Politici sa do nominácií za rozvoj dobrých susedských vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom radšej nemotali.
BRATISLAVA. Nedeľa je posledný deň, keď je možné nominovať osoby a organizácie na slovensko-maďarskú cenu za dobré susedstvo. Tú budú na vylepšenie vzájomných vzťahov každý rok aj s dvoma tisícami eur udeľovať slovenskému a maďarskému víťazovi ministri zahraničných vecí oboch krajín.
Nominovaných na ocenenie je niekoľko desiatok - presné číslo nemá slovenská ani maďarská strana, keďže návrhy stále prichádzajú poštou aj e-mailom. Podľa informácií z ministerstva zahraničných vecí majú u nás zatiaľ prevahu slovenské kolektívy a organizácie, medzi nominovanými by ste márne hľadali politika.
Csákyho favorit
Svoj návrh na ocenenie prezradil predseda Csemadoku na Slovensku Béla Hrubík. „Je to spoločnosť Human International z Ipeľských Úľan, ktorá sa venuje charitatívnej činnosti. Oni si cenu jednoznačne zaslúžia," hovorí Hrubík.
O ďalších návrhoch vie predseda SMK Pál Csáky, hoci ani on, ani jeho strana nikoho nenavrhli. Nechceli vraj „do toho miešať politiku" a znižovať tak šancu na ocenenie ich favoritov.
Csáky prezradil, že sa mu pozdáva samospráva maďarskej obce Hejce, kde pred troma rokmi pri páde slovenského vojenského lietadla zahynulo 42 ľudí. Podľa jeho slov ju na cenu navrhla bratislavská občianska organizácia za pomoc pri riešení tragédie, ktorej výročie si v obci pripomínajú.
Zo slovenskej strany Csáky ocenil nomináciu farského úradu v Košiciach za starostlivosť o hrobku Františka II. Rákociho, maďarského šľachtica, v Dóme svätej Alžbety. Verejne známa je aj nominácia Slovenskej agentúry pre cestovný ruch, ktorej favoritom je maďarský autor cestopisu o Slovensku István Pálffy.
Poslanci zabudli
Béla Bugár (SMK) cene veľký úspech pripisovať nechce. „Minister Kubiš odišiel. Je okolo toho nejaké veľké ticho." Sám sa cenou po odchode ministra prestal zaoberať, aj keď najprv rozmýšľal, že niekoho navrhne. Podobne sa zachovali ďalší poslanci.
„Nominovať by nemali politici, tí už napáchali dosť zla. Treba to nechať na občiansku spoločnosť," zdôvodnil zmenu názoru Daniel Lipšic z KDH, ktorý chcel pôvodne nominovať Bélu Bugára.
Myšlienka pred mesiacom nadchla aj Milana Urbániho z HZDS. Nakoniec si nenašiel čas navrhnúť predsedu výboru pre európske záležitosti maďarského parlamentu Mátyása Eörsiho. Namiesto toho sa s ním stretne v rámci rokovaní výborov budúci týždeň. Ocenenia sa budú pravdepodobne odovzdávať v Bratislave na výročie podpísania základnej zmluvy medzi krajinami 19. marca.

Beata
Balogová
