BRATISLAVA. Ústavný sudca Lajos Mészáros môže prísť o imunitu. Ak by sa tak stalo, bol by prvým sudcom Ústavného súdu, ktorý čelil trestnému stíhaniu. Hrozí mu súd za to, že vlani v marci havaroval. Pri nehode sa vtedy ťažko zranil jeden človek.
O vydanie súhlasu na trestné stíhanie Mészárosa požiadal Ústavný súd generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Hovorca súdu Jozef Skybjak včera potvrdil, že žiadosť pridelili sudcovi - spravodajcovi, ktorý podanie pripraví na prerokovanie a rozhodnutie pléna.
O nehode nemlčí
Mészáros havaroval vlani na Veľkonočný pondelok, keď sa vracal s rodinou z Tatier do Dunajskej Stredy. Sám už vtedy priznal, že nedal prednosť v jazde a svojím oplom sa v martinskej časti Priekopa zrazil so škodovkou. Hovoril, že bola znížená viditeľnosť. Mészáros ani vodič druhého auta sa nezranili vážne. Horšie dopadol spolujazdec zo škodovky, ktorý bol dlhodobo práceneschopný. Zo zranení sa mal liečiť rok.
"Želám si byť pre tento prípad imunity zbavený."
Lajos Mészáros, ústavný sudca
Sudca o nehode nerobil tajnosti a aj teraz vyhlasuje, že si želá byť pre tento prípad imunity zbavený. „Ako človek, ktorý je osobne presvedčený o zásadnom význame rovnosti pred zákonom a ako sudca, ktorý tento princíp chráni, som presvedčený, že v takejto situácii mám byť podrobený rovnakému postupu štátnych orgánov, ako ktorýkoľvek občan bez imunity," vyhlásil včera Mészáros.
Zároveň dal verejný prísľub, že ním spôsobenú škodu nahradí bez pripomienok a v plnom rozsahu. „Urobím všetko potrebné pre to, aby nielen o mojej ústavnej, ale ani o mojej morálnej spôsobilosti vykonávať úrad ústavného sudcu nemohli byť žiadne pochybnosti."
Mészáros nemá istotu, či o svoju funkciu nepríde. Za ublíženie na zdraví z nedbanlivosti mu hrozí jeden až päť rokov väzenia. Hoci nejde o úmyselný trestný čin, prezident ho môže z funkcie odvolať. Hovorca súdu neodpovedal na otázku, či sa v prípade právoplatného rozsudku bude musieť Mészáros funkcie vzdať, alebo či ho predsedníčka súdu odvolá. „Ústavný súd neposkytuje výklad zákonov a právne rady. Ústavný súd sa vyjadruje len cez svoje rozhodnutia," odpovedal Skybjak.
Ústava hovorí, že prezident musí sudcu odvolať na základe právoplatného odsudzujúceho rozsudku za úmyselný trestný čin alebo ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody. Zákon o Ústavnom súde hovorí, že právoplatný rozsudok musí prezidentovi poslať predseda súdu bez zbytočného odkladu.
Bol by prvý
„Za neúmyselný trestný čin prezident sudcu odvolá len vtedy, ak nebolo rozhodnuté o podmienečnom odložení výkonu trestu," vysvetľuje zástupca riaditeľa Ústavu štátu a práva SAV Jozef Vozár. Dosiaľ síce odsudzujúci rozsudok nestál miesto žiadneho ústavného sudcu, no odvolanie hrozilo Jurajovi Horváthovi. Za krátenie dane, teda úmyselný trestný čin, ho v roku 1996 odsúdili na pol roka podmienečne. Keď v roku 2002 kandidoval za sudcu, už mal trest zahladený. Predsedníčka súdu odmietla dať návrh na jeho odvolanie, odvolať ho nechcel ani prezident. Tvrdili, že rozsudok sa nevzťahuje na obdobie, keď je vo funkcii a trest už mu bol zahladený

Beata
Balogová
