BRATISLAVA. Spis v kauze údajnej 26-člennej prevádzačskej skupiny, ktorú pojednáva Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku, dnes doplnili o 32 výpovedí cudzích štátnych príslušníkov z Ázie, ktorí sa nelegálne snažili dostať do európskych krajín. V procese by dnes mali pristúpiť k prednesom záverečných rečí.
V tejto kauze obžalovali 26 osôb, okrem iného aj zo zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Viacero z nich tvrdí, že do žiadnej skupiny nepatria. Súd naposledy pojednával od 27. do 30. januára. Vypočul vtedy niekoľko obžalovaných a pokračoval ďalším dokazovaním, ktoré dnes plánuje ukončiť.
V kauze vystupuje aj policajný agent, ktorý vypovedal ešte v polovici apríla minulého roku. Podarilo sa mu infiltrovať do údajnej zločineckej skupiny, v ktorej pôsobil pol roka ako šofér. Jeho výsluch bol neverejný.
Obžalovaným sa kladie za vinu pokračovací trestný čin nedovoleného prekročenia štátnej hranice, trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestný čin nedovolenej výroby a držby omamnej a psychotropnej látky, ktorých sa mali dopustiť v 43 skutkoch. Obžaloba bola podaná na Špeciálny súd 9. augusta 2007, pričom spis mal 42 zväzkov a približne 12.000 strán.
Zhu Q. W. ako hlavný organizátor podľa obžaloby od júla 2003 do februára 2004 organizačne zabezpečoval a prostredníctvom ďalších členov zločineckej skupiny riadil nelegálne prechody migrantov z Ázie, prevažne z Číny, z územia Slovenskej republiky do Rakúska a ďalej do cieľovej krajiny Taliansko, prípadne iných štátov EÚ.
Ako sa ďalej v obžalobe uvádza, za organizovanie a zabezpečenie nelegálneho prechodu migrantov inkasovali členovia skupiny za jedného približne 3000 až 3500 USD. Spolu sa mali obohatiť nelegálnou činnosťou o viac ako 165.969 eur (päť miliónov Sk). Podľa obžaloby prevádzačská skupina v minimálne 25 prípadoch previedla cez hranicu aspoň 100 nelegálnych migrantov.
V jednom prípade 15 nelegálnych migrantov ukryli v upravených škatuliach od reproduktorových súprav umiestnených v dodávke. Takto ich prevádzači previezli cez hraničný priechod Jarovce-Kittsee do Rakúska. Vo väčšine skutkov však obvinení podľa obžaloby priviezli migrantov z Martina, kde boli ukrytí, do Bratislavy a tam ich prevzali ďalší členovia skupiny.
Následne sa ich pri obci Vysoká pri Morave snažili na gumenom člne previezť do Rakúska. Na druhom brehu rieky Morava ich čakal vodič v osobnom aute, ktorý zabezpečil ďalší prevoz do cieľovej krajiny Taliansko. Prevádzači postupovali vždy opatrne. Pred autom, ktoré prepravovalo nelegálnych migrantov, išlo takzvané sprievodné vozidlo, ktoré malo informovať o možných policajných kontrolách na trase.