BRATISLAVA. Slováci sú o tiesňovej linke informovaní lepšie než je európsky priemer - linku 112 pozná viac ako polovica občanov SR a 38 percent vie, že toto číslo môže použiť v celej Európskej únii. Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý každoročne robí Európska komisia.
Aj keď možno volať na linku 112 z ktoréhokoľvek miesta EÚ bezplatne, podľa výsledkov prieskumu spôsobuje občanom krajín EÚ problémy jazyková bariéra. V súčasnosti je linka okrem oficiálneho jazyka funkčná v angličtine v 21 členských štátoch EÚ, v nemčine v 12 a vo francúzštine v 11 členských štátoch EÚ. Na Slovensku komunikujú operátori po slovensky, anglicky, maďarsky, nemecky, rusky a poľsky.
Iba jeden zo štyroch Európanov vie, že číslo, vďaka ktorému možno zachrániť život, existuje aj v ostatných členských štátoch. S jazykovými ťažkosťami sa stretla takmer tretina volajúcich na číslo 112 v krajine, ktorá nebola ich domovskou krajinou. EK dnes spoločne s Európskym parlamentom a Radou vyhlásila 11. február za Európsky deň čísla 112. Chce tak zvýšiť informovanosť o čísle 112 a podnietiť vnútroštátne orgány k posilneniu jazykových mutácií linky. Podľa Eurobarometra počas uplynulých piatich rokov využila linku 112 štvrtina občanov EÚ. Najviac ľudí - až 53 percent - telefonovalo na tiesňové číslo z pevnej linky.
Na európske číslo tiesňového volania 112 môžu občania telefonovať od roku 1991. Právne predpisy EÚ už desať rokov zaväzujú členské krajiny k zabezpečeniu bezplatného volania. Od roku 2003 musia telekomunikační operátori poskytovať záchrannej službe informácie o polohe volajúceho, aby bolo možné včas lokalizovať a nájsť obete nehôd. Členské štáty EÚ musia takisto zvyšovať informovanosť občanov o čísle
Zatiaľ čo číslo 112 dopĺňa existujúce národné čísla tiesňového volania, Dánsko, Fínsko, Holandsko, Portugalsko, Švédsko a najnovšie aj Rumunsko povýšili 112 na svoje hlavné národné číslo tiesňového volania.
Agentúru SITA informoval tlačový tajomník zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Roman Schönwiesner.