BRATISLAVA. Slovenskí školáci dopadnú v tohtoročnom medzinárodnom testovaní PISA (Programme for International Student Assessment), ktoré po troch rokoch otestuje ich gramotnosť, pravdepodobne opäť podpriemerne. Myslia si to nielen školskí odborníci, ale aj minister školstva Ján Mikolaj.
"Výsledky budú zrejme také, aké doteraz," konštatoval dnes minister Mikolaj na odbornom seminári zameranom na gramotnosť chlapcov a dievčat zo základných škôl. Dodal, že 15-roční žiaci by mohli dopadnúť lepšie až o tri roky, pozitívnejšie výsledky by mohla podľa neho priniesť školská reforma.
Chlapcov a dievčatá potrápia v tomto roku testami PISA v marci.
Viac ako 4000 slovenských žiakov naposledy testovali v roku 2006. Ich čitateľská, matematická a prírodovedná gramotnosť sa ocitla v rámci krajín Európskej únie a OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) pod priemerom. Vtedy skončili v problematickej skupine s krajinami ako Mexiko, Španielsko a Grécko. Predbehli ich napríklad Česi, Rakúšania a Poliaci. Žiakov testovali prvýkrát v roku 2003, vtedy skončili o niečo lepšie ako priemerní.
"V rozsahu znalostí sme síce v prvej desiatke, ale pri porozumení a pochopení sme na konci," komentoval šéf rezortu školstva.
Romana Kanovská zo Štátneho pedagogického ústavu sa domnieva, že alarmujúce výsledky má svedomí aj predimenzovaný vyučovací proces, ktorý u žiakov nerozvíja tvorivosť.
"Bude potrebné zmeniť spôsob výučby a prípravu pedagógov na pedagogických fakultách, bude treba písať kvalitnejšie učebnice, učebné materiály, ktoré otvoria väčší priestor žiakom na prácu s textom, grafmi a s tabuľkami," povedala s tým, že treba dovzdelať aj samotných učiteľov.
Skeptický postoj zaujal k budúcim výsledkom prieskumu PISA aj Miron Zelina, pedagóg a externý poradca ministra školstva. "Nedá sa veľmi očakávať zlepšenie, nového sme zatiaľ veľa neurobili," povedal TASR. Verí však, že v budúcnosti by mohli byť aj vďaka novej školskej reforme výsledky lepšie. "Sú veci, ktoré sa nedajú meniť z roka na rok, je to dlhodobý proces," zdôvodňoval Zelina.
Jedným z mnohých faktorov, ktoré majú vplyv na nepriaznivé výsledky PISA, je podľa neho aj príprava nových pedagógov na vysokých školách. "Trend sa zhoršuje. Dnes sa na pedagogickú fakultu hlásia aj študenti, ktorí majú priemerný prospech," zdôvodnil.
Tradične nedobre
Nelichotivé výsledky dosiahli slovenskí žiaci - štvrtáci základných škôl aj na poslednom meraní TIMSS (Trends in International Mathematics and Science Study) v roku 2007. Podľa nich totiž majú priemerné znalosti z matematiky, v prírodovedných predmetoch sú ich znalosti nad úrovňou priemeru. TIMSS zisťuje vedomosti a zručnosti v daných predmetoch v 38 krajinách sveta. Realizuje sa každé štyri roky.
Slovenskí štvrtáci síce v matematike predbehli napríklad Nórsko, Ukrajinu, Gruzínsko, Alžírsko či Irán. Nestačili však na svojich maďarských, talianskych, ruských, amerických či nemeckých kamarátov.
V prírodovedných predmetoch zase predbehli slovenských školákov Rusi, Angličania, Američania, Japonci, ale aj žiaci z Litvy. Nižší výkon malo Lotyšsko, Nový Zéland, Škótsko, Nórsko, Irán a Kuvajt.
Výskum PISA sa realizuje v trojročných cykloch. Pripravuje ho OECD. Slovenskí žiaci sa na ňom v tomto roku zúčastnia po tretí raz.
Stále tie isté školy
Na Slovensku je dosť nadaných a talentovaných detí, stále ich však dobre nevyhľadávame. Myslí si to externý poradca ministra školstva Miron Zelina.
"Treba ich vyhľadávať systematickejšie a vytvoriť im špeciálne programy," povedal TASR. Pre intelektovo nadaných školákov je na Slovensku zriadených viac ako 20 tried a jedna škola. "Tieto deti by mali byť vzdelávané v trošku odlišných podmienkach a v iných programoch ako je bežné, aby sa nenudili, ale napredovali," komentoval Zelina.
O talente a šikovnosti slovenských školákov svedčia mnohé medzinárodné ocenenia v rozličných predmetových súťažiach. Miron Zelina aj v tomto prípade upozornil, že medaily za úspech zbierajú väčšinou tí istí. "Je to niekoľko gymnázií alebo odborných škôl," zdôvodnil TASR.