BRATISLAVA. Proces na Špeciálnom súde (ŠS) v Pezinku v kauze vynunelovania nebankových spoločností BMG Invest a Horizont odročili dnes na 19. marca. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková.
Súd na dnešnom pojednávaní vypočúval svedkov - bývalého manažéra nebankových subjektov Mariána Šebeščáka a novinárku Zuzanu Szatmáry. Svedkom na pojednávaní prehrali videozáznam z telefonického rozhovoru Vladimíra Fruniho s mužom, ktorým mal byť obžalovaný veľkopodnikateľ Jozef Majský. Zuzana Szatmáry sprostredkovala zverejnenie videozáznamu, ktorý Fruni nahral na lodi v Chorvátsku. Záznam napokon zverejnil denník SME. V rozhovore sa mali muži rozprávať o predaji spoločnosti BMG Invest, presnejšie o zmluvách k tejto transakcii.
Marián Šebeščák, ktorý dnes pracuje ako zámočník, potvrdil predaj spoločnosti, ktorý mal podľa neho organizovať obžalovaný Jozef Majský. Ten však tvrdí, že s vecou nemá nič spoločné. Keďže Fruni žiadne zmluvy k predaju spoločnosti údajne nemal, chcel sa týmto videozáznamom poistiť, uviedol Šebeščák.
Pred senát ŠS predviedli dnes z výkonu trestu aj bývalého šéfa nebankových subjektov Vladimíra Fruniho. Odmietol však vypovedať, pretože ako povedal, mohol by si privodiť trestné stíhanie. "Mám obavu, že by mohlo dôjsť k znevažovaniu súdu," vyjadril svoje obavy z trestného stíhania Fruni. Uviedol aj to, že obžalovaní Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger nespáchali žiadny trestný čin. "Trestný čin v roku 2002 nespáchal nikto z nás, ale ľudia, ktorí dnes sedia v poslaneckých kreslách," uviedol Fruni.
Jozef Majský, Patrik Pachinger a Dávid Brtva sú obžalovaní zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny, podvodu a jeden aj zo sprenevery. Pojednávanie otvorili v pondelok 9. februára. Súd vtedy predvolal spolu 11 svedkov, prišiel však len jeden.
Naposledy sa súd touto kauzou zaoberal 23. januára. Pre práceneschopnosť obžalovaného Dávida Brtvu ju musel odročiť. Za oneskorené ospravedlnenie mu vtedy senát ŠS udelil maximálnu poriadkovú pokutu 1650 eur (50.000 Sk). Predtým termín pojednávania vytýčili na 16. januára. Vtedy sa ospravedlnil obžalovaný Patrik achinger, na súd neprišiel a pojednávanie prerušili.
Vyšetrovací spis v kauze tunelovania má približne 10.400 strán. Pôvodne ŠS odsúdil 27. apríla 2007 Jozefa M. na 12-ročný trest odňatia slobody. Po tom, čo prepustili Jozefa Majského na slobodu z bratislavského Justičného paláca, následne prepustili aj jeho údajných komplicov - Dávida Brtvu odsúdeného v tejto kauze na 11 rokov odňatia slobody a Patrika Pachingera odsúdeného na desať rokov.
Prepustenie Jozefa Majský z bratislavskej väzby sa udialo koncom októbra 2007 na základe rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý nariadil Najvyššiemu súdu (NS) SR prepustiť ho z väzby a vyplatiť mu náhradu trov. Plénum ÚS SR rozhodlo o tom na neverejnom zasadnutí 23. októbra 2007. Bývalého manažéra Šebeščáka prepustili podmienečne z väzenia v Dubnici nad Váhom 13. decembra 2007.
Najvyšší súd SR 11. októbra na neverejnom zasadnutí zrušil rozsudok ŠS nad Jozefom Majským v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia. Zrušil teda prvostupňový rozsudok a vec vrátil ŠS, aby ju znova v potrebnom rozsahu prerokoval a rozhodol. Uznesenie a spis doručili na ŠS následne v polovici novembra.
Autor: r.

Beata
Balogová
