SME

Na proces s futbalovým funkcionárom predvolali 18 svedkov

Až 18 svedkov predvolali na hlavné pojednávanie v kauze údajne úplatného bývalého funkcionára Slovenského futbalového zväzu Vladimíra Wänke, ktoré sa začína na Špeciálnom súde v Pezinku v pondelok 16. februára, takmer dva roky po vypuknutí tejto mediálne

BRATISLAVA. Až 18 svedkov predvolali na hlavné pojednávanie v kauze údajne úplatného bývalého funkcionára Slovenského futbalového zväzu Vladimíra Wänkeho ktoré sa začína na Špeciálnom súde (ŠS) v Pezinku v pondelok 16. februára, takmer dva roky po vypuknutí tejto mediálne známej úplatkárskej aféry.

Hlavné pojednávanie vytýčili na dva dni, okrem pondelka aj na utorok 17. februára. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková. Po prvý raz sa bude jeden zo samosudcov ŠS zaoberať prípadom vysokého športového funkcionára, keď doteraz sudcovia a senáty ŠS riešili napríklad prípady údajne úplatných príslušníkov polície, regionálneho politika, sudcov či advokátov, lekárov a prokurátora alebo iných profesií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Vladimíra Wänke podali obžalobu za sedem skutkov 20. novembra. TASR vtedy o tom informovala koncom novembra tlačová hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Močková. "Prokurátor navrhoval v tomto prípade vypočuť viacerých svedkov. Spis má tri zväzky a 699 strán," povedala hovorkyňa ŠS Kudjáková. Nebolo v novembri isté, či kauzu bude pojednávať ŠS v Pezinku, alebo jeho senát v Banskej Bystrici.

"Právna kvalifikácia je päťnásobný trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody podľa paragrafu 160a, odsek 1 Trestného zákona účinného do 31. decembra 2005 a dvojnásobný zločin prijímania úplatku podľa paragrafu 329, odsek 1 Trestného zákona," povedala koncom novembra Močková.

Mesiac predtým informovala, že pôvodne sa voči bývalému predsedovi Ligovej komisie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) viedlo trestné konanie v deviatich prípadoch, prokurátor ale jeden skutok vylúčil na samostatné konanie a v jednom skutku vydal uznesenie o zastavení trestného stíhania.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalého zastupujúceho generálneho sekretára SFZ 6. marca 2007 pracovníci Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru zadržali pri údajnom prijímaní úplatku 10.000 Sk (332 eur) od majiteľa klubu ŠK Eldus Močenok Stanislava Szabóa. Szabó, ktorý vystupoval v prípade ako agent-provokatér, mal funkcionárovi odovzdať peniaze za urýchlenie registrácie hráča Andreja Masaroviča. Bývalý šéf matriky SFZ obvinenia poprel na tlačovej konferencii, následne ho však prezident SFZ František Laurinec po zasadaní mimoriadneho výkonného výboru zbavil všetkých funkcií.

Prestupov Močenka sa týkalo aj ďalších šesť obvinení. Trestné oznámenie podali bývalý prievidzský futbalista a riaditeľ klubu hrajúceho nižšiu súťaž v Trenčianskom kraji. V poslednom prípade malo ísť o "úplatok v podobe debničiek s ovocím a kartónov vína". V marci 2008 traja funkcionári futbalového klubu dali rozhodcovi finančnú hotovosť vo výške 50.000 Sk (1659,70 eura) - dvakrát po 25.000 Sk (829,85 eura) za to, že vybaví a ovplyvní výsledky futbalových zápasov II. triedy - dospelí majstrovstiev okresu Dunajská Streda. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru obvinil Jána K., Attilu S. a Józsefa K. z trestného činu podplácania a jednu osobu z trestného činu prijímania úplatku.

SkryťVypnúť reklamu

Orgány činné v trestnom konaní riešili v minulom roku niekoľko prípadov údajného úplatkárstva v slovenskom futbale. V októbri 2008 išlo o prípad dvoch funkcionárov klubu a sedem osôb, medzi ktorými boli rozhodcovia a delegáti. Sú zapletení v korupčnej afére 4. ligy Západoslovenského futbalového regiónu. Polícia obvinila deväť futbalových funkcionárov z korupcie. Policajný prezident Ján Packa uviedol, že dvoch funkcionárov futbalového klubu obvinili z trestného činu podplácania a sedem osôb vyslaných Západoslovenským futbalovým zväzom (ZsFZ) - rozhodcov, asistentov rozhodcov a delegátov z trestného činu prijímania úplatku.

Osobám, ktoré ZsFZ vyslal na zápas, údajne poskytli funkcionári dohodnutý úplatok 830 eur (25.000 Sk) za výhru v zápase 17. kola 4. futbalovej lige v Topoľčianskom okrese medzi družstvami Bošany a Ludanice. Zápas sa skončil výsledkom 1:3. V máji 2008 roku tie isté osoby poskytli dohodnutý úplatok 995 eur (29.975,37 Sk) za remízu vo futbalovom zápase 23. kola futbalovej súťaže 4. ligy Západ Borčice - Ludanice, ktorý sa skončil remízou 0:0.

SkryťVypnúť reklamu

V marci minulého roku zase traja funkcionári futbalového klubu dali údajne rozhodcovi finančnú hotovosť 1659 eur (50.000 Sk - dvakrát po 25.000 Sk) za to, že vybaví a ovplyvní výsledky futbalových zápasov II. triedy - dospelí majstrovstiev okresu Dunajská Streda. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru obvinil Jána K., Attilu S. a Józsefa K. z trestného činu podplácania a jednu osobu z trestného činu prijímania úplatku.

Autor: r.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 207
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 215
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 026
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 056
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 745
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 155
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 701
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Matej Kašlík v drese Slovenska

Slováci inkasovali päť gólov.


a 1 ďalší
zľava Filip Bajtek (Nitra) a Jakub Pobežal (Žilina)

Žilina vyhrala v Nitre druhýkrát v sérii.


a 1 ďalší
Rebecca Šramková

Slovenky môžu získať vo štvorhre aj tretí bod.


a 1 ďalší
ONLINE: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová, Billie Jean King Cup 2025 (štvorhra)

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Laura Brunkelová, Emilie Francatiová.


SkryťZatvoriť reklamu