BRATISLAVA. nie (ÚVO). Návrh novely zákona o verejnom obstarávaní do parlamentu predložili poslanci Národnej rady SR za Smer-SD Róbert Madej a Peter Pelegrini.
Po novom by mal ÚVO následne uverejňovať oznámenia na svojej internetovej stránke. Týka sa to zadávania zákaziek pri tzv. neprioritných službách, ako sú napríklad právne služby, vzdelávacie služby a služby odbornej prípravy či zdravotnícke a sociálne služby.
Už to nebude len na nástenkách či internetovej stránke obstarávateľa, povedal v januári pre agentúru SITA jeden z predkladateľov návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní poslanec Róbert Madej. "Snažíme sa, aby informácie o zadávaní zákazky boli zverejnené aj na internetovej stránke ÚVO," dodal s tým, že týmto krokom by sa mala zvýšiť transparentnosť a spravodlivosť celého procesu obstarávania. Súčasne by sa mal znížiť limit pri neprioritných službách, do ktorého sa umožňuje zadávať zákazky podprahovým postupom zo súčasných 6 000 000 eur na 3 000 000 eur.
Madej s Pelegrinim ďalej navrhujú väčšiu kontrolu procesu obstarávania zo strany úradu, ktorý bude musieť konať aj na základe podnetu obstarávateľa, Úradu vlády SR alebo Najvyššieho kontrolného úradu SR. Ako upozornili predkladatelia, v súčasnosti úrad v predchádzajúcich troch rokoch na základe vlastného podnetu nevykonal žiadnu kontrolu preventívneho charakteru. Najčastejšie vykonáva úrad kontrolu pred podpísaním zmluvy v prípadoch, ak mu bol doručený podnet od tretích osôb a tento podnet si úrad osvojil.
Hoci vláda s návrhom súhlasila, definitívne o ňom bude rozhodovať parlament. Poslanci môžu ešte návrh meniť, prípadne ho vôbec neschváliť. Ak poslanecký návrh novely zákona o verejnom obstarávaní začne platiť od 1. júla 2009, bude musieť ÚVO "prijať 11 nových zamestnancov na vykonávanie rozšírených kompetencií" a navýšiť tak svoj rozpočet o 201 620 eur na mzdy a bežné výdavky.
ÚVO pripravuje veľkú novelu zákona o verejnom obstarávaní
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) pripravuje rozsiahlu novelu zákona o verejnom obstarávaní v súvislosti s prijatím novej európskej smernice v oblasti revíznych postupov. Agentúru SITA o tom v rozhovore informoval predseda ÚVO Béla Angyal.
"Riešime hlavne dve veci. Jednak novú smernicu na revízne postupy, to znamená námietky a kontroly. Je tam vážne to, že ak úrad zistí, že zmluva bola podpísaná v rozpore so zákonom, v takom prípade môžeme zakázať plniť zmluvu," priblížil ďalej Angyal pripravovanú veľkú novelu zákona o verejnom obstarávaní. Ak bola podľa neho doteraz zmluva na základe obstarávania podpísaná hoci aj v rozpore so zákonom, zrušiť ju mohol iba súd.
Druhým dôvodom prípravy spomínanej novely je podľa predsedu ÚVO to, že na základe uznesenia vlády musí úrad riešiť aj obstarávanie koncesionárskych služieb. Obstarávací zákon totiž počíta len s koncesionárskymi prácami. Upravené majú byť aj iné veci vyplývajúce z realizácie obstarávania.
Slovensko má uvedenú európsku smernicu o revíznych postupoch pri obstarávaní zaradiť do vlastného právneho poriadku do dvoch rokov. "Pracujeme na tom. Prvý návrh novely už je na svete, zaoberáme sa tým vo vedení," pokračoval Angyal. Vyslovil predpoklad, že vládou schválená novela zákona o verejnom obstarávaní by mohla byť predložená na prerokovanie v parlamente približne v septembri a ak by bola schválená, účinnosť by mohla nadobudnúť 1. januára 2010.