BRATISLAVA. u zákona o vojenských súdoch stiahne. Zrušenie súdov by sa tak posunulo na neurčito.
Harabin tvrdí, že v koalícii je dohoda, dnešný súhlas so stiahnutím zákona je len prevenciou. Návrh výboru, iniciovaný koaličnou SNS a podporený aj poslancami Smeru-SD, existuje. Preto musí ako predkladateľ preventívne urobiť opatrenia, aby sa ho nepodarilo presadiť do zákona. "Tento návrh je prednesený, tak ja som musel na to reagovať," povedal po rokovaní
Zachovaním jedného obvodového súdu v Banskej Bystrici a odvolacieho Vyššieho vojenského súdu v Trenčíne, ako navrhol výbor, by celá novela stratila zmysel, tvrdí Harabin. Zrušením štyroch vojenských súdov a presunutím 25 sudcovských miest na civilné súdy podľa pôvodného návrhu vlády by ušetril 20 miliónov korún ročne. Ak by prešiel návrh výboru, náklady by sa naopak zvýšili. "Nemôžem nikdy dopustiť, aby sa z tohto materiálu stal materiál, ktorý zvýši náklady na prevádzku vojenských súdov. V čase hospodárskej krízy si to nemôžem dovoliť," zdôraznil.
Minister spravodlivosti je naďalej presvedčený, že vojenské súdy budú zrušené. Za je podľa Harabina nielen ĽS-HZDS, ktorú vo vláde zastupuje, ale aj Smer-SD. Harabin má tiež podporu premiéra Roberta Fica. Minister nesúhlasí s odôvodnením výboru na zachovanie dvoch súdov z historických dôvodov. Výbor to podložil existenciou vojenských súdov najmenej od 19. storočia a historickou tradíciou.
Tento názor považuje Harabin za prekonaný. "Ja nerobím nič iné než to, čo je už absolútnym štandardom aj vo V4," uviedol. V SR nie je takmer žiadna kriminalita vojakov, aj ich počet klesol oproti socializmu na minimum. V Česku podľa Harabina zrušili vojenské súdy hneď po zmene režimu v roku 1989.
"Mne len ide o to, aby tí sudcovia, ktorí berú ešte vyšší plat o desaťtisíc ako civilní, mali také isté výkony ako ostatní sudcovia. Veď všetky výhody budú mať. Len teraz majú výkonnosť za mesiac jednu vec, ani nie jednu vec, a ostatní sudcovia majú 25 aj 30 vecí." Vojenskí sudcovia, ktorí sa začlenia do civilných súdov, budú súdiť vojenské kauzy a okrem toho aj iné, aby si zaslúžili plat, vysvetľoval Harabin koncom januára. Vojenské súdy chce zákonom zrušiť od marca, branno-bezpečnostný výbor navrhol posunúť účinnosť zákona na júl. Parlament rokuje o zákone na tejto schôdzi.