BRATISLAVA. Spoluprácu riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Františka Blanárika s Vojenskou kontrarozviedkou nie je možné potvrdiť, ani vyvrátiť. Taký je záver parlamentného výboru na kontrolu činnosti NBÚ, ktorý včera skúmal Blanárikovu minulosť.
Poslankyňa Tatiana Rosová (SDKÚ) súhlasí, že uznesenie je alibistické. „Neprešiel totiž návrh, aby Blanárik požiadal o opätovnú previerku.“
Blanárik, nominant HZDS, je šéfom úradu, ktorý udeľuje bezpečnostné previerky. Spolupráca s komunistickými tajnými službami je prekážkou pri jej získaní.
Koalícia odmietla aj návrh, aby si výbor vyžiadal ďalšie dokumenty, ktoré súvisia s Blanárikovými aktivitami pred rokom 1989. Napriek pochybnostiam o jeho minulosti sa teda výbor nebude viac kauzou zaoberať. „Prijalo sa uznesenie, za ktoré boli ochotní zahlasovať všetci,“ povedal Dušan Jarjabek (Smer).
Blanárik mal udať svojho kolegu, profesionálneho vojaka, že uňho prespali manželia zo západného Nemecka.
Kolegu následne zbavili funkcie a prevelili k inému útvaru.
Predseda výboru Anton Korba (SNS) je presvedčený, že Blanárik nikoho neudal. „Ja som z tých dokumentov nič také nevyčítal.“ Blanárikovu spoluprácu potvrdzuje aj spis jeho manželky. „Jej spis pre nás nie je zaujímavý,“ tvrdí Korba.
Blanárik získal previerku za Dzurindovej vlády. Na jeho spoluprácu s tajnou službou mala NBÚ upozorniť Vojenská spravodajská služba. Prečo tak neurobila, nevysvetlila.
„Ja sa pýtam, či mali tí, ktorí preverovali Blanárika, všetky informácie. Ak nie, potom nie je niečo v poriadku,“ myslí si Jarjabek.

Beata
Balogová
