SME

Urbáni: Za skoré euro môže neústupné HZDS

Za to, že je dnes na Slovensku euro, môžu občania ďakovať aj tomu, že ĽS-HZDS neustúpila od myšlienky zavedenia eura ...

BRATISLAVA. Za to, že je dnes na Slovensku euro, môžu občania ďakovať aj tomu, že ĽS-HZDS neustúpila od myšlienky zavedenia eura v roku 2009, keď jej koaliční partneri Smer-SD a SNS v decembri 2007 navrhovali posunúť termín prijatia eura na neskôr. Pre TASR to dnes uviedol podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V decembri 2007 prišiel na koalíciu Fico s tým, že by bolo lepšie zaviesť euro až po voľbách. S tým súhlasil aj Slota. Ja som ale vyskočil a podporil ma aj predseda," pripomenul Urbáni. Zároveň zdôraznil, že ĽS-HZDS zaujala v danej veci jasné stanovisko. "Keby sme vtedy súhlasili s názorom našich koaličných partnerov, že zavedenie eura posunieme na obdobie po voľbách, boli by sme to tam prijali a dnes by sme boli v problémoch," konštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

Ako Urbáni ďalej uviedol, za zavedenie eura v roku 2009 sa ĽS-HZDS zasadzovala aj pri poslednej návšteve Výboru pre hospodárske a finančné záležitosti Európskeho parlamentu pred prijatím eura. "Dávali otázky, že čo ak ho neprijmeme, či budeme čakať. Ja som povedal, že žiadne čakanie, pretože tu minimálne 70 percent ľudí podporuje EÚ a bolo by to veľké sklamanie pre Slovensko," pokračoval podpredseda, podľa ktorého "to bol správny boj, čo sa teraz aj ukázalo". Zároveň však zdôraznil, že za prijatie eura nechce dávať pozitíva len ĽS-HZDS, ale "všetkým stranám a všetkým vládam, ktoré tu boli doteraz, keďže zavedenie neprišlo zo dňa na deň".

Podľa Urbániho zohralo ĽS-HZDS v politike dnešnej vlády významnejšiu úlohu než mu prisudzujú médiá. "Rovnako sme ju zohrali aj pri tvorbe koalície, keď sme žiadali zachovanie rovnej dane, nerušiť reformy, ale vylepšiť ich, principiálne veci, ktoré sme zastávali pri Zákonníku práce, kde sme nedovolili prijať niektoré veci, ktorými by sme poškodili hospodárstvo," doplnil Urbáni.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho sa dnes koaliční partneri ĽS-HZDS hlásia nielen k zavedeniu eura v roku 2009, ale aj k tomu, že sa pozmenil Zákonník práce, k zachovaniu rovnej dane, ako aj k tomu, že sa úplne nezrušili všetky reformy. "Aj to je teraz už dobré," podotkol Urbáni s tým, že reformy sú proces a treba ich vylepšovať. Zároveň dodal, že v prípade principiálnych vecí, ktoré sú dôležité z dlhodobého hľadiska, "treba sledovať, kto v koalícii neuhýna z pozícií".

Koaličné strany Urbániho tvrdenia nepotvrdili

Smer ani SNS dnes nepotvrdili slová podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho, podľa ktorých jeho strana v roku 2007 presadila dodržanie plánovaného termínu prechodu na euro v roku 2009. "Záväzok prijať euro v roku 2009 sme bez akýchkoľvek podmienok prijali v roku 2006 pri schvaľovaní Programového vyhlásenia vlády a nikdy ho Robert Fico a ani Smer-SD nespochybnili. Nevieme preto, o čom to pán Urbáni hovorí," reagovala hovorkyňa Smeru-SD Katarína Kližanová Rýsová.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská národná strana (SNS) sa k Urbániho názoru nevyjadruje. "Slová pána Urbániho komentovať nebudeme," povedala pre TASR tlačová tajomníčka SNS Jana Benková.

Za to, že je dnes na Slovensku euro, môžu podľa Urbániho občania ďakovať aj tomu, že ĽS-HZDS neustúpila od myšlienky zavedenia eura v roku 2009, keď jej koaliční partneri Smer-SD a SNS v decembri 2007 navrhovali posunúť termín prijatia eura na neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Zvládli by ste za volantom šmyk? Inštruktor hovorí, čo chýba dnešným vodičom
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 380
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 117
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 435
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 094
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 211
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 568
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 328
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu