BRATISLAVA. V roku 1999 prišlo voliť v prvých priamych voľbách prezidenta Rudolfa Schustera asi 70 percent voličov. V roku 2004 ich volilo Ivana Gašparoviča už len asi 43 percent.
Koľko ľudí príde voliť teraz, je otázne. Sociológ Pavel Haulik aj politológ Grigorij Mesežnikov sa vo svojich odhadoch rozchádzajú.
Koľko ľudí doteraz volilo
1990 parlamentné voľby
95 % 1992 parlamentné voľby
84,2 % 1994 parlamentné voľby
76 % 1998 parlamentné voľby
84 % 1999 voľby prezidenta
74 % 2002 parlamentné voľby
70 % 2004 voľby prezidenta
43,5 % 2004 eurovoľby
17 % 2006 parlamentné voľby
55 %
Zdroj: Štatistický úrad SR
Haulik: Menej, Mesežnikov: Viac Z posledného prieskumu verejnej mienky na tému prezidentských volieb vyplynulo, že voliť by prišlo asi 70 percent ľudí. Riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulik však upozorňuje, že toto číslo je veľmi prehnané. Asi 90 percent ľudí, ktorí nepôjdu voliť, totiž podľa neho aj odmietne vyplniť dotazník a prieskum ich názor nezachytí.
Haulik odhaduje účasť v rozmedzí 30 až 40 percent, teda nižšiu, ako bola pred piatimi rokmi. „Celkom určite bude menšia. Chýba tomu náboj, kampaň je mdlá. Minule bol aspoň ten Mečiar, teraz ani Mečiar nebude," zdôvodňuje svoj názor.
Ľudia si podľa neho stále nezvykli, že ideálny kandidát nikdy nebude, tak radšej zostanú doma.
Politológ Grigorij Mesežnikov naopak odhaduje účasť vyššiu, ako bola pred piatimi rokmi - do 55 percent voličov. Kandidáti sa podľa neho budú snažiť voličov zmobilizovať.
Platiť to má aj pre najväčších favoritov Ivana Gašparoviča a Ivetu Radičovú. Radičová môže získať práve prvovoličov alebo nerozhodnutých voličov.
Gašparovičovi ako kandidátovi s vysokými preferenciami zasa hrozí, že jeho voliči sa spoľahnú na hladké víťazstvo a zostanú doma.
Mesežnikov si myslí, že pred piatimi rokmi Eduardovi Kukanovi poškodili práve jeho vysoké preferencie. Volebná účasť podľa politológa oproti roku 1999 klesá, lebo na Slovensku už nie je taká vyhrotená situácia.
Parlamentné voľby mobilizujú voličov viac Doterajšia prax na Slovensku ukazuje, že viac ľudí chodí voliť v parlamentných voľbách ako v prezidentských. V roku 2006 napríklad poslancov parlamentu volilo o desať percent voličov viac ako prezidenta v roku 2004.
Strany majú totiž podľa expertov menší problém mobilizovať voličov na vlastnú podporu než na podporu napríklad spoločného kandidáta. „Pri všetkej úcte k profesorovi Melníkovi, on nestelesňuje voličov HZDS, pre nich bude veľký problém mobilizovať svojich voličov," dodal Mesežnikov.
V parlamentných voľbách voličov priťahuje aj to, že ide o väčšiu moc.

Beata
Balogová
