BRATISLAVA. Zavedenie eura na Slovensku vnímajú pozitívne Nemci, Holanďania a Rakúšania. Menej pozitívne spoločnú európsku menu vnímajú turisti z Čiech, Maďarska a Poľska, kde sa ešte eurom neplatí a turisti z týchto krajín majú obavy zo zdražovania.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý urobili zahraniční zástupcovia Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) v médiách a priamych rozhovoroch s cestovnými kanceláriami, touroperátormi a verejnosťou. V prieskume sa zamerali okrem eura aj na to, ako na návštevnosť Slovenska vplýva hospodárska kríza. Agentúru SITA o tom informovala referentka pre komunikáciu a PR aktivity SACR Zuzana Nemcová.
Vstupom Slovenska do eurozóny sa mimoriadne zlepšil imidž Slovenska v Nemecku. Okrem zvýšenia atraktivity našej krajiny a záujmu stráviť na Slovensku dovolenku, vzrástla u Nemcov aj dôvera voči našej krajine ako členovi eurozóny. „Za posledný mesiac sa o Slovensku v nemeckých médiách píše veľmi pozitívne a vo zvýšenej miere, čo zároveň zvyšuje stupeň poznania našej krajiny,“ uviedla zahraničná zástupkyňa SACR v Nemecku Ingrid Sorat.
Podobná situácia je v Rakúsku. Podľa Daniela Lukáča, ktorý SACR zastupuje v tejto krajine, Rakúšania sa vplyvom zavedenia eura v SR u nás cítia ako doma a akceptujú našu krajinu ako európsku. Navyše u nich pominula aj obava, že ich niekto pri prepočítavaní kurzu mien ukráti. "Keďže Rakúšania radi cestujú, neodoprú si zrejme ani v čase krízy dovolenku a tým, že sme pre nich stále relatívne lacnou krajinou, počet turistov z Rakúska by určite nemal klesať," dodal.
Zahraničná zástupkyňa SACR v Českej republike Klára Badinková tvrdí, že oslabovanie českej koruny voči euru spôsobuje predražovanie pobytov na Slovensku. Napriek tomu môže záujem o Slovensko u Čechov pretrvať v súvislosti s tým, že sa chcú v období hospodárskej krízy a tým krátenia rozpočtu na dovolenku zamerať na domáci cestovný ruch, do ktorého zahŕňajú aj návštevu Slovenska. "Výhodná cenová ponuka poskytovateľov služieb cestovného ruchu v SR oproti konkurenčným ponukám v Maďarsku alebo Rakúsku, by českú klientelu určite oslovila," dodala.
„V ruských médiách, ani v osobných rozhovoroch so zástupcami cestovných kancelárií a touroperátorov nezazneli obavy zo zdražovania na Slovensku. Naopak, Rusi vyslovili nádej, že vzhľadom na relatívne silnú menu bude teraz turisticky trh v SR stabilnejší, to znamená, že sa nebudú často a neopodstatnene meniť ceny služieb,“ potvrdila zahraničná zástupkyňa SACR v Ruskej federácii Ľubica Alušicová.
Najciteľnejší je pokles návštevnosti Poliakov aj Maďarov na slovenských lyžiarskych svahoch po zavedení eura. Spôsobuje to najmä výrazný pokles poľského zlotého a maďarského forintu oproti euru, čím sa dovolenka na Slovensku pre nich predražuje.
"Pokles návštevnosti zrejme spôsobili u Poliakov aj medializované informácie, ktoré vyjadrovali silné obavy, že po zavedení eura na Slovensku stúpnu ceny, ako aj plynová kríza v SR, keď sa Poliaci obávali, že budú na Slovensku mrznúť,“ informoval zahraničný zástupca SACR v Poľsku Ján Bošnovič. Maďari, ktorých prudko zasiahla hospodárska kríza, vo veľkej miere obmedzujú cestovanie a dovolenku trávia radšej doma. Tento fakt podporuje aj systém rekreačných šekov, ktoré sa v Maďarsku už roky vydávajú na pomoc domáceho cestovného ruchu.
Dôkazom toho, že z globálnej hospodárskej krízy môže cestovný ruch na Slovensku aj profitovať, je Holandsko. "U Holanďanov sme zaznamenali neobvyklý nárast záujmu o dovolenku na Slovensku. Okrem pozitívne vnímaného zavedenia eura v SR to spôsobil aj fakt, že ľudia sa aj napriek kríze nevzdajú dovolenky. Namiesto drahej exotiky sa však rozhodnú pre lacnejšiu dovolenku napríklad na Slovensku,“ uviedla zahraničná zástupkyňa SACR v Holandsku Ingrid Stupavská.
"Prijateľnými cenami služieb v cestovnom ruchu a ponukou zaujímavých produktových balíkov môže Slovensko pritiahnuť tak západných turistov, u ktorých sme sa stali vstupom do eurozóny atraktívnejšími, ako aj turistov zo susedných krajín, ktorí vplyvom hospodárskej krízy a poklesu meny zvažujú cenovo dostupné dovolenky," dodala.