BRATISLAVA. V siedmom kalendárnom týždni došlo na Slovensku opäť k vzostupu chrípky. Úrad verejného zdravotníctva SR eviduje celkom 19.688 prípadov chrípky a chrípke podobných ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom to predstavuje 18,4-percentný nárast. Najvyššiu chorobnosť evidovali v Nitrianskom, Trnavskom a v Banskobystrickom kraji. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u mladých dospelých vo vekovej skupine 15- až 19-ročných.
Celkovo v siedmom týždni hlásili na Slovensku 92.944 akútnych respiračných ochorení (ARO). Vzostup bol zaznamenaný najmä v skupine detí navštevujúcich školu (šesť- až 14-ročných a 15- až 19-ročných), kde chorobnosť dosiahla úroveň chorobnosti detí predškolského veku. Ochorenia hlásilo 76 percent lekárov pre deti a dorast a 61 percent praktických lekárov pre dospelých. Najvyššiu proporciu hlásiacich lekárov zaznamenali v Žilinskom a Trenčianskom kraji, najnižšia bola v Bratislavskom kraji.
Pre zvýšenú chorobnosť na ARO prerušili v tomto kalendárnom týždni vzdelávací proces v 41 materských školách (13 v Trnavskom kraji, desať v Žilinskom, šesť v Prešovskom, päť v Nitrianskom, tri v Košickom kraji, po dve v Banskobystrickom a v Trenčianskom kraji), v 63 základných školách (14 v Žilinskom kraji, 14 v Košickom kraji, 12 v Banskobystrickom kraji, sedem v Prešovskom, šesť v Trenčianskom, po päť v Trnavskom a v Nitrianskom kraji) a v 23 stredných školách (po šesť v Prešovskom a Košickom kraji, päť v Žilinskom kraji, po dve v Nitrianskom, Trenčianskom a Trnavskom kraji).
V krajinách západnej Európy sa aktivita chrípky naďalej znižovala. K jej zvyšovaniu dochádzalo v krajinách východnej Európy, kde väčšina z nich hlásila stredne vysokú až vysokú aktivitu chrípky. Od začiatku sezóny celoeurópsky dominuje vírus chrípky typu A, subtyp H3.
Chrípka je vysoko nákazlivé, vzduchom sa šíriace ochorenie, ktoré môže byť spúšťačom rôznych ďalších chorôb. Ročne na ňu ochorie na Slovensku približne 1,5 milióna ľudí. Rizikovými skupinami sú najmä osoby s oslabeným imunitným systémom, chronicky chorí a ľudia nad 60 rokov. Najvyššia chorobnosť je do 15. roku života. Dôvodom je aj fakt, že školské kolektívy sú ideálnym miestom na šírenie ochorenia.
Podľa lekárov by ľudia nemali chrípku podceňovať, treba ju vyležať. Pokoj na lôžku je dôležitý pre chorého a z preventívneho hľadiska aj pre jeho okolie. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po troch až piatich dňoch odznejú, hoci únava a slabosť môžu pretrvávať dlhšie. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov. Naopak, ak človek chrípku nevyleží, je pravdepodobnejšie, že sa prejavia aj jej komplikácie.
Liečba chrípky je symptomatická. Spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, zápalu dýchacích ciest. Pri nekomplikovanom priebehu sa antibiotiká bežne nepoužívajú. Najúčinnejšou prevenciou na zníženie nepriaznivých dôsledkov chrípky a základnou podmienkou pri príprave SR na pandémiu je každoročné očkovanie proti nej. Odborníci odporúčajú očkovať aj deti a tehotné ženy.