BRATISLAVA. Ako dopadne obmedzovanie fajčenia v reštauráciách, baroch a pohostinstvách, majú v rukách aj poslanci – fajčiari. V parlamente sú síce v menšine, v stranách ich však počuť je.
Najmenej je ich v KDH, kde fajčí len Martin Fronc, najviac v Smere. V 150-člennom parlamente je dovedna až päťdesiat fajčiarov. Poslankyňa Smeru Jana Laššáková s cigaretou v ruke odhaduje, že v klube ich aspoň príležitostne fajčí do dvadsať.
Oslovení poslanci včera tvrdili, že pri hlasovaní o zákone o ochrane nefajčiarov ich vlastný zlozvyk ovplyvňovať nebude. Vyberajú medzi tromi variantmi. Ministerstvo zdravotníctva chce fajčiarske časti stavebne oddeliť, Peter Pelegrini zo Smeru presadzuje budovanie stien iba tam, kde sa podáva jedlo. Tatiana Rosová z SDKÚ navrhuje úplný zákaz fajčenia v podnikoch. Ďalšie návrhy, napríklad na rozdelenie prevádzok na fajčiarske a nefajčiarske, ako o tom hovoril Milan Urbáni z HZDS, ešte môžu pribudnúť.
Poslancom – fajčiarom sa najviac pozdáva najmäkší návrh, aby podniky, kde podávajú iba pijatiku, ostali fajčiarske. Okrem poslankýň Smeru Jany Laššákovej a Jany Vaľovej, ktorá hovorí, že už je osem rokov odučená fajčiarka, ho podporí aj fajčiar Rudolf Pučík z SNS a Gábor Gál z SMK. „Rozdeľovať dedinské krčmičky sa nedá. Celá krčma by sa presunula na ulicu, z niektorých podnikov by naoko vznikli súkromné kluby,“ vraví Gál.
Prezidentská kandidátka Iveta Radičová z SDKÚ, ktorá sa práve fajčiť odúča, by rovnako ako Martin Fronc z KDH privítala kompromis navrhovaný ministerstvom.
Za úplný zákaz fajčenia sa vyslovil tuhý fajčiar Peter Miššík z SDKÚ. „Úplný zákaz je lepší ako čokoľvek iné, čo je navrhované.“ Zároveň priznáva, že keby bolo na ňom, podporil by rozdelenie zariadení na fajčiarske a nefajčiarske.
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková hovorí, že minister Richard Raši (za Smer) bude kolegov do poslednej chvíle presviedčať. „Aj návrh poslanca Pelegriniho je však zlepšenie oproti súčasnosti."

Beata
Balogová
