Sk). Vyplýva to z návrhu na finančné a organizačné zabezpečenie tohto podujatia, ktorý ministerstvo kultúry (MK) predložilo na pripomienkovanie.
Výročiu "je potrebné v intenciách upevňovania odkazu povstania pre dnešné dni a hlavne budovania hrdosti a národného povedomia mladej generácie venovať veľkú pozornosť ako deklaráciu úcty k vlastným dejinám a štátu," tvrdí rezort s tým, SNP je jednou z najvýznamnejších udalostí slovenských dejín. Podľa MK sa zaraďuje k najväčším protifašistickým a protinacistickým povstaniam v časoch druhej svetovej vojny a ako také je neoddeliteľnou súčasťou európskeho protifašistického odboja.
"Oslavy výročia tohto povstania, ktoré je bezpochyby najvýznamnejším vojenským vystúpením v našich dejinách, musíme koncipovať tak, aby vzbudzovali oprávnenú hrdosť na zástoj našich predkov v protifašistickom zápase a jeho nepopierateľný morálny odkaz dnešku," uvádza sa v návrhu. Tento odkaz má byť smerovaný hlavne k mladej generácii.
Z materiálu je zrejmé, že garancia za prípravu osláv a čerpanie finančných zdrojov je zverená rezortom kultúry, vnútra, obrany a úradu vlády. Hlavným garantom zabezpečenia najväčšej časti spomienkových slávností je Múzeum SNP v Banskej Bystrici, ktoré má praktické každoročné skúsenosti s prípravou osláv a úspešne zvládlo aj realizáciu osláv 60. výročia SNP pred piatimi rokmi.
Na podujatí sa počíta s účasťou prezidenta SR, delegácie Národnej rady SR a vlády SR, zahraničných hostí, predstaviteľov diplomatického zboru akreditovaných v SR, domácich a zahraničných účastníkov protifašistického odboja a verejnosťou.
Priamemu vypuknutiu SNP dlhodobo predchádzala všeobecná situácia vo svete, ktorá si vynútila vznik antihitlerovskej koalície s cieľom odstrániť vo svete fašizmus. Začiatok povstania urýchlil fakt, že slovenské hranice prekročili nemecké okupačné vojská 29. augusta 1944. Napriek viacerým nepriaznivým okolnostiam sa povstanie v krátkom čase rozšírilo na vyše tridsať vtedajších okresov s rozlohou asi 20.000 kilometrov štvorcových s približne 1,7 milióna obyvateľov.
Útok 18. SS divízie na juhu znamenal začiatok ofenzívy nemeckých okupačných vojsk, ktoré mali výraznú, najmä technickú prevahu nad povstalcami a vyvolal krízovú situáciu povstaleckej obrany, ktorá sa postupne skončila. Napriek veľmi zložitej situácii sa povstalci dokázali hrdinsky brániť dva mesiace - až do 27. októbra 1944, keď Nemci obsadili Banskú Bystricu. Na to generál Rudolf Viest vydal rozkaz o ústupe do hôr, pričom bojovníci prešli na partizánsky spôsob boja.
Predovšetkým vďaka SNP sme sa stali členmi víťaznej spojeneckej koalície, ktorá v boji porazila fašistickú hrozbu. Dokázali sme, že s fašizmom spolupracujúci a kolaborujúci vládnuci slovenskí predstavitelia aj s prezidentom Jozefom Tisom neboli nosnými predstaviteľmi slovenského národa, ale práve naopak.
V septembri 1992 Slovenská národná rada vyhlásila 29. august za deň štátneho sviatku.