RATISLAVA. Horská záchranná služba predpokladá nadnes vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier veľké lavínové nebezpečenstvo. S prichádzajúcimi jarnými prázdninami preto záchranári vyzývajú ľudí, aby sa vopred informovali o aktuálnej lavínovej situácii.
Lavínu spustí aj jeden človek „Včera fúkal na hrebeňoch veľmi silný vietor. Dnes sa síce utíšil, ale zrážky pokračujú, preto predpokladáme zajtra štvrtý stupeň lavínového nebezpečenstva," povedal včera Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej. Štvrtý je predposledný stupeň päťdielnej medzinárodnej stupnice. Veľké nebezpečenstvo podľa záchranára hrozí najmä na svahoch so sklonom nad 30 stupňov, kde sa môže lavína uvoľniť aj pri slabom mechanickom zaťažení, už pri chôdzi jedného človeka alebo môže spadnúť samovoľne. Ide najmä o vysokohorské žľaby.
"Pri druhom stupni sa stáva najviac tragédií, lebo ho ľudia podceňujú."
Milan Lizuch
Pozor by si okrem horolezcov a snoubordistov mali dávať aj turisti. „Už od tretieho stupňa si túry vyžadujú veľkú opatrnosť a znalosť miestnej lavínovej situácie," upozornil Lizuch.
Informácie možno získať na internetovej stránke Horskej záchrannej služby alebo z jej lavínového servisu zverejňovaného v médiách. Na západnom Slovensku sa v pondelok začínajú jarné prázdniny a do hôr pravdepodobne zamieri viacero ľudí. Záchranár radí, aby si dopredu zistili lavínovú situáciu v pohorí, kde sa chystajú dovolenkovať.
Najničivejšie lavíny
1924 - Veľká Fatra - zasypalo osade Rybô. Zahynulo 18 ľudí.
1956 - Nízke Tatry ( vo Vajskovskej Doline) - zahynulo 16 lesných robotníkov.
2005 - Západné Tatry - Spálená- zahynulo sedem českých horolezcov.
1968 - Kubínska hoľa - lavína zasypala lyžiarsky svah, zahynulo šesť ľudí.
Lizuch pripomína, že netreba podceňovať ani nižšie stupne lavínového nebezpečenstva. „Pri druhom stupni sa stáva najviac tragédií, lebo ho ľudia podceňujú," dodal. Základnou zásadou podľa neho je vyhnúť sa lavíne. Ten, kto sa predsa ocitne v lavínovom teréne, nemal by mať na sebe pripútanú nijakú záťaž - lyže upnuté poistnými remienkami či palice s pútkami na rukách. Podobne bedrový popruh na batohu by mal byť odopnutý a popruhy uvoľnené, aby sa ho v prípade núdze dalo čo najjednoduchšie zbaviť. Odporúča sa mať pri sebe aj mobil s číslom horských záchranárov.
Do štvorky by nešiel „Momentálne by som do štvorky určite nešiel," reagoval na včerajšiu predpoveď záchranárov snoubordista Marek Hlininčan, ktorý sa vo vysokohorskom teréne pohybuje už niekoľko rokov. „Keď ideme do žľabov, kde je napadnutý čerstvý sneh, pozriem si lavínovú situáciu," dodal. Lavínový kurz a lavínový prístroj sú podľa neho samozrejmosťou.

Beata
Balogová
