PARÍŽ, BRUSEL, BRATISLAVA. Vo Francúzsku 68 percent rodičov nevie, o čom ich deti diskutujú, četujú, čo pozerajú na internete. Rodičia nevedia ani to, čo vôbec ich deti na počítačovej sieti robia. Priznali to v prieskume Inštitútu pre výskum verejnej mienky IPSOS, uskutočnenom pri príležitosti Európskeho dňa bezpečného internetu (Safer Internet Day), ktorý v tomto roku pripadá na 10. február.
Deti na počítačovej sieti četujú, posielajú si fotografie, hudbu, videosnímky, ale ich rodičia nič netušia o obsahu týchto aktivít svojich detí. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý IPSOS zorganizoval v novembri 2008 na vzorke 508 reprezentatívnych osôb s deťmi vo veku od šesť do 17 rokov. Prieskum uverejnil dnes denník Le Parisien a Združenie e-Enfance pri príležitosti utorkového Európskeho dňa bezpečného internetu.
Z prieskumu ďalej vyplynulo, že rodičia až slepo dôverujú svojim deťom: osem z desiatich opýtaných totiž uviedlo, že ich dieťa predsa neoznámi na internete svoje osobné údaje - adresu, číslo telefónu, či nedá si na web svoju fotografiu. Rovnaký počet respondentov sa nazdáva, že ich deti nedostanú prostredníctvom internetu nevhodné návrhy od neznámych ľudí, ktorých úmysly by nemuseli byť čisté. Napokon, 92 percent do prieskumu zahrnutých osôb priznalo, že deti zabúdajú upozorniť na jednu vec: nie všetko, čo je na webe, je aj pravdivé.
"Je najvyšší čas, aby sa v rodinách začalo hovoriť o internete," zdôraznila pre Le Parisien zakladateľka Združenia e-Enfance Christine du Fretay. Tá v rozhovore pre periodikum podčiarkla, že v rukách detí je rizikový aj mobilný telefón: nové modely majú multimediálne vybavenie s prístupom na web.
Do Európskeho dňa pre bezpečný internet sa v utorok 10. februára 2009 zapojí vyše 50 krajín vrátane Slovenska, napríklad v jednom obchodnom centre v Bratislave.
Podobný prieskum, o akom informoval Le Parisien, vykonal na Slovensku Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie. Oslovili v ňom 518 žiakov základných škôl. Žiakov druhého stupňa základných škôl láka na internete okrem hier a zábavy aj zoznamovanie, ale aj informácie o sexe a porne.
Surfujúci školáci nemajú problém zverejňovať na internete svoju fotografiu, emailovú adresu či skutočné meno. Láka ich aj stretnutie s neznámym človekom, ktorého poznajú len virtuálne. V prieskume niektorí školáci priznali, že sa už na internete stretli s ohováraním, agresivitou, ponižovaním a zosmiešňovaním. Nepríjemné následky riešili väčšinou samé deti, len málo z nich (11,3 percenta) sa obrátilo na kamaráta, rodiča či psychológa. O prieskumu informovali 3. februára v Bratislave zástupcovia iniciatívy Zodpovedne.sk
Európsky deň bezpečného internetu sa organizuje každý rok vo februári od roku 2004. Jeho hlavným cieľom je upozorniť deti a mladých ľudí na zodpovedné používanie internetu a nových informačných technológií. O tom, aké nebezpečenstvá môžu hroziť pri využívaní internetu, dostávajú informácie nielen deti a dospievajúci, ale aj ich rodičia.