BRATISLAVA. Parlament odvčera rokuje o novele zákona o ochrane nefajčiarov. Prvú verziu zákona predstavilo ministerstvo zdravotníctva už takmer pred dvomi rokmi, no poslanci prichádzali so zmenami do poslednej chvíle. Stretávali sa aj úplne protichodné návrhy.
Školský výbor chce zákaz fajčenia v reštauráciách sprísniť, hospodársky naopak presadzuje jeho uvoľnenie.
Ministerstvo zdravotníctva v zákone predložilo kompromisné riešenie, aby fajčenie v reštauráciách, baroch či kaviarňach ostalo zachované iba tam, kde bude miestnosť pre fajčiarov stavebne oddelená. Fajčiarska miestnosť môže zaberať najviac polovicu prevádzky a nesmie sa cez ňu prechádzať do nefajčiarskej časti.
Vojna výborov
Proti sa postavila Tatiana Rosová z SDKÚ, ktorá v školskom výbore presadila úplný zákaz fajčenia vo všetkých prevádzkach. Peter Pelegrini zo Smeru naopak cez hospodársky výbor navrhol, aby sa v podnikoch, kde sa nepodáva jedlo, fajčiť mohlo bez obmedzení. „Veľká prevádzka bude mať možnosť rozdeliť sa. Ale čo menšie? Neviem si predstaviť v obci krčmičku, ktorá bude nefajčiarska," tvrdí Pelegrini.
Prečo je zákaz fajčenia jediné rozumné riešenie si môžete prečítať v komentári Lukáša Filu - KLIKNITE
Rosová argumentuje írskym príkladom. Fajčenie je tam zakázané vo všetkých prevádzkach. Reštauráciám tržby po zákaze spočiatku klesli, po roku sa vrátili na pôvodnú úroveň. „Neteší nás, že sa začalo na poslednú chvíľu horúcou ihlou špekulovať, ako sa bude zákon prerábať," komentuje situáciu protifajčiarsky aktivista Peter Šťastný. Návrh na zachovanie fajčiarskych podnikov bez jedla považuje za scestný. „Čo s podnikmi, kde sa predávajú oriešky alebo čipsy? Tie sa nekonzumujú pitím. Ako poslanci špecifikujú takéto zariadenie a ako bude označené?"
Novinky na poslednú chvíľu
Poslanci vo výboroch navrhli aj ďalšie zmeny. Cigarety by sa už nemali predávať v potravinách nad pokladňou, ale pri východe z predajne, aby sa cigaretám nerobila zbytočná reklama. Zákaz fajčenia by sa mal rozšíriť na letiská a na štyri metre od zastávok.
V akej podobe zákon prejde, rozhodnú poslanci dnes. Ďalšími zmenami má byť zákaz predaja tabaku v areáloch škôl, zrušiť sa má predaj cigariet v automatoch. Fajčiari si už nezapália ani v zdravotníckych areáloch, v nákupných strediskách, vlakoch alebo zariadeniach starostlivosti o ľudské telo, ako sú soláriá. Dodržiavanie zákazu majú kontrolovať aj štátni policajti.
Urbáni by si zakázal tabak
BRATISLAVA. Poslanec HZDS Milan Urbáni včera navrhol úplný zákaz predaja tabakových výrobkov. Viacero poslancov nevedelo, či to tento tuhý fajčiar myslí vážne. Takmer polhodinové vystúpenie začal exkurzom o pestovaní a požívaní tabaku od šiesteho tisícročia pred naším letopočtom. Venoval sa aj emancipácii žien, ktorá podľa neho viedla aj k emancipácii zlozvyku.
Keď sa prepracoval k súčasnosti, kolegov označil za pokrytcov. „Keď vyhlasujeme o niečom, že je škodlivé a zabíja, tak prečo to predávame? Prečo nemôže byť Slovensko pionierom,“ vyzýval. Návrh zákazu aj písomne odôvodnil: „Vzhľadom na dokázané škodlivé účinky splodín v tabakových výrobkoch všetky doteraz navrhnuté opatrenia neriešia zásadný problém prístupu k tejto škodlivine.“
Pokrytecké sú podľa neho aj varovné nápisy na škatuľkách. „Zabíja fajčenie viac ako slanina?“ Vzápätí kritizoval diskrimináciu fajčiarov. „Považujem za logické, že v zdravotníckych a školských zariadeniach sa fajčiť nebude, ale potom je potrebné vytvoriť dôstojné priestory aj pre fajčiarov. Občan musí mať voľbu, inak to nie je demokracia.“
mp
Z návrhu zákona
v reštauráciách a pohostinstvách povoliť fajčenie, len ak budú mať oddelenú časť pre fajčiarov. Nesmie byť väčšia ako 50 % plochy a nesmie sa cez ňu prechádzať k nefajčiarom
zákaz predaja tabakových výrobkov v celých areáloch škôl a študentských domovov
zákaz fajčenia v areáloch zdravotníckych zariadení s výnimkou fajčiarní na psychiatrických oddeleniach
zákaz fajčenia v zariadeniach starostlivosti o ľudské telo (napríklad solárium)
zákaz fajčenia v úradných budovách, obchodoch, divadlách, kinách, výstaviskách, múzeách a galériách
zákaz predaja cez automaty
podnikateľ má v zariadeniach, kde je zákaz fajčenia, informovať o úradoch, na ktorých sa na porušenie zákazu môžu sťažovať
Slovenská obchodná inšpekcia a orgány verejného zdravotníctva budú môcť uložiť pokutu (331 € až 3 319 €) podnikateľom, ak nezabezpečia dodržiavanie zákazu fajčenia
dodržiavanie zákazu fajčenia na zastávkach hromadnej dopravy majú kontrolovať aj štátni a mestskí policajti

Beata
Balogová
